שתף קטע נבחר

כבר אין מחלוקת: מיקרוסופט תמשיך לספק תוכנות למשרדי הממשלה

משרד האוצר הודיע היום על חידוש הסכם ההתקשרות עם חברת מיקרוסופט לאספקת תוכנות אופיס ומערכת ההפעלה ווינדוס למשרדי הממשלה. זאת לאחר שבאוגוסט הודיע האוצר לחברה על הפסקת המשא ומתן לחידוש ההסכם, בהיקף של 100 מיליון שקל בשנה, בשל דרישתה לשינוי שיטת רישוי השירותים

הסכם חדש נחתם בין מינהל הרכש הממשלתי במשרד האוצר לבין חברת מיקרוסופט, שיאפשר אספקת שירותי שולחן עבודה, תוכנות ושרתים למשרדי הממשלה לארבע שנים נוספות החל מ-2019.

 

ההסכם מגיע לאחר שבחודש אוגוסט חלה מחלוקת בין מינהל הרכש לבין מיקרוסופט במסגרת המשא ומתן לחידוש הסכם ההתקשרות. היקפו של שירות זה, הכולל בין היתר את מערכת ההפעלה Windows, תוכנות אופיס ושרתים, עמד עד כה על 100 מיליון שקל בשנה.

מיקרוסופט אופיס (צילום: מיקרוסופט)
(צילום: מיקרוסופט)
 

המחלוקת בין הצדדים נתגלעה לאחר שמיקרוסופט דרשה לשנות את שיטת רישוי השירותים, מה שהיה עולה לממשלה כסף רב. המשא ומתן לחידוש אספקת השירותים למשרדי הממשלה הופסק בחודש אוגוסט לאור כיווני הרישוי שאליהם התכוונה מיקרוסופט ללכת, שאינם תואמים את צרכי הממשלה.

 

אם עד כה היה מודל הרישוי של תכולת השירותים של מיקרוסופט בצורת בעלות, הרי שלפני כמה חודשים היתה החברה מעוניינת לשנות את מודל הרישוי לשכירות. בצורת שכירות, הסכנה עבור משרדי הממשלה היתה שיתבטלו הזכויות שיש בידיהם ברישיונות לשימוש בשירותי מיקרוסופט, שעליהן שילמה הממשלה כבר מאות מיליוני שקלים, ובצורה כזו היו צפויות לגדול ההוצאות לשימוש בהם בעשרות מיליוני שקלים נוספים.

 

סיבה נוספת למחלוקת היתה בקשתה של מיקרוסופט לעבור למתן השירות בענן, בניגוד למתן השירות שהיה נהוג עד כה, בשיטת On Premise, שהיא התקנה מקומית ובה השרתים הם בידי הממשלה. החשש מצד מינהל הרכש הממשלתי היה שהמעבר למתן שירותים בענן יביא לחשיפת המידע של הממשלה בענן, יפגע בסודיות של חומרים מסווגים ושאינם מסווגים, וכך נתונים על אזרחים ומסמכים רגישים יהיו חשופים לכל בענן.

 

ההסכם החדש, שנחתם לארבע שנים, מבטיח ששיטת הרישוי של השירותים תיוותר בצורת בעלות על רישיונות ולא שכירות, כפי שתכננה מיקרוסופט, וכן שמתן השירות יישאר בצורת On Premise ולא בצורת ענן. הסכם זה ימנע גידול בהוצאה הממשלתית על שירותי מיקרוסופט. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים