שתף קטע נבחר

200 רקטות נורו לעבר ישראל, 60 מתוכן יורטו; צה"ל תוקף ברצועה

לוחמי כיפת ברזל יירטו עשרות רקטות שנורו מהרצועה לאחר שאזעקות נשמעו באשקלון, שדרות, נתיבות, אזור באר שבע וים המלח. צעיר נפצע קשה מפגיעת נ"ט באוטובוס ביישוב בעוטף עזה. דובר צה"ל: "חמאס מוביל את הרצועה לחורבן". 3 מחבלים נהרגו. כוחות נפרסים בתוך היישובים צמודי הגדר בצפון העוטף. הזרועות הצבאיות בעזה: "אם ישראל תחריף התגובה - נרחיב הירי"

 

 

 

60 יירוטים מתוך 200 רקטות שנורו לעבר ישראל: רקטות נפלו בשדרות ובנתיבות במהלך מטחים כבדים הערב (ב') מכיוון רצועת עזה לעבר עוטף עזה ומרכז הנגב. בנוסף, פגעה רקטה בבית באשקלון ושריפה פרצה במבנה. טרם לכן נשמעו אזעקות ביישובי העוטף, באשקלון, שדרות ובנתיבות. ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים התייעצות ביטחונית בקריה עם שר הביטחון, הרמטכ"ל ובכירי מערכת הביטחון וצה"ל. שלושה מחבלים נהרגו בתקיפת צה"ל בצפון רצועת עזה בעקבות המטחים הכבדים. מקורות פלסטינים מסרו כי מצרים ושליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלאדנוב מנהלים מגעים כעת עם הצדדים לגבש הפסקת אש.  

 

ירי בלתי פוסק לדרום: הנחיות פיקוד העורף

המטחים לדרום: 3 פצועים בשדרות, נפילות בנתיבות

ארגוני הטרור: אם ישראל תחריף את התגובה - נגדיל את טווח הירי

 

עקב הירי הנרחב, כוחות צה"ל נפרסים בתוך היישובים צמודי הגבול בצפון העוטף כהגנה מול איום החדירה או הפעלת מנהרה. בנוסף, עשרות רכבים משוריינים של צה"ל נמצאים בדרכם לאוגדת עזה.

 

מדובר צה"ל נמסר כי עד כה נתקפו יותר מ-20 מטרות טרור של חמאס והג'יהאד האיסלאמי באמצעות כלי טיס, מסוקי קרב וטנקים של צה"ל. בצפון רצועת עזה הותקפו כ-10 יעדי טרור בהם מתחמים צבאים ועמדות תצפית של ארגון הטרור חמאס והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. בדרום הרצועה הותקפו כ-10 יעדים נוספים. בנוסף בוצע ירי לעבר חוליות משגרי ירי תלול מסלול. עוד נמסר כי עד כה יירטו לוחמי כיפת ברזל כ-60 שיגורים מתוך כ-200 שיגורים שזוהו משטח רצועת עזה לעבר שטח ישראל. רוב השיגורים נפלו בשטחים פתוחים. 

 

לאחר המטחים הכבדים לעבר יישובי העוטף, שדרות ונתיבות - אזעקות נשמעו גם ביישובים באזור ים המלח ובאזור הר חברון. לפני המטחים והאזעקות נפצע צעיר בין 19 באורח קשה מירי טיל נ"ט לעבר אוטובוס באזור העוטף. צוות מד"א שהגיע לאזור הפגיעה בעוטף עזה פינה את הצעיר שנפצע לבית החולים סורוקה בבאר שבע. מבית החולים ברזילי נמסר כי עד כה 17 נפגעים, 11 משדרות, שלושה מאשקלון ושלושה מיישובים באזור פונו לבית החולים. הפצועים סובלים מפגיעת רסיסים ונפגעי חרדה. כולם במצב קל.

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, התייחס להסלמה בדרום וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "חמאס מוביל את הרצועה לחורבן וירגיש בשעות הקרובות את עוצמת התגובה של צה"ל. עד כה תקפנו מגוון רחב של יעדים. חוליות משגרי ירי תלול מסלול, מתחמים צבאיים ועמדות תצפית. הניסיון לפגוע באזרחים לא מקובל עלינו ונמשיך להגיב בעוצמה".

 

 

 

 

 

בנימין נתניהו ,גדי איזנקוט, אביגדור ליברמן התייעצות ביטחונית בקריה בתל אביב (צילום: עמוס בן גרשום, לע
הערכת מצב בקריה עקב ההסלמה בדרום(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

אנשים תופסים מחסה בשדרות ירי רקטות מ עזה (צילום: AFP)
אנשים תופסים מחסה בשדרות ירי רקטות מעזה(צילום: AFP)

שריפה בעקבות פגיעת רקטה בשדרות (צילום: AFP)
שריפה שפרצה עקב פגיעת רקטה בשדרות(צילום: AFP)

תיעוד ירי רקטות לעבר עוטף עזה מ רצועת עזה (צילום: זאב טרכטמן )
תיעוד ירי לעבר ישראל(צילום: זאב טרכטמן )

יירוט כיפת ברזל של רקטות מ עזה (צילום: AFP)
יירוט כיפת ברזל של רקטות מעזה(צילום: AFP)

 

בעקבות המצב הבטחוני המשטרה חסמה לתנועה את כביש 34 מצומת יד מרדכי לצומת שדרות, כביש 232 משער הנגב למפלסים וכביש 25 מצומת נתיבות לסעד. עוד נמסר כי ציבור הנהגים מתבקש להישמע להוראות השוטרים, ולהימנע מלהגיע למקום.

 

נזק מנפילת רקטה בבניין המועצה הדתית הנתיבות (צילום: רדיו דרום)
תיעוד פגיעת רקטה במבנה המועצה הדתית בנתיבות(צילום: רדיו דרום)

אוטובוס נפגע ירי מ עזה (צילום: AFP)
האוטובוס שנפגע מירי נ"ט בעוטף עזה(צילום: AFP)

הנחיות פיקוד העורף ()
הנחיות פיקוד העורף עקב ההסלמה

מפיקוד העורף נמסר כי באזור עוטף עזה התושבים נדרשים לשהות במרחבים מוגנים. עוד נמסר כי באזור דרום הנגב וחלק מיישובי לכיש התושבים נדרשים לשהות בקרבה למרחבים מוגנים ולהיכנס למיגון בהתאם לפרק הזמן העומד לרשותם. חל איסור על התקהלויות והתכנסויות בשטח פתוח.

 

לראשונה פורסמו גם הנחיות לתושבי אשדוד ובאר שבע, הנדרשים לשהות בקרבה למרחבים מוגנים ולהיכנס למיגון בהתאם לפרק הזמן העומד לרשותם. במקביל להנחיית הפיקוד, עיריית באר שבע החלה בפתיחת מקלטים ציבוריים. בנוסף, תושבי נתיבות ואופקים נדרשים לשהות במרחבים מוגנים. הרשויות באזור עוטף עזה, דרום הנגב וחלק מיישובי לכיש הונחו לפתוח מקלטים.

 

 

 

החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות מסר עקב המטחים הבלתי פוסקים לעבר הדרום: "מטחי הרקטות ופצצות המרגמה שמבעירים את עוטף עזה עדיין לא פסקו, ופוגעים במטרותיהם באופן מדויק וישיר. עוטף עזה שכבר פונה לחלוטין מהמתנחלים יישאר לא ראוי לחיים כל עוד האויב ממשיך בתוקפנות". בחמאס מסרו כי "תגובת ההתנגדות המאוחדת היא מסר לפיו היא לא תאפשר את שינוי כללי העימות. התגובה לא תוגבל מבחינה הטווח הגיאוגרפי במידה וישראל תרחיב את תוקפנותה".

 

מדובר צה"ל נמסר כי "נכון לשעה 17:15 זוהו כ-80 שיגורים לעבר שטח ישראל. בוצעו כמה יירוטים על-ידי לוחמי כיפת ברזל. צה"ל תוקף יעדי טרור ברצועת עזה". במקביל להודעות על התקיפה הישראלית, הודיע החמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות ברצועת עזה כי החל בירי של עשרות רקטות על יישובים ישראלים ומוצבים צבאיים "בתגובה לפשע שישראל ביצעה אמש".

 

מהג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני נמסר כי "תגובת ההתנגדות היא תגובה טבעית בשם העם הפלסטיני. החמ"ל המשותף קיבל החלטה כדי שישראל וכל תומכיה יבינו שהם לא ירגישו ביטחון כל עוד העם הפלסטיני לא ירגיש ביטחון. המשחק בחיי אנשינו לא יעבור ללא מחיר". הזרועות הצבאיות בעזה הזהירו כי "אם ישראל תחריף את התגובה שלה על הירי הרקטי מעזה - יוגדלו הטווח, העומק ועוצמת הירי".

 

 

 

פגיעת רקטה בבית בשדרות ()
תיעוד מפגיעת רקטה סמוך לבית בנתיבות

ירי רקטות מ עזה אל עבר ישראל (צילום: AFP)
תיעוד ירי רקטות מעזה לעבר ישראל(צילום: AFP)

  

 
ירי רקטות מעזה ב נתיבות ()
תיעוד מנתיבות לאחר הישמע האזעקות באזור

אוטובוס נפגע ירי מ עזה ()
פגיעת הפצמ"ר בעוטף עזה שבה נפצע הצעיר

אוטובוס נפגע ירי מ עזה ()

ירי רקטות מ עזה לישראל ()
 
מדוברות עיריית אשקלון נמסר כי "על רקע המתיחות הביטחונית, הנחה ראש העיר תומר גלאם לפתוח את כלל המקלטים הציבוריים המשותפים הפרוסים בשכונות ברחבי העיר. צוותים של מינהל תפעול עושים דרכם למוקדים השונים על מנת לבצע זאת". עוד נמסר כי לפני שעה קלה הסתיימה הערכת מצב שהתקיימה ברשות שבמהלכה נמסר כי אין הנחיות מיוחדות עבור התושבים.
 

מוקדם יותר הפלסטינים דיווחו כי צה"ל תקף אחר הצהריים באש טנקים עמדת תצפית של חמאס בצפון הרצועה. טרם נמסר על נפגעים.

 

 


פורסם לראשונה 12/11/2018 16:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ירי רקטות מעזה לשטח ישראל
צילום: AP
מומלצים