שתף קטע נבחר

בגלל רטיבות: דניה סיבוס תפצה רוכשים ב-105 אלף שקל

בני זוג שקנו דירת קרקע סבלו במשך שנים משורת ליקויים. ביהמ"ש כלל בסכום גם פיצוי על עוגמת נפש בשל טיפול לא הולם בתלונותיהם

בית משפט השלום בפתח תקווה קבע לאחרונה שחברת הבנייה "דניה סיבוס" תפצה ב-105 אלף שקל בני זוג שרכשו ממנה דירת קרקע וסבלו במשך זמן מבעיות רטיבות. השופטת ניצה מימון שעשוע כללה בסכום גם פיצוי על עוגמת נפש שנגרמה לבני הזוג בשל חוסר טיפול הולם בפניותיהם.

 

בתביעה שהגישו ב-2013 טענו בני הזוג שמיד עם הכניסה לדירה ב-2006 נמצאו בה ליקויי רטיבות שפורטו בפרוטוקול המסירה. לדבריהם החברה סירבה לבצע את התיקונים והפנתה אותם לקבלני המשנה. גם כשהגיעו בעלי מקצוע מטעם דניה, טענו, העבודות בוצעו באופן רשלני וחלקי והם נאלצו לשלם מכיסם על תיקונים נוספים. בני הזוג דרשו פיצוי על תיקון הליקויים וירידת ערך והעמידו את סכום התביעה על 245,700 שקל.

 

דניה סיבוס טענה מנגד שסכום התביעה מופרז ושהיא תיקנה את הליקויים אף שחלקם לא היו באחריותה. לדבריה, התובעים ערכו בדירה שיפוץ לאחר המסירה והוסיפו עבודות פרטיות שגרמו לרוב הבעיות. היא הוסיפה שיש להביא בחשבון בלאי סביר של הדירה בחלוף הזמן והצורך בפעולות תחזוקה שוטפות.

 

מומחה מטעם בית המשפט מצא בדירה רטיבות בתחתית הריצוף ובקירות. הבעיה נמצאה בחדר השינה, במטבח, במבואות הכניסה, במעבר בין החדרים, בממ"ד ובחדר הילדים. עוד נמצאו בחדר השינה של בני הזוג סימני עובש בהיקף גדול. הוא אבחן בין גורמים לרטיבות שקשורים למחדלים של דניה סיבוס לבין אלה הקשורים בתובעים או בתקלות שאינן באחריות החברה.

 

לדבריו, דניה סיבוס אחראית לליקויים שמקורם בפיתוח קלוקל של שטחי הקרקע בחצר, כמו שקיעות של מפלס פני הקרקע בצמוד לקירות הבניין והצטברות מים בסמוך לקירות וליסודות. כמו כן הוא מצא בעיות באיטום יסודות הדירה וקבע כי צינור ניקוז מהגג מוביל מים המתרכזים תחת חלון הדירה ומחלחלים ליסודות המבנה ומתחת לריצוף.

 

המומחה הוסיף שיש גורמי רטיבות שמקורם באחריות התובעים או השכנים מהקומה למעלה, כמו מזגנים מטפטפים וחלון ויטרינה שנבנה על ידם בסלון במקום חלון קטן יותר שהיה קיים קודם. לדבריו בעבר הייתה דליפה בצנרת המים שהחדירה מים מתחת לריצוף.

 

השופטת ניצה מימון שעשוע אימצה את חוות הדעת שלו ברובה וקבעה שיש לבצע בדירה תיקונים הכוללים איטום יסודות, ייבוש מפלס הריצוף, טיפול בקירות החדרים וקירות חוץ, איטום חלונות וסיוד הדירה, בעלות של 109 אלף שקל. עוד נקע שישנם ליקויים שאינם קשורים לרטיבות בעלות של כ-15 אלף שקל.

 

בניגוד לעמדת המומחה, השופטת קבעה כי יש לפצות את התובעים גם על ירידת ערך בשל ההיסטוריה הקשה של הרטיבות ותופעות שאינן ניתנות לתיקון כמו שינוי בגוון באריחים. היא העריכה את ירידת הערך בסך של 70 אלף שקל.

 

נפסק כי חלקם של התובעים וגורמים חיצוניים בבעיה הוא 60% וחלקה של דניה הוא 40%. היא חייבה את החברה לשלם להם 61,885 שקל בגין התיקונים, 28 אלף שקל בגין ירידת ערך ו-15 אלף שקל על עוגמת נפש. בסך הכול חויבה דניה סיבוס ב-104,885 שקל בתוספת הוצאות משפט בסך 22,150 שקל ושכר טרחת עו"ד בסך 30 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור פז
ארכיון. דניה סיבוס
צילום: ליאור פז
צילום: אורי אקרמן
עו"ד אילן גלזר
צילום: אורי אקרמן
מומלצים