שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

ליברמן התפטר וקרא לבחירות: "נכנענו לטרור"

שר הביטחון הודיע על התפטרותו. הנימוק: "אנו קונים שקט לטווח קצר במחיר פגיעה קשה בביטחון, גילינו רפיסות". ההתפטרות תיכנס לתוקף תוך 48 שעות. חמאס: "ניצחון שלנו, חוללנו רעידת אדמה פוליטית בישראל". העיניים נשואות לכחלון, שצפוי להיפגש עם נתניהו

   

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן הודיע היום (ד') במהלך ישיבה מיוחדת של סיעתו, ישראל ביתנו, על התפטרותו מתפקיד שר הביטחון. ליברמן הודיע בהצהרה לתקשורת על המהלך וקרא לקביעת תאריך חדש לבחירות בהקדם האפשרי. הוא הודיע על כינוס הישיבה כיממה אחרי סיום סבב ההסלמה מול חמאס. גורם בכיר בליכוד אמר אחרי ההודעה על התפטרות ליברמן: "לא חייבים ללכת לבחירות, התיק יעבור לנתניהו". ynet העביר את ההצהרה בשידור חי.

 

יריב לוין: "הממשלה תכהן כל עוד השותפים יפעלו יחד"

חמאס בתגובה להתפטרות: "ניצחון, חוללנו רעידת אדמה"

 

ליברמן אמר: "מבחינתי מה שקרה אתמול, הפסקת האש, בשילוב עם כל תהליך ההסדרה מול חמאס, זה כניעה לטרור. אין לזה שום הגדרה אחרת, אין לזה שום משמעות אחרת אלא כניעה לטרור". ליברמן קרא בסוף ההצהרה שלו לקביעה מהירה של תאריך לבחירות. "מה שאני גם מבקש, כמה שיותר מהר לסכם תאריך לבחירות - הכי מוקדם שאפשר. אני מקווה שעד יום ראשון במגעים בין ראשי המפלגות יגיעו לתאריך מוסכם לבחירות, וציבור הבוחרים כבר יחליט מהו הקו הנכון.

 

"מה שבפועל אנחנו עושים כרגע כמדינה, אנחנו קונים שקט לטווח קצר במחיר פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך. זה לא סוד שהיו כבר בחודשים האחרונים חילוקי דעות בין ראש הממשלה לביני, ואני רק אזכיר את הנושא של הכנסת דלק קטארי, אני חשבתי שזו שגיאה. רק אחרי שראש הממשלה הוציא הוראה כתובה נאלצתי לאפשר להכניס דלק קטארי לתוך הרצועה", הוסיף.

 

"אנחנו מעבירים פה מצד אחד בכנסת חוק קיזוז כספי טרור ומצד שני נותנים לטרוריסטים כסף, מאפשרים להעביר כסף מזומן לטרוריסטים ברצועת עזה", אמר ליברמן במסיבת העיתונאים.

 

בחמאס התייחסו להתפטרות ומסרו כי "התפטרותו של ליברמן היא הכרה בתבוסה ובחוסר היכולת להתמודד מול ההתנגדות הפלסטינית. זהו ניצחון פוליטי של עזה, אשר הצליחה לעמוד איתנה ולעורר רעידת אדמה פוליטית בישראל". בג'יהאד האיסלאמי הגיבו גם כן ומסרו: "התפטרותו של ליברמן מתפקידו היא ניצחון לרצון ההתנגדות ועמידת עמנו מול הכיבוש".

 

ליברמן מודיע על התפטרותו (צילום: אוהד צויגנברג)
"ללכת לבחירות בהקדם האפשרי"(צילום: אוהד צויגנברג)

ליברמן מודיע על התפטרותו (צילום: אוהד צויגנברג)
ליברמן מודיע על התפטרותו(צילום: אוהד צויגנברג)

שר הביטחון אמר בתשובה לשאלות כתבים: "אני חושב שהקו שאנחנו נוקטים בחודשים האחרונים שגוי לחלוטין. נכנסתי לממשלה, כולם ידעו מה עמדותיי, נלחמתי עליהן מבפנים, אבל אי אפשר מצד אחד למנוע כל פעילות התקפית יזומה מול טרור ברצועת עזה - ולמחרת היום לשאול מה פתאום עברו כבר 48 שעות והניה עוד חי. וזה פחות או יותר מה שהיה.

 

"אין שום סיבה שאותם ראשי טרור ברצועת עזה ירגישו בנוח כשהם מתהלכים בחופשיות, הם באים להפגנות מול הגדר ומסיתים נגד מדינת ישראל. חמאס לא מדבר לא על דו-קיום, לא על הכרה בישראל, הם לא רוצים לדון איך לשפר את מצב התעסוקה ברצועת עזה. את התקציב שלהם, כ-270 מיליון דולר בשנה, הם ממשיכים להשקיע בהתעצמות".

 

ליברמן אמר עוד: "הייתה מחלוקת אבל למרות חילוקי הדעות, לא חיפשתי סיבות לפרוש. ניסיתי להישאר כחבר נאמן בממשלה ובקבינט כמה שאפשר, לשמור על כל חילוקי הדעות בפנים, גם במחיר אלקטורלי ותדמיתי קשה". הוא טען כי החליט להתפטר עקב העברת הכסף הקטארי לרצועה והפסקת האש שהושגה אתמול.

 

ליברמן מודיע על התפטרותו (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

"מבחינת הסדר ההגיוני, מבחינת האינטרס הביטחוני, היינו חייבים קודם כל לסיים את הסיפור של הדרום. הסיפור של הדרום קודם לכל. ואותה רפיסות שגילינו היא כמובן מקרינה גם לזירות האחרות. לו הייתי ממשיך לכהן בתפקידי לא הייתי יכול להסתכל בעיניים של תושבי הדרום, של משפחות שאול וגולדין ושל משפחות שני האזרחים שבשבי החמאס", אמר ליברמן.

 

התפטרותו של ליברמן מהתפקיד תיכנס לתוקף בתוך 48 שעות מרגע הגשת מכתב ההתפטרות. עם התפטרותו צפויה לעזוב את תפקידה גם שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר.

 

גורם בכיר בליכוד מסר לאחר ההודעה על התפטרות ליברמן: "אין הכרח ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה זו. הממשלה יכולה להשלים את ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה נתניהו". הפעם היחידה שבה ראש הממשלה החזיק במקביל לתפקידו גם בתיקי הביטחון והחוץ הייתה לאחר ששר הביטחון הקודם, משה (בוגי) יעלון, התפטר - למשך 10 ימים עד שליברמן מונה במקומו.

 

משה כחלון הוא השותף היחיד שנותר כעת לנתניהו, ולכן אין לו ברירה אלא לתאם איתו עכשיו כל מהלך קדימה. סביר להניח שהשניים ייפגשו בקרוב, ואז גם יתברר לאן מועדות פניה של המערכת הפוליטית.

ליברמן נכנס לישיבת הסיעה הצהרה מיוחדת (צילום: אוהד צויגנברג)
ליברמן נכנס לישיבת סיעתו(צילום: אוהד צויגנברג)

ליברמן נכנס לישיבת הסיעה הצהרה מיוחדת (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

גורם המקורב לשר הביטחון אמר הבוקר ל-ynet: "זה זמן שר הביטחון שקל להתפטר בגלל חוסר הסכמתו של ראש הממשלה לנקוט מהלכים ממשיים להכרעת החמאס. לנוכח האירועים האחרונים והפסקת האש נראה כי שר הביטחון נחוש בדעתו להתפטר". גורמים בבית היהודי אמרו כי "בנט צפוי לבקש את תיק הביטחון כתנאי להישארות בממשלה".

 

בימים האחרונים נרשמו חילוקי דעות בין ליברמן לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו באשר לאופן הטיפול בגזרת עזה. אתמול, לאחר שהושגה הפסקת אש ובעקבות תדרוכים שלפיהם ליברמן הסכים לכך, שיגר שר הביטחון הודעה שבה טען שמדובר ב"פייק ניוז", וכי עמדתו בעניין הטיפול בעזה לא השתנתה.

 

לפני הצהרת ליברמן נאם ראש הממשלה נתניהו באזכרה הממלכתית לציון 45 שנה למותו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון ואמר: "בעת שגרה, מנהיג חייב להיות קשוב לרחשי הלב של העם. אבל בעת חירום, בעת החלטות גורליות בתחום הביטחון, הציבור לעיתים אינו יכול להיות שותף לשיקולים המכריעים שיש להסתירם מהאויב מכל משמר. ברגעים אלה, מנהיגות זה לא לעשות את הדבר הקל, מנהיגות זה לעשות את הדבר הנכון, גם אם הוא קשה. מנהיגות זה לעמוד לפעמים מול ביקורת כשאתה יודע דברים חסויים ורגישים שאינך יכול לחלוק עם אזרחי ישראל, ובמקרה זה עם תושבי הדרום".

 

"אני שומע את קולם של תושבי הדרום, האמינו לי, הם יקרים לי. דבריהם חודרים לליבי. אבל יחד עם ראשי זרועות הביטחון אני רואה את התמונה הכוללת של ביטחון ישראל שאינני יכול לשתפה עם הציבור. הלוואי שהייתי יכול לשתף את אזרחי ישראל בכל מה שאני יודע, אבל בביטחון ישראל רב הנסתר על הגלוי. אויבינו התחננו להפסקת אש, והם יודעים היטב למה. אינני יכול לפרט את תוכניותינו להמשך, אנחנו נקבע את התנאים והזמנים הנכונים למדינת ישראל, הנכונים לביטחון אזרחינו", הוסיף.

 

 

הפגנה תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס (צילום: גדי קבלו)
הפגנת תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס(צילום: גדי קבלו)

הפגנה תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

 

אתמול אחר הצהריים הניבו מאמצי התיווך הבינלאומיים של מצרים ושליח האו"ם סיכום על הפסקת אש בין ישראל לחמאס, בתום יממה של הסלמה שבמהלכה נורו כ-500 רקטות מהרצועה. בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני, שנמשכה כשבע שעות, הסכימו רוב השרים - בלי שהתקיימה הצבעה - עם עמדת ראשי מערכת הביטחון שלפיה יש לתת סיכוי למאמצי ההסדרה המצריים.

 

כל ראשי מערכת הביטחון - הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ראש השב"כ, ראש המוסד וראש המל"ל - תמכו בעמדה שלפיה בעת הזו ניתן לעצור את המתקפה הישראלית נגד מטרות טרור ברצועת עזה ולא להחריף אותה.

 

במסגרת סבב התגובות של השרים לעמדת ראשי מערכת הביטחון, ליברמן ונפתלי בנט הציגו עמדה אחרת - עם הבדלי ניואנסים - שלפיה יש לנקוט צעדים אחרים וחריפים ולא להפסיק לתקוף. אליהם הצטרפו השרים איילת שקד וזאב אלקין. שבעת השרים האחרים לא צידדו בהם.

אשקלון פגיעת פגיעה בית ירי מטח רקטה רקטות עזה חמאס (צילום: AFP)
נזק לבית באשקלון מפגיעת רקטה בסבב ההסלמה האחרון(צילום: AFP)

אשקלון פגיעת פגיעה בית ירי מטח רקטה רקטות עזה חמאס (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

זמן קצר לאחר מכן נמסר מטעם שר הביטחון כי "התדרוכים על תמיכתו כביכול של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בעצירת התקיפות בעזה הן 'פייק ניוז'. עמדתו של שר הביטחון עקבית ולא השתנתה". גם מטעם בנט נמסר כי "הדיווחים האחרונים כאילו השר בנט תומך בהפסקת ההתקפות נגד חמאס הם שקר מוחלט. השר בנט הציג בקבינט את העמדה הנחרצת שביטא בחודשים האחרונים ואת תוכניתו לגבי עזה".

 

אמש רשם מועמדו של ליברמן משה ליאון ניצחון מרשים בירושלים על המועמד עופר ברקוביץ' - ובכך למעשה סיפק לליברמן גם הישג פוליטי חשוב ברשויות המקומיות. בשנת בחירות ארציות, שאמורות להתקיים בנובמבר 2019 אבל ייתכן שיוקדמו, נראה שהמהלך של ליברמן מכוון למטרה הזו.


פורסם לראשונה 14/11/2018 12:25

 

אליאור לוי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
ליברמן מודיע על התפטרותו
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים