שתף קטע נבחר

נתניהו שוחח עם פוטין: "השיחה הייתה עניינית וחשובה"

ראש הממשלה נפגש לראשונה מאז הפלת המטוס הרוסי עם נשיא רוסיה פוטין. נתניהו אמר: "השיחה הייתה חשובה מאוד". במסיבת עיתונאים שקיים בפריז הוא התייחס לפרשת הצוללות: "לא נפל רבב במה שעשיתי. אל תעשו משפטי שדה לאף אחד". נתניהו סירב לומר במי יתמוך בבחירות לראשות העיר ירושלים

 

 

 
ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח היום (א') בארמון האליזה בצרפת עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשולי ארוחת צהריים במסגרת אירועי הטקס לציון 100 שנה לסיום מלחמת העולם הראשונה. "השיחה עם פוטין הייתה טובה ועניינית, הייתי מגדיר אותה חשובה מאוד. מעבר לכך אין טעם לפרט", אמר נתניהו על הפגישה הראשונה בין שני המנהיגים מאז שאנשי נ"מ סורים הפילו מטוס ביון רוסי בספטמבר. במוסקבה האשימו אז את ישראל כאחראית להפלת המטוס. ynet מעביר את מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה נתניהו בשידור חי.
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו בארוחת צהריים משותפת למנהיגי העולם בארמון האליזה בפריז במסגרת פורום פריז לשלום ()
ראש הממשלה נתניהו ונשיא רוסיה פוטין, היום בפריז
על האירועים לציון 100 שנה לסיום מלחמת העולם הראשונה אמר ראש הממשלה: "זה אירוע עצום בחשיבותו בתולדות האנושות והציונות. אני מאוד גאה שיצא לי לייצג את מדינת ישראל באירוע החשוב הזה. אני מודה לנשיא צרפת מקרון שהזמין אותנו, אין עדות טובה יותר למעמדה של ישראל בעולם מהדרך שבה התקבלנו באירוע הזה, מהמקום שקיבלנו, תרתי-משמע באמת, בשורה הראשונה של המדינות, ואני רואה בזה מחמאה גדולה למדינת ישראל ולהישגיה".
 
ראש הממשלה הוסיף: "הדבר הזה לווה אחר כך בארוחת צהריים, קודם לכן במפגש עם מנהיגים. כמעט כולם מעוניינים בהידוק הקשר עם ישראל. ניגשו אליי בטקס ואחר כך בארוחת הצהריים, רבים-רבים שבאו. השיחות אמנם היו קצרות, חלקן יותר ממושכות, אבל באים ומעוניינים בהידוק הקשרים המדיניים, הכלכליים, הביטחוניים והטכנולוגיים עם ישראל".
 
נתניהו ציין כי "שוחחתי עם מנהיגים רבים, כמובן עם הנשיא טראמפ וגם עם הנשיא פוטין. אני חושב שהדברים חשובים למדינת ישראל, לאינטרסים הלאומיים שלנו. הדרך שבה התקבלנו משמעותית מאוד. בשולחן ישבתי ליד מנהיגת גרמניה אנגלה מרקל וגם לצד נשיא איטליה והמושל הכללי של אוסטרליה. מה שהיה מעניין זה שורת מנהיגים אפריקנים שידברו על חשיבות שיתוף הפעולה עם ישראל והדרך שבה זה יכול לסייע למדינות שלהם. אין עוררין שישראל היא כוח עולה בעולם ואם מישהו היה צריך הוכחה לזה, הייתי אומר בואו לפריז".
מסיבת עיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפורום פריז לשלום (צילום: איתי בית-און, לע
נתניהו במסיבת העיתונאים בפריז(צילום: איתי בית-און, לע"מ)
במהלך מסיבת העיתונאים שב ראש הממשלה על דבריו מאמש, שלפיהם לא ידע דבר על מעורבותו של מקורבו ובן דודו עו"ד דוד שמרון בפרשת הצוללות. "אתם עושים מאמץ גדול, וראוי להערכה מבחינת העורכים שלכם ומי שמדברר אתכם, לנסות לקשור אותי לנושא שאין לי שום קשר אליו", אמר נתניהו לעיתונאים. "אתם תמשיכו במאמצים שלכם, ואני אמשיך במה שאני חושב שצריך להיות. תמתינו בסבלנות, אל תעשו משפטי שדה לאף אחד. עליי זה לא הצליח".

 

על השאלה מיהו הגורם הבכיר שחתום על מכתב לקצנלרית גרמניה מרקל בעניין העברת צוללות למצרים, השיב נתניהו: "גרמניה מדינה סוברנית, תמיד הייתה כזאת. מעבר לכך, זה נושא ביטחוני רגיש ואני לא מדבר עליו בתקשורת. אבל תחפשו, תמשיכו. חבר'ה, זה לא יעזור. זה ירד למצולות ויש דברים שלא כדאי להוציא לתקשורת, אבל לא בבחינת שייכים לתחום שאתם מחפשים של פלילים או אי סדרים".

 

עוד אמר נתניהו: "אני חושב שצריך לחכות לסוף התהליך ולא חושב שכדאי להסיק מסקנות. תהליכי הרכש, כפי שאני מכיר אותם, מלווים בהרבה מאוד דיונים ופרוטוקולים, מכאן עד קפריסין ובחזרה. אני חושב שכדאי לדעת שבודקים הכול, מה באמת היה ולא היה שם. הדברים יתבררו. הדיונים שאני שותף להם, ואני יכול להעיד על חבריי בקבינט, הם דיונים רציניים שלוקחים בחשבון את השאלות הקרדינליות, על אילו מערכות נשק אנחנו צריכים מול האיומים שישראל ניצבת בפניהם".

 
בנימין נתניהו  (צילום: EPA)
ראש הממשלה נתניהו בפריז(צילום: EPA)

בנימין נתניהו ועמנואל מקרון בפריז צרפת טקס ציון 100 שנה למלחמת העולם הראשונה (צילום: EPA)
עם נשיא צרפת מקרון(צילום: EPA)

"לחזור לרגיעה ואז לראות אם אפשר להגיע להסדרה"

ראש הממשלה סירב לומר במי יתמוך בסיבוב השני בבחירות לראשות העיר ירושלים ביום שלישי. על הכנסת הכסף מקטאר לרצועת עזה בסוף השבוע אמר נתניהו: "אני פועל בכל דרך לנסות להחזיר את השקט לתושבי עוטף עזה וגם למנוע קריסה הומניטרית בעזה. בעצם זה היעד שקבע הקבינט בהמלצתי. 'בואו נחזיר את זה לתנאי 29 במרץ'. זה בדיוק מה שהיה. היה חשמל והיו משכורות. זה נפסק בהדרגה והביא לחנק שהביא להתפרצות הזאת. כשיש לך קריסה בחשמל ואנרגיה - הדבר משפיע על כל מערכות החיים, לרבות מערכת הבריאות".
 
הוא הוסיף בהקשר זה כי "אמור להיות פיקוח מסוים על הכסף. אני מקווה שהמנגנון ישתפר, אבל אנו מאפשרים את חידוש התנאים שהיו קיימים קודם לכן. אני עושה הכול כדי להימנע ממלחמה מיותרת, כל מלחמה גובה קורבנות. אני לא חושש ממלחמה נחוצה, אבל רוצה למנוע אותה אם היא לא נחוצה. אני רוצה להחזיר אותנו לתנאים של 29 במרץ. רוצים לחזור לרגיעה, ואחר כך לראות אם אפשר להגיע להסדרה. הדבר הזה הוא דבר שמנהיגים צריכים לעשות: אתה צריך למצוא את הדרך לביטחון, למנוע קריסה הומניטרית ומלחמות מיותרות. האם יצליח? מוקדם לומר".
 
שרה נתניהו אשתו של ראש הממשלה, בארוחת צהריים בהנחיית אשתו של נשיא צרפת, הנסיכה שרלין ממונקו בריג'יט מקרון (צילום: רויטרס)
שרה נתניהו לצד מלניה טראמפ ורעייתו של נשיא צרפת(צילום: רויטרס)
 

"'צוק איתן' - לא מלחמה מיותרת"

נתניהו אמר עוד בנושא הביטחון וההתרחשויות ברצועת עזה כי "'צוק איתן' לא רק שלא היה מלחמה מיותרת, זה היה מבצע שבעצם עצר תוכנית של תקיפה של חמאס נגדנו. פשוט הקדמנו אותם. התוכנית התבססה על המנהור ותוכניות אחרות שלהם באוויר, בים, ביבשה ומתחת לאדמה, ופשוט הקדמנו אותם וביטלנו את התוכנית הזאת באיבה. אני חושב שבמידה רבה חמאס טעה. כרגע מה שמערער את היציבות זה לא שינוי במאזן ההרתעה, אלא פשוט נפיצות פנימית בתוך עזה שבכוחנו למנוע אותה".
 
הוא הוסיף: "אני רואה בחורים צעירים הולכים ליחידות שלהם, לוקחים צ'ימידן, נפרדים מההורים, הולכים לשם ויודעים בפני מה הם עומדים, וחלק לא חוזרים. אני רואה מה קורה למשפחות ולחיים הצעירים הללו. זה מחיר כבד, שלא לדבר על אפשרות של קורבנות אזרחיים. אני רואה את זה וחי את זה, וזה לא מונע ממני לעשות פעולות, אני תמיד חושב על הצעד הזה, וכל ראש ממשלה צריך לחשוב על זה כי זה המצרך היקר ביותר שאתה מחזיק: אתה אחראי לביטחון, ואם יש צורך לשלוח אנשים לסכן את חייהם - אתה עושה את זה. אבל צריך לראות אם יש דרך להימנע מזה ולהשיג אותה תוצאה".
 
ראש הממשלה בנימין נתניהו בארוחת צהריים משותפת למנהיגי העולם בארמון האליזה בפריז במסגרת פורום פריז לשלום ()
נתניהו עם טראמפ

ראש הממשלה בנימין נתניהו בארוחת צהריים משותפת למנהיגי העולם בארמון האליזה בפריז במסגרת פורום פריז לשלום ()
וגם עם פוטין
 

התקווה של נתניהו לשוחח עם פוטין

הנסיעה של נתניהו לצרפת הייתה מוטלת בספק עד לרגע האחרון, מפני שהמארגנים הצרפתים הודיעו שלא יתקיימו פגישות צד בשולי הטקסים. אמש דווח כי ראש הממשלה נתניהו קיווה לשוחח עם נשיא רוסיה פוטין במהלך שהות השניים בצרפת, ולדון עימו בהמשך התיאום הצבאי בעקבות כניסת מערכת הנ"מ S-300 בסוריה לפעילות מבצעית.

 

עוד דווח אמש כי הרוסים התחמקו מהפגישה, בין השאר בשל כעסם עד כך שישראל שבה לתקוף בסוריה גם אחרי תקרית יירוט המטוס לפני כחודשיים.

 

הרוסים אמרו תחילה כי פוטין לא ייפגש עם אף מנהיג בפריז מלבד טראמפ, אך לא שללו אפשרות ל"פגישה בעמידה" עם נתניהו. אלא שכאמור, הצרפתים הודיעו שלא יאפשרו פגישות צד בילטרליות בשולי הוועידה.

 
נתניהו הגיע לפריז הלילה, והבוקר הוא השתתף בטקס המרכזי לציון מאה שנה לשביתת הנשק שהביאה לסיומה של מלחמת העולם הראשונה. שביתת הנשק נכנסה לתוקף ב-11 בבוקר של 11 בנובמבר 1918, ולכן נקבע הטקס להיום, 11 בנובמבר, בשעה 11 בבוקר שעון צרפת (12:00 שעון ישראל). המנהיגים חלקו כבוד למיליוני החיילים שנהרגו במלחמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים