שתף קטע נבחר

בנק הפועלים הכפיל את הרווח הנקי ברבעון השלישי: 950 מיליון שקל

זאת בהשוואה ל-469 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - אז רשם הבנק הפרשה חריגה בנוגע להסתבכות מול רשויות המיסים בארה"ב; בהקשר זה מדווח הבנק על התפתחות חדשה שקשורה בבעיות של שמירת מידע ופרטיות: "בוחן את ההשלכות המשפטיות, הרגולטוריות והכספיות"

בנק הפועלים מסכם היום (ה') את הרבעון השלישי של שנת 2018 ומציג עלייה בהכנסות לצד זינוק ברווח הנקי - כל זאת לצד התפתחות שלילית נוספת בגין ההסתבכות מול הרשויות בארה"ב.

  

מנכ"ל בנק הפועלים: השיקולים במתן אשראי הם לא סטריליים

שרי אריסון בדרך החוצה מבנק הפועלים

 

הבנק, בניהולו של אריק פינטו, רשם רווח נקי ברבעון השלישי של 950 מיליון שקל, גידול של 102% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. אך בנטרול השפעות חד פעמיות, שכללו בעיקר הפרשה כבדה ברבעון המקביל, עלה הרווח הנקי ב-13.8%. בתוך כך, התשואה על ההון שרשם הבנק עומדת על 10.7%.

מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו ()
מנכ"ל בנק הפועלים, אריק פינטו

בפועלים ציינו, כי מדובר ברווח הנקי הגבוה במערכת הבנקאית, גדול יותר מזה שרשם הבנק המתחרה – לאומי, שהסתכם ב-936 מיליון שקל. הזינוק החד ביחס לרבעון המקביל, שבו נרשם רווח נקי של 469 מיליון שקל בלבד, נבע בין היתר מכך שברבעון המקביל ביצע הבנק הפרשה חריגה בנוגע להסתבכות מול רשויות המיסים בארה"ב.

 

בנטרול אותה הפרשה היה מסתכם הרווח הנקי של הבנק ב-861 מיליון שקל, ובנטרול אירוע חד פעמי של סגירת הפעילות בשוויץ ברבעון השלישי הנוכחי הרווח היה עולה ל-961 מיליון שקל. כך שהרווח הנקי המנוטרל היה גדל ב-13.8% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.

 

דוחות הפועלים חושפים כי הכנסות הבנק מריבית עלו ב-17.3% והסתכמו ב-2.89 מיליארד שקל מול 2.47 מיליארד שקל. הבנק רשם ברבעון הרביעי ירידה של 1.5% בהכנסותיו מעמלות שהסתכמו ב-856 מיליון שקל, מול 869 מיליון שקל ברבעון השלישי המקביל אשתקד.

  

בכל הנוגע לפרשה בארה"ב והסתבכויות מול רשויות המס שם, ברבעון הנוכחי רשם הבנק הפרשה צנועה יחסית של 17 מיליון דולר (כ-60 מיליון שקל), בשל חקירת רשויות המס בארה"ב. סך ההפרשות הסתכמו עד כה ב-365 מיליון דולר. אך יחד עם זאת חלה התפתחות חדשה שקשורה בבעיות של שמירת מידע ופרטיות.

 

בבנק ציינו בדוחות, בהקשר של התפתחות נוספת שקשורה בחקירה בארה"ב, כי נודע לו לאחרונה, שבמסגרת החקירה הפנימית שהוא עורך בקשר עם חקירת הרשויות האמריקאיות, במסגרת התפעול של אחת ממערכות המחשוב של הבנק, מסמכים שנשמרו בשרתי הבנק בארה"ב נשמרו באופן "שאינו עולה בקנה אחד עם דיני סודיות בנקאית והגנת הפרטיות".

 

הבנק מסר בדיווח, כי הוא פועל למיפוי החומרים על מנת לעמוד על היקפם וטיבם, ועדכן רשויות שלטוניות רלוונטיות בעניין זה. המשמעות הכספית של שמירת הנתונים שמפרה לכאורה את דיני הסודיות, עדיין לא ברורה ובנק הפועלים מציין כי הוא "בוחן את ההשלכות המשפטיות והרגולטוריות, הכוללות גם חשיפות כספיות שבשלב זה קשה להעריך את הסתברות התממשותן והיקפן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים