שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הורי הנספים בנחל צפית על ממצאי הדו"ח: "האסון הבא בפתח"
  אחרי שהדו"ח הפנימי של מכינת "בני ציון" שבדק את הכשלים שהובילו למותם של 10 נערים בשיטפון בנחל צפית, נמסר להוריהם - הם מגיבים: "לא יכול להיות שאף אחד ממכינת בני ציון לא עצר את הטיול הזה. הדו"ח הוכן על-ידי המכינה, ככה לא נמנע את האסון הבא"

  הורי הנספים באסון בנחל צפית הגיבו לממצאי הדו"ח הפנימי של מכינת בני ציון שבדק את הכשלים שהובילו למחדל הכבד ושפורסם לראשונה ב-ynet. "אני מתייחסת אליו בערבון מוגבל כיוון שזה דו"ח שנעשה על ידי המכינה", אמרה יעל כהן, שבתה רומי ז"ל נספתה באסון. "הדו"ח שמדבר על כשלים שהיו במכינה מחזק את הטענה שלנו שלפיה המכינות לוקות בכשלים קשים", אמרה אתי בללי, שבתה גלי ז"ל נספתה גם היא באסון. "עד שלא יקום הגוף החיצוני שיבדוק את זה ויגיע למסקנות, יחייב ויבקר – האסון הבא בפתח".

   

  אילן בר שלום ז
  הנספים באסון השיטפון בנחל צפית

   

   

  קבלת ממצאי דו"ח אסון השיטפון    (צילום: ליהי קרופניק)

  קבלת ממצאי דו"ח אסון השיטפון    (צילום: ליהי קרופניק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  משפחות הנספים שבו בתגובתן על הקריאה להקים וועדת חקירה ממלכתית ועצמאית שתחקור את הנסיבות שגרמו לאסון, דרישה אליה טרם נעתר משרד החינוך. בתוך כך יש לציין כי גם מסקנות הוועדה המשותפת של משרד החינוך ומשרד הביטחון אינן מספקות את המשפחות, ובכל מקרה הן עוד לא עוגנו בחקיקה, כך שהן אינן מחייבות את המכינות הקדם צבאיות מבחינה משפטית.

   

  "בדיוק בגלל זה אנחנו דורשים את הוועדה החיצונית שתבדוק את הנושא לעומק, ולא על ידי הגורם שגרם למותם של הילדים שלנו", אמרה כהן. "הדו"ח בסופו של דבר הבהיר לנו שכל המחשבות והחששות התאמתו: הפעילות שמביאה את החניכים לקצה, החוסר בהכשרה של אנשי צוות, אירועי הבטיחות שלא מטופלים ולא מדווחים, מצבי הלחץ הקיצוני שבהם החניכים נמצאים. אני חושבת שהעקרונות היפים שעליהם הדו"ח מדבר אינם רלוונטיים ולנוכח האסון, אני מרגישה שהמלך עירום.

   

  "כלומר, נכשלתם בלייצר מנהיגים שעומדים בקריטריונים שאתם רוצים להגיע אליהם. לא יכול להיות שאף אחד ממכינת בני ציון לא עצר את הטיול הזה, וזה מבחינתי מראה שנכשלתם בחינוך שאליו אתם מתיימרים להגיע. לכן אני מקווה שתקום וועדת חקירה בלתי תלויה בראשות סופית שתבדוק את העניין לעומק. זו טעות מרה להסתמך על דו"חות פנימיים, עמוקים ככל שיהיו ולא לתת לגורם משפטי חיצוני בלתי תלוי – לבדוק איך יכול להיות שאירועים כאלו התרחשו. ההפקרות חוגגת בהרבה מכינות. הגיעו לידיעתנו אירועי בטיחות רבים שלא דווחו שמסכנים חיי אדם".

   

  "אני לא קופצת משמחה מכך שמכינה אחת מתוך 60 מתעוררת ובודקת את עצמה", אמרה בללי. "מה ייצא מזה? אני לא יודעת, אבל כשזה לא קורה בצורה גורפת, אני נשארת מודאגת. ככה לא נמנע את האסון הבא. האינטרס שלי והרצון שלי אחרי שאיבדתי את הבת שלי, זה שיקרה פה משהו משמעותי, ולא שמכינת בני ציון תצליח לקום מהריסותיה. זה שהם לוקחים אחריות בלי להיות קשורים לעניין זה נחמד, וזה שהם מצטרפים לקריאה שלנו להקים וועדת חקירה ממלכתית – לקח להם הרבה זמן לעשות זאת. הייתה שם הרבה פוליטיקה, אבל לא מאוחר.

   

  "ההצטרפות שלהם ושל מועצת המכינות ונשיא המדינה – כל מי שהצטרף מוזמן ואנחנו לא איבדנו את התקווה שהנושא הזה יחלחל, ייפול האסימון והמדינה תבין שיש כאן חבית נפץ שעומדת להתפוצץ. עוד שנה, שנתיים, ישכחו ויפסיקו להיזהר. מקריאת הדו"ח אנחנו רואים שהליכה על הקצה זה לא משהו שאנחנו צועקים סתם, ויש דברים בגו".

  מסיבת עיתונאים אסון השיטפוון בגבעתיים (צילום: שאול גולן)
  הורי ההרוגים מקבלים את ממצאי הדו"ח(צילום: שאול גולן)

  מסיבת עיתונאים אסון השיטפוון בגבעתיים (צילום: אדיר ינקו)
  הנספים באסון השיטפון בנחל צפית(צילום: אדיר ינקו)

  כוחות חילוץ בנחל צופית (צילום: AFP)
  מאמצי החילוץ. ארכיון(צילום: AFP)

  נערים שחולצו מנחל צופית (צילום: חיים הורנשטיין)
  נחל צפית(צילום: חיים הורנשטיין)

  כוחות חילוץ בנחל צופית (צילום: AFP)
  כוחות חילוץ בנחל צפית(צילום: AFP)

  כוחות חילוץ בנחל צופית (צילום: דורון בן הרוש)
  כוחות חילוץ בנחל צפית(צילום: דורון בן הרוש)

   

  ממצאי הדו"ח: "צוות לא מנוסה והיעדר פיקוח על הבטיחות"

  כאמור, מסקנות הדו"ח, שנשלח הלילה למשפחות ונעשה בשיתוף חברת 'שמיים', מצביעות על כמה מהכשלים המרכזיים שהובילו לאסון. "צוות המכינה כלל מדריכים שברובם המכריע היו בעלי ניסיון מקצועי נמוך וללא השכלה אקדמית, ועם תחלופה מהירה יחסית". בהמשך צוין כי "חלק מאנשי הצוות העידו על עבודה בעומס גבוה מדי במקביל להגדרת תפקיד לא מספיק בהירה." הדו"ח גם הצביע על ליווי החניכים במכינה, ועל הכשלים בו. "בקרב הבוגרים ואנשי הצוות עלתה אמירה כי הליווי האישי של כל חניך וחניכה בשנת המכינה לא היה מיטבי, וזאת בשל היותו לא אחיד ולעתים מבוסס על חיבור פרסונלי.

   

  דבר זה הוביל לכך שחלק מהחניכים "נעלמו" מעיני הצוות וזכו לקבל מענה ותמיכה חלקיים בלבד. נקודה נוספת עליה מצביע הדו"ח היא האינטנסיביות ועומס היתר מהם סבלו הן חניכי המכינה והן המדריכים: "מכינות קדם-צבאיות רבות מתאפיינות בעומס גבוה, ולפי רבים מאנשיה, בני ציון היתה ידועה בתור מכינה אינטנסיבית במיוחד. חלק מהבוגרים מעידים על מחסור בשעות שינה, תזונה לא מספיק מגוונת ובריאה, וחוסר בזמן אישי לתהליכי עיבוד ומנוחה. באשר לכשלים הבטיחותיים, נכתב כי "חלק מאנשי הצוות טענו שמדיניות הבטיחות במכינה נבנתה ללא היעזרות מספקת בגורמי חוץ ועל חוסר בהכשרות מקצועיות ובבקרה מובנית".

   

  עורכי הדין אלי זהר, אפרת רייטן ודנה קאופמן המייצגים את משפחות הנספים באסון מכינת בני ציון בנחל צפית, הגיבו בחריפות לממצאי שפורסמו: "הדו"ח נראה יותר כמו ניסיון של מכינת בני ציון להחזיר את עצמה לפעילות בשנה הבאה וניסיון להכשיר קבלת תקציבים לשם מימון פעילותה, מאשר תוצאה של הפקת לקחים אמיתית ומעמיקה. מכינת בני ציון יצאה בהצהרה פומבית יחד עם מועצת המכינות התומכת בדרישת ההורים השכולים להקים ועדת חקירה עצמאית ובלתי תלויה שתבדוק את המחדלים שהובילו לאסון הכבד בו נהרגו תשע נערות ונער. אנחנו נלמד את הדוח וככל שנידרש נפעל בהתאם".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אדיר ינקו
  ההרוגים באסון השיטפון בנחל צפית
  צילום: אדיר ינקו
  מומלצים