שתף קטע נבחר

הנגבי: "יש הבדל בין עוטף עזה לת"א". נתניהו תקף: "אין הבדל, שולל את האמירה"

השר לשיתוף פעולה אזורי אמר כי מתקפת הרקטות הייתה מדודה למרות מאות השיגורים, שחלקם הסתיימו בפגיעות ישירות בבתים. "לירי על תל אביב יש משמעויות אחרות, זאת הבירה הכלכלית של ישראל". נתניהו: "התוקפנות של חמאס איננה 'מינורית', ואין הבחנה בין ירי חמאס ליישובי הדרום לבין ירי לכל אזור אחר בישראל"

 

 

השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי התייחס היום (חמישי) למתקפת מאות הרקטות על ערי הדרום, ואמר כי "חמאס הגיב בצורה מדודה ותקף רק את עוטף עזה. יש הבדל בין העוטף לתל אביב, שהיא הבירה הכלכלית של ישראל. המתקפה של חמאס הייתה מינורית כי לירי על תל אביב יש משמעויות אחרות".

 

"האמת של הקבינט ושל ראש הממשלה ושל כל אנשי מערכת הביטחון הייתה הפוכה", אמר הנגבי בריאיון לגלי צה"ל, "כולנו חשבנו שמן הראוי להביא לקץ האלימות בעזה. היו לנו שתי דרכים, האחת של ליברמן שהציע 'מכה קשה', והשנייה היא הסדרה. אנחנו נמצאים עכשיו בעיצומה של תחילת האפשרות השנייה". זמן קצר לאחר מכן הגיב ראש הממשלה בנימין נתניהו: "שולל לחלוטין את האמירה שלפיה יש הבחנה בין העוטף לבין תל אביב. התוקפנות של חמאס איננה 'מינורית', ואין הבחנה בין הירי של חמאס לעבר יישובי הדרום לבין ירי לכל אזור אחר במדינת ישראל".

 

נתניהו: "שולל את האמירה של הנגבי" (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
נתניהו: "שולל את האמירה של הנגבי"(צילום: עמית שאבי)

הנגבי הוסיף כי "מכה קשה זה אומר כניסה למערכה ארוכה, שבה מדי יום לאורך שבועות ואולי יותר תל אביב תהיה משותקת עם מאות רקטות בכל יום, שאין לנו דרך לקעקע אותן אלא בשליחת החיילים שלנו לכל חור בעזה. נמל התעופה בן גוריון יהיה משותק לאורך שבועות, ויש לכך השפעות על הכלכלה ועל התיירות. אין מלחמות ללא מחיר, ומי שלא שש לשלם מחיר - צריך למצוא חלופות למחיר".

 

על הפעולה בעומק הרצועה שהסתבכה, ובמהלכה נהרג סא"ל מ', אמר הנגבי: "יזמנו פעולה בעומק השטח שהיא הייתה מנוגדת לכאורה לרגיעה שהושגה, אבל יזמנו אותה מכיוון שהאמנו בחיוניותה. כלומר, זה לא שחמאס פעל ללא עילה, הייתה לו עילה לנקום. הנקמה שלו הייתה מינורית. עם 470 רקטות הוא הצליח בסך הכל להרוג פלסטיני".

 

השר הנגבי התייחס גם להתפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן, ואמר כי "מה שליברמן היה צריך לעשות זה לכבד את העובדה שבשלב הזה עדיין לא שוכנענו שמן הראוי ללכת למערכה עם מחירים כבדים, אם אנחנו מאמינים שיש חלופה שמגיעה לאותה תוצאה עם מחיר נמוך". עוד הוסיף כי הוא מעריך שנתניהו ישמור את תיק הביטחון לעצמו: "מהיכרותי עם ראש הממשלה - הוא לא אוהב לשחרר".

 

 

 
השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (הליכוד) אמרה בריאיון לאולפן ynet: "מדובר באמירה אומללה במיוחד. אני קצת מופתעת מהשר הנגבי, אבל אין ספק שזאת לא מדיניות הממשלה; לא על דעתי בכלל, וסביר להניח שלא על דעת הממשלה. הוא צריך לחזור בו, אין ספק".

 

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני תקפה את דבריו של הנגבי ואמרה: "שמעתי שר בממשלה שאומר 'לא דין עוטף עזה כדין תל אביב', הדבר הזה מזעזע בעיניי. יש שווים יותר ושווים פחות בחיים עצמם?". לבני התייחסה גם לאולטימטום של מפלגת הבית היהודי, שדורשת את תיק הביטחון לנפתלי בנט, ואמרה: "מצער לדעת ששר החינוך חשב כל השנים האלו על להיות במשרד אחר. שר חינוך שתמך פומבית בחייל שסרח לא יכול להיות שר ביטחון. מי שכל השקפת עולמו היא סיפוח לא יכול להיות שר ביטחון".

 

גם יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי גינה את הדברים ואמר: "על פי צחי הנגבי על תושבי תל אביב אסור לחמאס לירות, ועל תושבי הדרום מותר. על פי הממשלה אי אפשר להגן על תושבי הדרום. שלטון שאין לו ערכים ומבדיל בין דמם של אזרחי ישראל - חייב ללכת הביתה".

 

ח"כ שולי מועלם-רפאלי אמרה לאולפן ynet כי אמירתו של הנגבי איומה: "אני מזועזעת ממה שהוא אמר. אני חושבת שזאת אמירה איומה ונוראית ביחס לתושבי ישראל. אי אפשר להחליט שמקריבים את תושבי עזה כי לא תקפו בתל אביב. מה השלב הבא? להודות לחמאס שהוא לא חוטף חיילים?".

 

שרת התרבות מירי רגב דחתה את דבריו של הנגבי וכתבה בטוויטר: "‏צחי הנגבי ידידי, טעית. האמירה שלך לא היתה במקומה. כל ירי שמסכן את שלומם וביטחונם של אזרחי מדינת ישראל, בכל מקום, חייב לייצר תגובה קשה וזהה".

 

בעקבות מתקפת הרקטות על תושבי הדרום תקף צה"ל עשרות יעדים ברצועת עזה, בהם גם בניין ערוץ הטלוויזיה "אל-אקצא" של חמאס, שפונה לפני התקיפה בזכות נוהל הקש בגג.

ההכרזה על הפסקת האש פורסמה על ידי ארגוני הטרור ברצועה. בכיר חמאס בחו"ל עיזת א-רישק אישר כי המגעים התנהלו דרך כמה מדינות ערביות, איסלאמיות ומערביות לצד מאמצים של ארגונים בינלאומיים.

 

24 שעות לאחר כניסת הפסקת האש הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן על התפטרותו בעקבות חילוקי דעות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושאי מדיניות. "הפסקת האש בשילוב עם תהליך ההסדרה מול חמאס זאת כניעה לטרור. אין לזה שום הגדרה אחרת", אמר ליברמן במסיבת העיתונאים שכינס, וקרא להכריז בהקדם על תאריך חדש לבחירות. "אנחנו קונים שקט לטווח קצר במחיר פגיעה קשה בביטחון הלאומי לטווח ארוך. הכנסת הדלק הקטארי הייתה שגיאה בעיניי, ואפשרתי זאת רק לאחר הוראה כתובה של ראש הממשלה".


פורסם לראשונה 15/11/2018 09:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
צחי הנגבי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים