שתף קטע נבחר

נתניהו: מנהיגות זה לעמוד מול ביקורת כשאתה יודע דברים חשאיים

בעקבות הביקורת על הפסקת האש בעזה, ולקראת סערה אפשרית אחרי הודעת ליברמן, אמר ראש הממשלה באזכרה לבן גוריון: "מנהיגות זה לא לעשות את הדבר הקל, אלא לעשות את הדבר הנכון - גם אם הוא קשה". נכדו של בן גוריון עקץ לפני נאום נתניהו והקריא קטע ממגילת העצמאות

 

 

"בעת חירום, בעת החלטות גורליות בתחום הביטחון, הציבור לעיתים אינו יכול להיות שותף לשיקולים המכריעים שיש להסתירם מהאויב מכל משמר", כך אמר הבוקר (יום ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו, באזכרה הממלכתית לציון 45 שנה למותו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון. נתניהו הוסיף על רקע הפסקת האש שהושגה אתמול מול חמאס: "בן גוריון היה מנהיג גדול של עם ישראל. ברגעי מבחן הוא קיבל החלטות גורליות. לפעמים עשה זאת בניגוד לדעה הרווחת בציבור, אבל במהלך הזמן ההחלטות הללו התבררו כנכונות. מנהיגות זה לא לעשות את הדבר הקל, מנהיגות זה לעשות את הדבר הנכון, גם אם הוא קשה. מנהיגות זה לעמוד לפעמים מול ביקורת כשאתה יודע דברים חסויים ורגישים שאינך יכול לחלוק עם אזרחי ישראל, ובמקרה זה תושבי הדרום". ynet העביר את הטקס בשידור ישיר.

 

הטקס מתקיים שעות ספורות לפני ההודעה המיוחדת שצפוי למסור שר הביטחון אביגדור ליברמן, ככל הנראה בעקבות הפסקת האש שאליה הגיעה ישראל בתום סבב ההסלמה מול חמאס - צעד שגרר ביקורת בקרב תושבי הדרום. בטקס משתתפים גם נשיא המדינה ראובן ריבלין והרמטכ"ל גדי איזנקוט. לפני הטקס ביקר נתניהו את קצין צה"ל שנפצע ביום ראשון בפעולה שהשתבשה בתוך רצועת עזה.

 

נתניהו הוסיף: "אני שומע את קולם של תושבי הדרום, האמינו לי, הם יקרים לי. דבריהם חודרים לליבי. אבל יחד עם ראשי זרועות הביטחון אני רואה את התמונה הכוללת של ביטחון ישראל, שאינני יכול לשתפה עם הציבור. הלוואי שהייתי יכול לשתף את אזרחי ישראל בכל מה שאני יודע, אבל בביטחון ישראל רב הנסתר על הגלוי. אויבינו התחננו להפסקת אש, והם יודעים היטב למה. אינני יכול לפרט את תוכניותינו להמשך, אנחנו נקבע את התנאים והזמנים הנכונים למדינת ישראל, הנכונים לביטחון אזרחינו.

 

"אני מגיע לכאן מבית החולים. ביקרתי שם את משפחתו של לוחם גיבור שנפצע בפעולה הסמויה שלנו ברצועת עזה. בן למשפחת גיבורים. אני מצדיע לגבורה שלו ושל חבריו, לוחמי העלטה המופלאים, לגבורתם של טייסינו האמיצים. כולם גילו קור רוח ואומץ לב יוצאים מן הכלל, ומכאן אני שוב שולח תנחומים למשפחתו של סא"ל מ', גיבור ישראל".

 

טקס אזכרה ממלכתי לדוד בן גוריון שדה בוקר (צילום: בראל אפרים)
נתניהו וריבלין, הבוקר בשדה בוקר(צילום: בראל אפרים)

טקס אזכרה ממלכתי לדוד בן גוריון שדה בוקר (צילום: בראל אפרים)
.(צילום: בראל אפרים)

 


דוד בן גוריון (מתוך הסרט "בן גוריון, אפילוג", HOT8) (מתוך הסרט
דוד בן גוריון(מתוך הסרט "בן גוריון, אפילוג", HOT8)

 

 
בתחילת הטקס, לאחר קריאת הקדיש, הקריא נכדו של בן גוריון פרופ' יריב בן אליעזר קטע ממגילת העצמאות במה שנראה כעקיצה לעבר נתניהו: "מדינת ישראל תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין; תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות".

 

ריבלין התייחס בנאומו למצב הביטחוני בדרום ואמר: "הדרום הוא מניית הזהב של מדינת ישראל, כך לימד אותנו דוד בן גוריון. אסור לנו לשכוח את זה. כשהתותחים רועמים המוזות שותקות, אבל כשנשתיק את התותחים נצטרך לתת לאנשים הנפלאים האלה, ליישובים הנפלאים האלה, שמיים כחולים של תקווה".

 

אתמול אחר הצהריים הניבו מאמצי התיווך הבינלאומיים של מצרים ושליח האו"ם סיכום על הפסקת אש בתום יממה של אלימות שבמהלכה נורו כ-500 רקטות מהרצועה. בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, שנמשכה כשבע שעות, הסכימו רוב השרים - בלי שהתקיימה הצבעה - עם עמדת ראשי מערכת הביטחון שלפיה יש לתת סיכוי למאמצי ההסדרה המצריים. כל ראשי מערכת הביטחון - הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ראש השב"כ, ראש המוסד וראש המל"ל - תמכו בעמדה שלפיה בעת הזו ניתן לעצור את המתקפה הישראלית נגד מטרות טרור ברצועת עזה ולא להחריף אותה.

 

במסגרת סבב התגובות של השרים לעמדת ראשי מערכת הביטחון, ליברמן ונפתלי בנט הציגו עמדה אחרת - עם הבדלי ניואנסים - שלפיה יש לנקוט צעדים אחרים וחריפים ולא להפסיק לתקוף. אליהם הצטרפו השרים איילת שקד וזאב אלקין. שבעת השרים האחרים לא צידדו בהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
נתניהו וריבלין, הבוקר בשדה בוקר
צילום: בראל אפרים
מומלצים