שתף קטע נבחר

צילום: הרצל יוסף

סימני שגרה בצד דריכות: מעברי ארז וכרם שלום פועלים כרגיל

ישראל מאותתת שפניה לא להסלמה חרף התקרית בעזה: בניגוד לבקרים אחרים אחרי תקריות גבול עם נפגעים, הפעם שני המעברים עם עזה פתוחים

 

 

חצי יממה אחרי התקרית הקטלנית ברצועה, ישראל מאותתת שפניה אינם להסלמה: עדות לרצון לסיים את האירוע מבלי להחריף את העימות היא העובדה שמעברי ארז וכרם שלום פועלים הבוקר (יום ב') כרגיל. זאת אף שעל פי רוב אחרי תקריות גבול עם נפגעים מעבר כרם שלום. עם זאת, צה"ל ערוך גם לתרחישי הסלמה והוא עיבה את הכוחות בעוטף עזה. הבוקר אף העביר עוד טילים מיירטים לסוללות כיפת ברזל באזור.

 

"צה"ל תגבר כוחותיו בפיקוד הדרום וערוך להפעלת כוח רב אם יידרש", נמסר בעקבות הערכת מצב שקיימו הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט וראש השב"כ נדב ארגמן בהשתתפות בכירי צה"ל ושירות הביטחון הכללי. במהלך הערכת המצב עמדו על מוכנות כוחות צה"ל וכוחות הביטחון למול התפתחויות עתידיות. הרמטכ"ל אמר כי "כוח מיוחד של צה"ל פעל הלילה במבצע בעל חשיבות גבוהה לביטחון ישראל. הכוח וכוחות חיל-האוויר ניהלו קרב אמיץ בקור רוח ובגבורה. מצדיע לכוחות. צה"ל חייב לסגן-אלוף מ' יותר משניתן לספר. מחבק את משפחתו ומאחל החלמה לקצין צה"ל הפצוע". 

 

מעבר כרם שלום פועל כרגיל גם לאחר ההסלמה בדרום (צילום: יואב זיתון)
מעבר כרם שלום, הבוקר(צילום: יואב זיתון)
 

פריסת סוללות כיפת ברזל בדרום (צילום: יואב זיתון)
עוד טילים מיירטים הועברו לסוללות כיפת ברזל(צילום: יואב זיתון)

פריסת סוללות כיפת ברזל בדרום (צילום: יואב זיתון)
פריסת סוללות כיפת ברזל בדרום(צילום: יואב זיתון)

מאז התקרית ועד 5:15 הבוקר הופעלו 14 אזעקות צבע אדום בעוטף עזה בעקבות שיגורים רצופים מהרצועה, רובן במועצה האזורית אשכול. לפי צה"ל שוגרו 17 רקטות לעבר ישראל. שלוש מהן יורטו על-ידי מערכת כיפת ברזל, אחת גרמה לנזק למבנה במועצה האזורית אשכול ושתיים התפוצצו בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים.

 

פרטי פעילות הכוח המיוחד של צה"ל בעזה ונסיבות ההסתבכות שהובילה למותו של סא"ל מ' ושל שישה אנשי חמאס מהצד השני - יישארו חסויים ברובם. דובר צה"ל רונן מנליס אמר כי הכוח המיוחד "היה בפעילות ממושכת ונתקל במציאות מורכבת. הלוחמים פעלו באופן הירואי וניהלו קרב הירואי להסרת איום ולחילוץ מורכב מאוד למדינת ישראל שבמהלכו פגע הכוח במי שאיים עליו".

מעבר כרם שלום פועל כרגיל גם לאחר ההסלמה בדרום (צילום: יואב זיתון)
.(צילום: יואב זיתון)

מעבר כרם שלום פועל כרגיל גם לאחר ההסלמה בדרום (צילום: יואב זיתון)
.(צילום: יואב זיתון)

שרידי הרכב שבו בוצעה הפעילות והופצץ בידי כלי טייס אחרי יציאת הכוח ממנו (צילום: רויטרס)
שרידי הרכב הצה"לי בעזה(צילום: רויטרס)

נזק ללול בעקבות שיגורים אל עבר כרם שלום אתמול (צילום: יואב זיתון)
נזק ללול מפצצת מרגמה ששיגרו מחבלים מעזה(צילום: יואב זיתון)

עוד נמסר כי "פרטיו של סא"ל מ' לא יובאו לפרסום אבל הוא ראוי להצדעת כולנו על פעולתו זו ופעולות אחרות שביצע. מצב הלוחם השני התייצב בסורוקה".

 

הפלסטינים בעזה פרסמו תיעוד של הרכב שממנו פעל הכוח המיוחד של צה"ל. לפי הפרסום, הרכב הושמד בידי כלי טיס לאחר חילוץ הכוח. תושב היישוב שבו מתגוררת משפחתו של סא"ל מ' ספד לו הבוקר: "הוא אדם צנוע מאוד שלא אהב להתרברב, ממקימי פרויקט 'אחריי' (עמותה חינוכית חברתית) ביישוב שעשה הרבה למען החברה. הוא בן למשפחה טובה ואיכותית, מטובי הבנים ביישוב. כל היישוב בהלם. ידענו שהוא קצין, אבל אף אחד לא ידע איפה שירת, או שהיה סגן אלוף".

 

הזרוע הצבאית של חמאס הודיעה כי "יחידה מיוחדת של הצבא הישראלי חדרה לשטח הרצועה, בעומק של כ-3 ק"מ, באמצעות רכב אזרחי באזור מסגד השאהיד איסמאעיל אבו שנב, מזרחית לחאן יונס. הכוח חיסל את המפקד בזרוע הצבאית של חמאס, נור ברכה. אחרי שהכוח נחשף ולוחמינו הסיגו אותו, נכנסו מטוסי חיל האוויר למרחב והחלו להפציץ כדי לחפות על נסיגת הכוח - דבר שהביא להרוגים בקרב בני עמנו. האירוע נמשך וכוחותינו פועלים מול התוקפנות הציונית המסוכנת".

 

מאז שעות הלילה מפיץ חמאס בערוצים רשמיים ובלתי רשמיים תמונות של צלפים שלו עם הכיתוב: "עין ההתנגדות לא ישנה". ייתכן שמדובר באיתות של הארגון שהתגובה לפעולת צה"ל שהתבצעה בשטח הרצועה תהיה בדמות צליפה או ירי מהגבול – על ידי צלף או טיל נ"ט - ולא בירי רקטות. ייתכן שזו הסיבה שבצה"ל מגבילים גם הנוכחות על הגבול ואת תנועת הרכבות באזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב זיתון
מעבר כרם שלום, הבוקר
צילום: יואב זיתון
מומלצים