שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אפס ימי מחלה: השיטה שעובדת בגן הילדים בתאילנד

  גן פרטי בינלאומי בתאילנד החל לבצע "מסדר זיהומים" בבוקר, שבו לפני הכניסה לגן עוברים הילדים מדידת חום וחיטוי ידיים. ישראלית שילדיה לומדים בגן: "השיטה הוכיחה את עצמה. הילדים חולים פחות וגם נהנים מהמדידות"

  מסדרי הבוקר שהפחיתו את תחלואת הילדים: גן בינלאומי בתאילנד החל ליישם תוכנית מניעת זיהומים, שבה עוברים כל הילדים מדידות חום וחיטוי ידיים בתחילת הבוקר. השיטה הפחיתה משמעותית את שיעור הזיהומים.

   

   

  מדובר בגן בינלאומי פרטי במרכז בנגקוק, שפתח ביוזמה פרטית הנפוצה בעיקר בגנים הבינלאומיים בתאילנד, שם עוברים הילדים בדיקת חום וחיטוי הידיים. השיטה הצליחה להפחית משמעותית את שיעור הזיהומים בגנים. לכל ילד מתבצע רישום של החום שנמדד במכשיר אינפרא אדום המודד טמפרטורה ללא מגע. ההורים ממתינים לתום הבדיקה, וילד שהתגלה אצלו חום גבוה מוחזר לביתו עם הוריו.

   

  ההורים משתפים פעולה עם היוזמה שהוכיחה את עצמה, וגם הילדים שמחים לעבור את המדידה, ואף מושיטים את ידיהם לחיטוי הידיים.

   

  "זה כבר הפך לחלק מהחיים כאן" אומרת ל-ynet א', ישראלית הנמצאת בשליחות ישראלית בתאילנד, שבנה לומד בגן הבריא, "זה ממש כמו לפתוח את הדלת ולברך בבוקר טוב. הילדים כאן מאוד שמחים מזה, מחכים בתור לבדיקה ומצפים למדבקה שיקבלו בסוף הבדיקה".

   

  השיטה, מספרת א', הוכיחה את עצמה: "אנחנו גרים בבנגקוק כבר שנה והבן הגדול שלנו חולה פחות בצורה משמעותית, לעומת הלימודים בגן בישראל שם בילינו בבית ימים על גבי ימים עם שלל מחלות. אני מקווה שזה יקרה גם בישראל, הן מהפן הבריאותי והן ברמת הנקיון".

   

   

   

  המחקר הוכיח: חיטוי ידיים מונע מחלות

  מחקר שפורסם בחודש אוקטובר האחרון הוסיף הוכחה מדעית לכך שניקוי ידיים בג'ל חיטוי מפחית את הסיכוי של הילד ללקות במחלה זיהומית. החוקרים בספרד בדקו 911 ילדים עד גיל 3, שביקרו ב-24 מעונות וגנים באלמריה שבספרד. הם חילקו את הילדים לשלוש קבוצות: האחת השתמשה בחומר חיטוי לצורך ניקוי הידיים, האחרת במים וסבון והשלישית שימשה כקבוצת בקרה שהמשיכה בשגרת ניקוי הידיים לה הייתה רגילה.

   

  עוד כתבות:

  מחאת הרופאים המחסנים: "אני רואה מדי יום הורים אוהבים ואחראים שוגים"

  גני ילדים ברמת השרון: אין כניסה לילדים לא מחוסנים

  מתנגדי החיסונים: נתבע את הגן המחוסן

   

  כל שלוש קבוצות הורי הילדים קיבלו הדרכה לפני תחילת המחקר על חשיבות ניקוי הידיים ושמירת ההיגיינה למניעת הדבקה במחלות חום ונשימה, וקיבלו גם דפי הדרכה. ההורים קיבלו גם פרוטוקולי היגיינה, שכללו המלצות על שטיפת ידיים לפני ואחרי ארוחת צהריים, שטיפת ידיים עם ההגעה הביתה, ושטיפת ידיים לאחר שיעול, עיטוש או קינוח אף.

   

  ידיים (צילום: shutterstock)
  הוכח כמפחית סיכון לזיהומים. חומר חיטוי(צילום: shutterstock)

  במהלך המחקר, שלא מומן על ידי חברות תרופות או משווקות חומרי חיטוי, שנמשך 8 חודשים, 911 הילדים סבלו מסך של 5,211 זיהומי דרכי נשימה שהובילו ל- 5,186 ימי היעדרות מגני הילדים. הקבוצה שחיטאה ידיים הפסידה 3.25% מימי הלימודים, הקבוצה ששטפה ידיים במים וסבון החמיצה 3.9% מהימים והקבוצה שהמשיכה בשגרת שטיפת הידיים הרגילה הפסידה 4.2% מהימים.

   

  החוקרים מצאו עוד כי קבוצת הילדים ששטפה ידיים במים וסבון, היו בסיכון גבוה ב-21% להידבק בזיהומי נשימה שכללו נזלת, שיעול וכאבי גרון, ובסיכון גבוה ב-31% לקבל טיפול אנטיביוטי, בהשוואה לילדים שחיטאו ידיים.

   

  בקרב הילדים שחיטאו את ידיהם, נצפה גם הפחתה של 23% בזיהומי הנשימה, בהשוואה לקבוצת הבקרה שהמשיכה בשגרת שטיפת הידיים הרגילה.

   

  המרכז לבקרת מחלות האמריקני המליץ כבר בעבר על שטיפת ידיים במים וסבון במשך 20 שניות לפחות, לפני כל מגע עם מזון, ולאחר קינוח האף, שיעול או עיטוש אל כף היד.

   

  לצורך חיטוי הידיים, ממליץ המרכז לשים את חומר החיטוי על יד אחת ולקרצף את הידיים והאצבעות עד שכפות הידיים יבשות. עוד מציינים במרכז, כי חומרי החיטוי אינם יעילים כאשר הידיים מלוכלכות או שומניות.

   

  ההנחיות: מתי להוציא ילד חולה מהגן 

  לפני כשנה פרסם משרד הבריאות הנחיות חדשות, הקובעות באלו מקרים יש להוציא ילד חולה מהגן, ובאלו מקרים רפואיים אין צורך להחזיר ילד הביתה. ואלה המקרים בהם יש להשאיר את הילד בבית: 

   

  1. כל ילד הסובל משילוב של חום יחד עם שיעול, נזלת או כאבים בגרון. מותר לשוב לגן 24 שעות לאחר ירידת החום. חום נחשב לגבוה ב-38.2 מעלות ומעלה אצל ילדים עד גיל חודשיים ו-38.4 מעלות ומעלה אצל ילדים מעל גיל חודשיים.

   

  2. כשהילד נראה במצב כללי ירוד: אם הוא אינו מגיב, עצבני, בוכה ללא הפסקה, מתקשה לנשום או שמופיעה על גופו פריחה ההולכת ומתפשטת במהירות.

   

  חום ושיעול יחד. שילוב מסוכן (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  חום ושיעול יחד. שילוב מסוכן(צילום: shutterstock)
   

  3. שלשול: מוגדר כיציאות צואה תדירות מימיות. אם הילד אינו גמול מחיתול, יש להוציאו מהגן עד חלוף השלשולים.

   

  4. דיזנטריה: מוגדרת כשלשול דמי או רירי. במצב כזה יש להוציא את הילד מהגן ולגשת לבדיקה רפואית. החזרה לשגרה מותרת לאחר הפסקת השלשול הדמי או הרירי.

   

  5. הקאות פעמיים או יותר במשך 24 שעות: במקרה כזה קיים חשש להתייבשות. יש להוציא את הילד ממסגרת הלימודים, לתת לו תמיסת מינרלים (דוגמת "מינרלי" או "אלקטרורייס") ולהחזירו לגן לאחר שההקאות פסקו. סימנים הדורשים בדיקת רופא, כוללים: יובש בפה ובלשון, מיעוט במתן שתן, בכי ללא דמעות, ירידה במצב ההכרה או ישנוניות יתר.

   

  6. פטכיות: פריחה נקודתית אדומה שאינה נעלמת בלחיצה. מקרה זה דורש תמיד בדיקת רופא.

   

  7. פצעים על העור מפרישי נוזל: דורשים בדיקת רופא וחזרה לגן רק לאחר אישורו.

   

  8. דלקת עיניים חיידקית המתבטאת בהפרשה עכורה ירוקה או צהובה: מותר לחזור לאחר שתי מנות של טיפות אנטיביוטיקה.

   

  9. דלקת גרון מחיידק סטרפטוקוק: מתרחשת אחרי גיל שלוש. לפני גיל זה ברוב המוחלט של המקרים החיידק אינו גורם למחלה בפעוטות. במידה וקיימת דלקת גרון חיידקית מוכחת מותר לחזור למוסד הלימודים לאחר שתי מנות של האנטיביוטיקה.

   

  10. כינים, סקביאס, תולעים: מותר לחזור לגן לאחר הטיפול הראשון.

   

  11. אבעבועות רוח: מותר לחזור לגן לאחר שהפצע האחרון התייבש או הגליד ולא נוצרו נגעים חדשים. לרוב לאחר שישה ימים מפרוץ הפריחה.

   

  12. אדמת: מותר לחזור לאחר שבוע מפרוץ הפריחה.

   

  13. שעלת: מותר לחזור לאחר חמישה ימים של טיפול אנטיביוטי. אצל ילד שאינו מטופל אנטיביוטית, מותר לחזור ללימודים לאחר 21 ימים.

   

  14. חזרת: החזרה מותרת לאחר חמישה ימים מתחילת הנפיחות של הבלוטות.

   

  15. חצבת: החזרה מותרת לאחר ארבעה ימים מפרוץ הפריחה.

   

  16. מחלת הפה והגפיים (שימו לב: הפה והטלפיים – בבעלי חיים בלבד) - מותר לחזור לגן כשהפצע האחרון התייבש והילד אוכל ושותה חרף האפטות בפה.

   

  17. דלקת גרון לא מסטרפטוקוק: אין מניעה מלהחזיר לגן.


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הילדים חולים פחות
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים