שתף קטע נבחר

המהלכים שכבר לא יקרו בגלל שיתוק הבחירות

מיצוא הגז למצרים ועד הגדלת תקציב הבריאות - כוננות הבחירות שהוכרזה במערכת הפוליטית עלולה לעכב שלל רפורמות. גם המהלכים שקרובים לליבם של השרים, כמו חוק היועמ"שים, מצויים בסכנה והם ייאלצו לעבוד נגד השעון כדי להספיק לאשר אותם

הודעתו של אביגדור ליברמן אתמול כי הוא מתפטר מתפקידו כשר הביטחון התניעה באופן רשמי את עונת הבחירות הבאה בישראל.

 

במצב כזה, הממשלה נכנסת לשיתוק של חצי שנה, שתימשך עד אמצע מאי 2019 - בהנחה שהבחירות ייערכו במרץ 2019. גם הכנסת צפויה להתפזר בתוך כצה שבועות - וממשלת המעבר בראשות ראש הממשלה בנימין נתניהו לא תוכל להוביל מהלכים ורפורמות משמעותיים.

 

חברי הכנסת, שייצאו בעוד כמה שבועות לפגרת הבחירות, יקבלו עד לכינון הכנסת החדשה במרץ משכורת של כ־43 אלף שקל בחודש. עם כינון הכנסת החדשה דיוניה, יהיו מדוללים עד לצאתה בתחילת אפריל 2019 לפגרת הפסח. העבודה המעשית תחל רק בכנס הקיץ של הכנסת שיחל באמצע מאי 2019, ולאחר הקמת הקואליציה.

 

עלות הבחירות למשק הישראלי מוערכת בכ־2 מיליארד שקל: עלות יום שבתון בבחירות - כ־1.5 מיליארד שקל; עלות תקציב מימון המפלגות בבחירות - כ־220 מיליון שקל; ועלות תקציב ועדת הבחירות המרכזית - כ־280 מיליון שקל.

 

בזמן המעט שנותר עד הבחירות, משרדי הממשלה השונים יכולים לנסות להספיק לקדם כמה מהלכים או רפורמות אחרונים. "כלכליסט" ממפה את הפרויקטים המרכזיים בכל משרד שעשויים להיפגע מהקדמת הבחירות.

 

שרד האוצר

מה כבר לא יקרה - העלאת גיל הפרישה לנשים, תוספת שכר לשוטרים, קיצוץ רוחבי בתקציבי משרדי הממשלה

 

מה הספיקו ברגע האחרון - מינוי אמיר ירון לנגיד בנק ישראל, הורדת מחיר החלב

 

מה ינסו להספיק - מינוי כלכלן ראשי, הסדרת יצוא הקנאביס

משה כחלון במושב חורף של כנסת ישראל (צילום: אוהד צויגנברג)
משה כחלון (צילום: אוהד צויגנברג)
 

כמות המשימות שתיוותר על שולחן האוצר עם פירוק הממשלה הנוכחית גדולה באופן חריג.

 

כך למשל, תוכנית ארוכת טווח להגדלת והסדרת ההשקעות בתשתיות שמקדם החשב הכללי רוני חזקיהו לא תצליח לקבל את האישורים הנדרשים לפני הבחירות.

 

מהלך דחוף לא פחות הוא העלאת גיל הפרישה לנשים. במשרד האוצר כבר ויתרו על האפשרות ששר האוצר הנוכחי יעשה את מה שנחשב מבחינתם למהלך הכרחי ויעלה את גיל הפרישה לנשים מ־62.

 

אחד הדברים הקריטיים ביותר שמשרד האוצר וכחלון כנראה לא יתמודדו איתו הוא הגירעון. אם תחזיות האוצר ימצאו כי הגירעון בשנתיים הקרובות יהיה גבוה מהצפוי, יהיה צורך בהתאמות, כמו למשל הגדלת המסים או קיצוץ בהוצאות. הסיכוי שכחלון יעשה את זה כעת הוא אפסי.

 

ישנם לא מעט מהלכים שלכאורה כבר אושרו ונגזר עליהם קופון פוליטי, אבל ספק אם יושלמו. בין היתר, מדובר בתוכנית למיגון העורף שהתקבלה לפני כמה חודשים בעלות של כ־5 מיליארד שקל. התקציב לתוכנית זו בשנתיים האחרונות היה אמור לעמוד על חצי מיליארד שקל, אולם עד כה נמצא מקור תקציבי רק ל־136 מיליון שקל.

 

עוד תוכנית שכבר אושרה אך נמצאת כעת בסימן שאלה היא העלאת שכרם של השוטרים והסוהרים, בהיקף של כ־1.2 מיליארד שקל בשנה. תוכנית זו מחייבת קיצוצים נרחבים שקשה לראות איך ייעשו ברגע האחרון. מצד שני, השוטרים מפעילים על הממשלה לחצים אדירים, שיכולים גם לקבל ביטוי אלקטורלי, ולכן ייתכן שזה בדיוק המהלך שאותו ינסו השרים לקדם ברגע האחרון, לא משנה באיזה מחיר.

 

ייתכן גם שכחלון ינסה לקדם ברגע האחרון את רפורמת יצוא הקנאביס, לאור הפוטנציאל הכלכלי הגדול שלה.

 

לצד המשימות הרבות שיישארו לטיפול הממשלה הבאה, בחודש האחרון הצליחו כחלון ואנשי משרדו לקדם כמה מהלכים משמעותיים. הבולט בהם הוא המינוי של פרופ' אמיר ירון לנגיד בנק ישראל, מינוי משותף לכחלון ולנתניהו. השניים היו יכולים להתמהמה ולהוציא את המיץ לבנק ישראל, אך הם הזדרזו לעשות זאת רגע לפני סיום כהונתה של הנגידה הקודמת קרנית פלוג.

 

בחודשים האחרונים הצליחו במשרד האוצר לקדם גם את הסדרת רפורמת הסיעוד, לאחר שהיה חשש כבד כי תתקע במקום - וכן הוזילו את מחיר החלב הגולמי באופן נקודתי, במקום לקדם רפורמה ארוכת טווח שהיתה פותחת את השוק לתחרות.

 

מטה הדיור

מה כבר לא יקרה - הסמכת אדריכלים פרטיים לחתום על היתרי בנייה

 

מה ינסו להספיק - הגרלה גדולה של מחיר למשתכן שתכלול גם את תל אביב

 

רק לפני שבוע נחשף צעד שעשוי היה לחולל מהפכה בתחום הרישוי לו היה ממומש: הסמכת אדריכלים פרטיים לחתום על היתרי בנייה במקום הרשויות המקומיות. אלא שבשלב הזה של הקדנציה, כנראה שכל מה שיישאר מהצעד הזה הן כותרות.

 

כיוון נוסף שאליו ניסה כחלון ללכת, באמצעות חבר סיעתו ח"כ רועי פולקמן, היה שינוי חוק שיגדיל הטבות המס שבהם יזכו יזמים שיבנו להשכרה. אולם גם הצעה זו מקודמת באיטיות וכנראה שלא תאושר בטרם תתפרק הממשלה.

 

את שארית כהונתו צפוי כחלון להקדיש לסדרה של צעדים, שהמרכזי שבהם יהיה הגרלת ענק של מחיר למשתכן, שאולי תכלול את תל אביב. יעד יוקרתי נוסף שבו ינסה כחלון לעמוד הוא חתימה על סכם גג עם עיריית ירושלים לבניית 20 אלף דירות בעיר.

 

משרד החינוך

מה כבר לא יקרה - תקציב דיפרנציאלי לתיכונים

 

מה הספיקו ברגע האחרון - מועצה לגיל הרך, השתלטות על המועצה להשכלה גבוהה

 

מה ינסו להספיק - להיות שר ביטחון

נפתלי בנט במושב חורף של כנסת ישראל (צילום: אוהד צויגנברג)
נפתלי בנט (צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

ארבע השנים של נפתלי בנט במשרד החינוך אפשרו לו לקדם תוכנית תקצוב דיפרנציאלי להשוואת פערים בבתי ספר. אלא שהוא הספיק לקדם אותה רק בבתי הספר היסודיים ובאופן חלקי בחטיבות הביניים. התיכונים נשארו מאחור, עם תקצוב סמלי בלבד שהחל רק השנה.

 

הבחירות המתקרבות באות במועד מאוד נוח מבחינת בנט. אם השר הבא במשרד החינוך ירצה להנהיג תוכנית השוואת תקציבים אמיתית בתיכונים, כזאת שתיקח תקציבים לישיבות תיכונית ותעביר אותם לבתי ספר ערבים בפריפריה, זו כבר לא תהיה הבעיה של בנט. 

 

בנט היה שר חינוך פעיל שעבד לפי מדיניות ברורה, אולם באף שלב הוא לא הסתיר שהמטרה הגדולה ביותר מבחינתו היא לקבל את תיק הביטחון - וניתן להעריך שאת שארית זמנו במשרד החינוך הוא יקדיש למאמצים לעבור למשרד שבו הוא חפץ באמת.

 

משרד העבודה

מה כבר לא יקרה - פתרון משבר הביטוח הלאומי

 

מה הספיקו ברגע האחרון - חוק הפיקוח על מעונות יום והפעלת רפורמת הסיעוד

 

מה ינסו להספיק - טיפול באלימות במשפחה ובתאונות עבודה

  

הליכה מוקדמת לבחירות עשויה לפגוע קשות בפועלי הבניין. משרד העבודה קיבל באחרונה 60 תקנים לפקחי בטיחות במקומות עבודה, בייחוד באתרי בנייה. אם המשרד לא יהיה פנוי לאיוש התקנים הללו בשל אווירת הבחירות, פועלים ימשיכו לצנוח מהפיגומים.

  

משרד התחבורה

מה כבר לא יקרה - תוכנית בטיחות לאופניים חשמליים

 

מה הספיקו ברגע האחרון - להשיק חצי קו מהיר לירושלים ולייצר משבר ברכבת ישראל

 

מה ינסו להספיק - לטפל במשבר ברכבת ישראל

ישראל כץ (צילום: עידו ארז)
ישראל כץ(צילום: עידו ארז)

אם למישהו היה ספק מדוע שר התחבורה ישראל כץ השיק את קו הרכבת לירושלים אף שהפרויקט רחוק מלהיות גמור, ההתפטרות של ליברמן אתמול הסבירה בדיוק למה. כץ, שהריח ריח כבד של בחירות באוויר, חשש שמי שיגזור את הסרט על הפרויקט הגמור עלול להיות שר תחבורה חדש.

 

בתקופת הביניים עד להקמת ממשלה חדשה, שלל רפורמות בתחבורה הציבורית ייאלצו לחכות. בין היתר, מדובר בהוצאת קווי מוניות שירות לתחרו, הפרטת כלל קווי האוטובוסים למכרזים שאושרה בממשלה אבל לא יצאה לדרך, אישור רפורמה ייעודית לתחבורה הציבורית בתל אביב רבתי והוצאת מכרזי בנייה לקווים החדשים של הרכבת הקלה בגוש דן.

 

עוד נושא שלכאורה קיבל טיפול, אבל כזה שבינתיים כתוב על הקרח, הוא בעיית האופניים החשמליים. הממשלה אישרה תוכנית חירום בנושא, אבל זו מיועדת ליישום רק ב־2019.

  

משרד הביטחון

מה כבר לא יקרה - תוספת של 37 מיליארד שקל לתקציב הביטחון

 

מה ינסו להספיק - חתימה על מתן היתר שליטה לאלביט בתעש

 

ההצהרה המשותפת הגדולה ביותר של כחלון ונתניהו, לתצקב את מערכת הביטחון בעוד 37 מיליארד שקל, לא תתממש אם הבחירות יתקיימו בתקופה הקרובה. תקצוב בהיקף כזה דורש תכנון מקיף ומציאת מקורות תקציביים לא קטנים, וקשה לראות כיצד ניתן לעשות זאת בזמן המועט שנותר.

 

בנוסף, התפטרותו של ליברמן מעכבת את העסקה למכירת תעש לאלביט מערכות, שכן ליברמן טרם חתם על מתן היתר שליטה לאלביט בתעש.

 

ליברמן עדיין יכול לחתום על האישור ב־48 השעות שנותרו עד שהתפטרותו תיכנס לתוקף.

 

תיק הביטחון יעבור לידי נתניהו, כך שגם אם ליברמן לא יחתום בזמן שנותר לו בתפקיד, נתניהו יכול לחתום על ההיתר בהמשך. עם זאת, העיכובים מורטים את עצביהם של כל המעורבים בעסקה, שהיתה אמורה להיסגר במקום כבר ב־1 בנובמבר.

 

משרד הבריאות

מה כבר לא יקרה - אישור תוכנית רב־שנתית להגדלת תקציב המשרד

 

מה הספיקו ברגע האחרון - חוק הצינון, האוסר על רופאים לטפל באופן פרטי במטופלים שהגיעו אליהם דרך המערכת הציבורית

 

מה ינסו להספיק - החוק האוסר על צוותים רפואיים להיפגש בארבע עיניים עם נציגי חברות מסחריות

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב מגבש בימים אלו תוכנית רב־שנתית להגדלת תקציבי משרד הבריאות - אולם תוכנית זו תדחה עד להקמת ממשלה חדשה. אז, כלל לא ברור מי יעמוד בראשות המשרד ולאיזו מציאות תקציבית יתעורר המשק הישראלי.

 

משרד האנרגיה

מה כבר לא יקרה - הקמת מתקן התפלה חדש בשורק

 

מה הספיקו ברגע האחרון - לאשר את הרפורמה בחברת החשמל

 

מה ינסו להספיק - לאשר יצוא גז למצרים

 

הכוונה להקדים את הבחירות מגיעה עבור משרד האנרגיה בתזמון הגרוע ביותר. רק לפני כחודש הושקה תוכנית חירום להבראת משק המים, וממשלת המעבר תהיה מוגבלת ביכולותיה ותדחה את אישורן של תוכניות קריטיות, לרבות הקמת מתקן התפלה חדש בשורק.

  

גם הרפורמה ההיסטורית בחברת החשמל עלולה להיתקע במצב של ממשלת מעבר, שלא תאפשר לשר האנרגיה לחתום על מכירת תחנות כוח ולתת רישיונות לשחקנים חדשים בתחום. הדבר נכון גם לגבי הרפורמה בחברת מקורות.

  

משרד המשפטים

מה כבר לא יקרה - העברת פסקת ההתגברות בחוק יסוד החקיקה

 

מה הספיקו ברגע האחרון - לאשר מינוי משנים למנכ"לים כמינוי פוליטי

 

מה ינסו להספיק - להעביר את חוק היועמ"שים, שכבר עבר בקריאה ראשונה

איילת שקד (צילום: אלכס קולומויסקי )
איילת שקד(צילום: אלכס קולומויסקי )
 

נראה כי את התקופה שנשארה עד לפיזור הממשלה תקדיש שרת המשפטים איילת שקד להעברת חוק היועמ"שים, שכבר עבר בקריאה ראשונה. ערב הבחירות, נפלה בידי שקד הזדמנות לתקיפה נוספת בחזית זו כשביקשה להרחיק את היועצת דינה זילבר מייצוג הממשלה.

 

מה שכנראה לא יקרה בשלב זה הוא התוכנית הגדולה לריסון בג"ץ על ידי פסקת ההתגברות.

 

הצלחה של הימים האחרונים רשמה שקד עם החלטת הממשלה שאושרה לאחרונה בבג"ץ - מינוי משנים למנכ"לי משרדי ממשלה כמינוי פוליטי.

 

משרד הכלכלה

 מה ינסו להספיק - לקדם רפורמה בסמכויות רשות ההגבלים העסקיים

  

משרד הכלכלה מקדם בימים אלו בוועדת הכלכלה רפורמה מקיפה בסמכויות האכיפה של רשות ההגבלים העסקיים. אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש ונשיא איגוד לשכות המסחר אוריאל לין מבקשים לגנוז את הרפורמה וכבר פנו בנושא לשרת המשפטים איילת שקד.

 

בשבוע הבא אמורים להתקיים דיונים קריטיים בנושא בוועדת הכלכלה, לצורך קריאה שנייה ושלישית של אותו תיקון. כפי שדווח ב"כלכליסט", המלחמה סביב החוק הזה צפויה להימשך לפחות בתקופה הקרובה. אם יוכרזו בחירות בשבועות הקרובים הרפורמה הזאת תצטרך להמתין לממשלה הבאה ועשויה אף לרדת לטמיון.

 

 

מינויים בכירים

מה ינסו להספיק - לאשר את מינויים של הרמטכ"ל והמפכ"ל

 

ליברמן התפטר רק אחרי שהבטיח שהליך המינוי של אביב כוכבי לרמטכ"ל לא ייפגע. ביום שלישי הקרוב תתבקש ועדת גולדברג למינויים בכירים לאשר את מועמדותו של כוכבי. לאחר מכן, צפויה הממשלה לאשר את המינוי סופית בישיבה שתיערך ביום ראשון שלאחר מכן. בנוסף, ביום ראשון הקרוב יובא מינויו של משה אדרי למפכ"ל לוועדת גולדברג. לאחר קבלת האישור, הממשלה צפויה לאשרו באותה הישיבה שבה תדון במינוי כוכבי.

 

כתבו - צבי זרחיה, שחר אילן, עמרי מילמן, ליאור גוטמן, אדריאן פילוט, נמרוד בוסו, משה גורלי וגולן חזני 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
משה כחלון
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים