שתף קטע נבחר

הרוג, 85 נפגעים, מאות רקטות ותקיפות; הג'יהאד האיסלאמי: גם מעבר לאשדוד ישהו במקלטים

ההסלמה בדרום גבתה הלילה הרוג ראשון מפגיעת רקטה בבית באשקלון. עשרות פונו לסורוקה ולברזילי. בבוקר חידשו ארגוני הטרור את הירי המסיבי ליישובי עוטף עזה. צה"ל מרכז כוחות שריון וחי"ר ליד הגבול. חמאס והג'יהאד האיסלאמי מאיימים להרחיב את טווח הירי. אין לימודים ברוב אזור הדרום. שידור ישיר

 

 

הסלמה בדרום - העדכונים האחרונים:

 • הלילה: גבר נהרג ואישה נפצעה קשה מפגיעת רקטה באשקלון
 • הבוקר: מטחים כבדים אל אזור אשקלון ועוטף עזה. נזק נגרם לשני בתים במועצה האזורית אשכול, ללא נפגעים
 • מתחילת הסבב ועד הבוקר נורו מאות רקטות, מאה מתוכן יורטו על ידי כיפת ברזל. זו כמות הרקטות הגדולה ביותר שנורתה ביממה מאז צוק איתן
 • דובר צה"ל הודיע כי הצבא ממשיך לצבור כוחות גדולים וגייס מילואים לסוללות כיפת ברזל ולפיקוד העורף
 • חיל האוויר תקף את משרד המודיעין הצבאי של חמאס ואת המטה לביטחון פנים של הארגון. הבוקר הותקף מבנה המשמש את הכוח הצבאי של חמאס ואת הכוח המודיעיני הצבאי של הזרוע הצבאית 
 • הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס ב-9:00 בקריה בתל אביב
 • אין לימודים באשקלון, באשדוד, בבאר שבע, בקריית גת, בקריית מלאכי, בעומר וביישובי העוטף
 • נדחו הבחירות המקומיות במועצה האזורית חוף אשקלון
 • הזרועות הצבאיות בעזה איימו: "נרחיב את מעגל האש"
 • אתמול: חייל נפצע אתמול קשה מירי נ"ט על אוטובוס

 

בתום חצי יממה של הסלמה בדרום : במהלך הלילה (בין שני לשלישי) גבה ירי הרקטות המסיבי מרצועת עזה לישראל הרוג ראשון, בפגיעה ישירה בבית באשקלון מעט לפני חצות. ההרוג הוא פלסטיני מאזור חברון, כבן 40, ולצדו נמצאה אישה כבת 40 שנפצעה באורח קשה. במקביל מאושפז במצב קשה בבית החולים סורוקה בבאר שבע חייל בן 19 שנפצע אתמול בפגיעת טיל הנ"ט שנורה לעבר אוטובוס חיילים בעוטף עזה. הוא נותח במהלך הלילה, ומאושפז ביחידה לטיפול נמרץ.

 

 

הסלמה דרום נפילה רקטה רקטות בניין דירות ז'בוטינסקי אשקלון חמאס עוטף עזה הרוג ו פצועות (צילום: רועי עידן)
הבניין שנפגע באשקלון (צילום: רועי עידן)

 

הנזק שנגרם לדירה באשקלון (צילום: אבי רוקח)
הנזק שנגרם לבניין באשקלון(צילום: אבי רוקח)
 

יירוט יירוטים מטח ירי עזה הסלמה דרום אשקלון (צילום: AFP)
יירוטים מעל אשקלון, הבוקר(צילום: AFP)

יירוט יירוטים מטח ירי עזה הסלמה דרום אשקלון (צילום: AFP)
יירוטים של מטח ירי מעזה (צילום: AFP)

 

 

 

אישה שנפצעה קשה במטח אל אשקלון הובהלה הבוקר מבית החולים ברזילי למרכז הרפואי שיבא בתל השומר. מצבה מוגדר קשה ויציב. לבית החולים סורוקה בבאר שבע הובהלו מאז אתמול תשעה פצועים נוספים: צעירה שנפגעה קל מרסיסים בכף ידה ושוחררה, והשאר פצועים קל ונפגעי חרדה. למרכז הרפואי ברזילי באשקלון הגיעו 75 נפגעים: אחד מהם פצוע באורח בינוני, 62 פצועים קל ו-12 נפגעי חרדה.

 

ההסלמה בדרום - כתבות נוספות:

 

מאז 6:25 הבוקר חידשו הפלסטינים ברצועה את הירי לשטח ישראל במטחים כבדים ליישובי עוטף עזה. באזור אשכול נפגעו שני בתים, ללא נפגעים. קודם לכן הודיע צה"ל כי פינוי אוכלוסייה מיישובים הסמוכים לגדר "נמצא בסל הכלים שלנו, אך טרם קודם".

 

 

 

הנזק שנגרם לדירה באשקלון (צילום: אדיר ינקו)
הנזק שנגרם לדירה באשקלון(צילום: אדיר ינקו)

הפגיעה ברחוב מגידו באשקלון (צילום: דוברות המשטרה)
הפגיעה ברחוב מגידו באשקלון(צילום: דוברות המשטרה)

בית באשקלון שנפגע מרקטה (צילום: AFP)
בית באשקלון שנפגע מרקטה(צילום: AFP)

דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס הוסיף: "אנחנו בתהליך רחב של צבירת כוחות חי"ר, שריון וכוחות נוספים במרחב עוטף עזה. מדובר במספר גדודים סדירים שבסוף יהיו תחת אוגדה אחרת. גייסנו מילואים לכיפת ברזל ולפיקוד העורף. חמאס מתנהג כאילו עברנו לעריפה (סיכולים ממוקדים, י"ז), ואנשיו מסתתרים מאתמול אחר הצהריים. תקפנו הלילה ארבעה מבני רב-קומות שחמאס משתמש בהם לטרור. אנו תוקפים אותם באופן סדור לאחר פינוי יושביהם למבנים סמוכים".

 

את הדברים הוא מסר כשבמקביל נורו כאמור מטחים כבדים אל אשקלון, אל שדרות ואל יישובים נוספים בעוטף עזה. בתגובה הודיעה הזרוע הצבאית של חמאס כי אם ישראל תמשיך להפציץ מבנים אזרחיים - אשדוד ובאר שבע הן הבאות בתור. דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי אף איים להרחיב את מעגל הירי אל מעבר לאשדוד ולבאר שבע: "מה שקורה מאתמול בערב ועד רגע זה הוא חלק מהתגובות המסורתיות אותן צופה ישראל. בשעות הבאות יגיע מה שהאויב לא מצפה לו. המשך התוקפנות באופן הזה - הפגיעה בבתים, במקומות ציבוריים ובמרכזים אזרחיים - יוביל את ההתנגדות לקבל החלטה להרחיב את מעגל התגובה. ההתנגדות החליטה שהמתנחלים מעבר לערים באר שבע ואשדוד צריכים להישאר סמוך למקלטים".

 

בעקבות הירי הכבד לעבר יישובי עוטף עזה ומרכז הנגב פרסם פיקוד העורף את ההנחיות הבאות:

 • בכל יישובי עוטף עזה, כמו גם בבאר שבע, בעומר, באשקלון, באשדוד, בקריית גת ובקריית מלאכי לא יתקיימו לימודים.
 • באזור עוטף עזה התושבים נדרשים לשהות במרחבים מוגנים.
 • באזור דרום הנגב וחלק מיישובי לכיש, התושבים נדרשים לשהות בקרבת המרחבים המוגנים ולהיכנס למיגון בהתאם לפרק הזמן העומד לרשותם. חל איסור על התקהלויות והתכנסויות בשטח פתוח.
 • תושבי הערים נתיבות ואופקים נדרשים לשהות במרחבים מוגנים.
 • תושבי באר שבע ואשדוד נדרשים לשהות בקרבה למרחבים מוגנים ולהיכנס למיגון בהתאם לפרק הזמן העומד לרשותם. מעיריית באר שבע נמסר כי לנוכח המצב הביטחוני לא יתקיימו הלימודים בעיר.
 • הרשויות באזור עוטף עזה, בדרום הנגב ובחלק מיישובי לכיש הונחו לפתוח מקלטים.

 

 

הנזק שנגרם לדירה באשקלון (צילום: רויטרס)
הנזק שנגרם לדירה באשקלון(צילום: רויטרס)

הנחיות פיקוד העורף הסלמה דרום ירי רקטות עוטף עזה חמאס ()
.

הפצצת חיל האוויר בעזה (צילום: EPA)
הפצצת חיל האוויר בעזה(צילום: EPA)

 

לטענת צה"ל, לאורך הלילה הותקפו 150 יעדים של חמאס והג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה: "בין היעדים מנהרת טרור התקפית בדרג' תפח, ארבעה מתחמים צבאיים בעיר עזה, בית חאנון, ג'בליה וחאן יונס וכן עמדת שיגור ירי תלול מסלול של ארגון הטרור חמאס בחאן יונס. בנוסף הותקפו מטרות הג'יהאד האיסלאמי ובהן ארבעה מתחמים צבאיים: שני מתחמים בחאן יונס ושניים נוספים בתל אל-הווא ובדיר אל-בלח".

 

עוד הותקף משרד המודיעין הצבאי של חמאס. מדובר בבניין רב קומות המשרת את פעילי המודיעין הצבאי של ארגון הטרור לאיסוף מודיעין נגד מדינת ישראל, בשכונת אל-פרקאן שבצפון רצועת עזה.

 

מצה"ל נמסר כי הפעילות הצבאית של יחידת המודיעין בוצעה ממבנה הממוקם בלב אזור מאוכלס וסמוך לבית ספר. היחידה אחראית לכלל תהליכי האיסוף והמחקר המודיעיני נגד מדינת ישראל, ועל שיקוף תמונת המצב המודיעינית לבכירי הזרוע הצבאית. נטען שמדובר בתקיפה של נכס שלטוני מרכזי של חמאס, שבוצעה בהמשך לתקיפות הנרחבות שביצע צה"ל ובתגובה למתקפת הטרור שמוביל הארגון נגד אזרחי ישראל. דובר צה"ל כתב בטוויטר לאחר התקיפה: ‏"חמאס יודע טוב מאוד מה אנו תוקפים ומה מחיר העימות עם צה"ל. נמשיך לפעול בעוצמה".

 

הבוקר הודיע צה"ל כי מטוסי קרב תקפו מבנה המשמש את הכוח הצבאי של חמאס ואת הכוח המודיעיני הצבאי של הזרוע הצבאית של חמאס. המבנה מצוי בבעלות ארגון הטרור חמאס ושימש את הארגון לפעילות צבאית הכוללת איסוף מודיעין, מחקר ופיתוח ארגון הטרור. במבנה נמצא גם מחסן אמצעי לחימה. הבניין ממוקם בלב העיר עזה, סמוך לבתי ספר, למסגד ולמתקנים דיפלומטיים ובתוכו קיים גן ילדים.

 

תקיפת הבניינים ברצועה אתמול, כולם של חמאס, היא עליית מדרגה. מדובר באיתות של צה"ל שלהבא יותקפו רבי קומות - מהלך שב-2014 היה אחד הטריגרים לסיום מבצע צוק איתן לבקשת חמאס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
הבניין שנפגע באשקלון
צילום: רועי עידן
מומלצים