שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

נתניהו: המטרה - לייצב את הקואליציה

ראש הממשלה אינו ממהר להכריז על בחירות בעקבות התפטרותו של השר ליברמן, ולכן פתח בהתייעצויות עם ראשי סיעות הקואליציה. במקביל תתכנס הערב סיעת הבית היהודי, שדורשת להעביר את תיק הביטחון לבנט

 

ראש הממשלה נתניהו והשר המתפטר ליברמן (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ראש הממשלה נתניהו והשר המתפטר ליברמן(צילום: EPA)

הטלטלה הפוליטית: אחרי ההתפטרות הדרמטית של שר הביטחון אביגדור ליברמן החל הערב (יום ד') ראש הממשלה בנימין נתניהו בהתייעצויות עם ראשי הקואליציה ועם בכירי הליכוד במטרה לייצב את הממשלה.

 

במקביל, שר החינוך נפתלי בנט יכנס בהמשך הערב את חברי הכנסת של סיעת הבית היהודי. הישיבה תתקיים בחדר הסיעה בכנסת.

 

ככל הנראה, חברים במפלגה יגידו כי ראש הממשלה נתניהו צריך לתת לבנט את תיק הביטחון. אם התיק לא יועבר לבית היהודי, יבקשו חברי הסיעה ללכת לבחירות.

ליברמן ובנט. השר המתפטר והשר שדורש את התיק (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ליברמן ובנט. השר המתפטר והשר שדורש את התיק(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

ליברמן עצמו פרסם הערב תמונה עם חיילים בדף הטוויטר שלו, שם כתב: "לפני כולם, תודה לכם - מפקדי וחיילי צה"ל ועובדי משרד הביטחון. היו לי הזכות והכבוד להיות שר הביטחון שלכם. אני מחזק את תושבי הדרום, שתקופה ממושכת מגלים אומץ אישי ואזרחי. אתם החלוצים האמיתיים של ימינו. ליבי ותקוותי עם משפחות השבויים והנעדרים. הלוואי שנוכל לממש את הפסוק 'ושבו בנים לגבולם'".

 

תמונות מציות טוויטר של אביגדור ליברמן לאחר התפטרותו  (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
תמונות עם חיילים, שפרסם ליברמן בטוויטר(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

תמונות מציות טוויטר של אביגדור ליברמן לאחר התפטרותו  (צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)
תמונות עם חיילים, שפרסם ליברמן בטוויטר(צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

ליברמן אמר במהלך מסיבת העיתונאים שבה הודיע על התפטרותו: "אני כאן על מנת להודיע על התפטרותי מתפקיד שר הביטחון. השאלה שנשאלת היא למה דווקא עכשיו. מבחינתי מה שקרה אתמול - הפסקת האש בשילוב עם תהליך ההסדרה מול חמאס - זה כניעה לטרור. אנחנו קונים שקט לטווח קצר במחיר פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך".
 
שר הביטחון המתפטר אמר עוד כי "אני חושב שהקו שאנחנו נוקטים בחודשים האחרונים שגוי לחלוטין. נכנסתי לממשלה, כולם ידעו מה עמדותיי, נלחמתי עליהן מבפנים, אבל אי אפשר מצד אחד למנוע כל פעילות התקפית יזומה מול טרור ברצועת עזה - ולמחרת היום לשאול מה פתאום עברו כבר 48 שעות והנייה עוד חי. וזה פחות או יותר מה שהיה.

 

"אין שום סיבה שאותם ראשי טרור ברצועת עזה ירגישו בנוח כשהם מתהלכים בחופשיות, הם באים להפגנות מול הגדר ומסיתים נגד מדינת ישראל. חמאס לא מדבר לא על דו-קיום, לא על הכרה בישראל, הם לא רוצים לדון איך לשפר את מצב התעסוקה ברצועת עזה. את התקציב שלהם, כ-270 מיליון דולר בשנה, הם ממשיכים להשקיע בהתעצמות".

 

ליברמן הוסיף: "הייתה מחלוקת אבל למרות חילוקי הדעות, לא חיפשתי סיבות לפרוש. ניסיתי להישאר כחבר נאמן בממשלה ובקבינט כמה שאפשר, לשמור על כל חילוקי הדעות בפנים, גם במחיר אלקטורלי ותדמיתי קשה". הוא טען כי החליט להתפטר עקב העברת הכסף הקטארי לרצועה והפסקת האש שהושגה אתמול.
אביגדור ליברמן מסיבת עיתונאים התפטרות (צילום: EPA)
ליברמן בהודעת ההתפטרות(צילום: EPA)
בתגובה להודעה של ליברמן אמר גורם בכיר בליכוד כי "אין הכרח לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה. ממשלה יכולה להשלים את ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה בנימין נתניהו".

 

השר המקשר בין הכנסת לממשלה, יריב לוין (הליכוד), אמר: "האחריות שלנו היא להמשך קיומה של ממשלת ימין יציבה, ולכן התפטרות שר הביטחון אינה במקומה. הממשלה תכהן כל עוד השותפים יפעלו ביחד, ומובן שלא נאפשר את ניצול המצב לסחטנות ולהתנהלות לא אחראית".

 

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): "אני לא חושב שיש מישהו במדינת ישראל שצריך להצטער על ההתפטרות הזאת. ליברמן היה שר ביטחון כושל בעיקר בגלל שהוא לא מנהיג. הוא לא הצליח להוביל את מערכת הביטחון לחשיבה נועזת, יצירתית, מחוץ לקופסה, ולהניח בפני הדרג המדיני פתרונות יצירתיים למציאות מורכבת".


פורסם לראשונה 14/11/2018 15:46

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו וליברמן
צילום: רויטרס
מומלצים