שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הערב מגיעים תושבי הדרום להפגין בת"א: "יצא המרצע מן השק"
  תושבי עוטף עזה יפגינו בצומת עזריאלי בתל אביב במחאה על הפסקת האש עם חמאס - ועל רקע דבריו של השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי, שכינה את סבב ההסלמה "מתקפה מינורית". ראשי הרשויות הטיחו בו: "דבריו נעצו סכין בגב התושבים"

   

   

   

  דברי השר לשיתוף פעולה אזורי צחי הנגבי עוררו היום (חמישי) את זעמם של תושבי הדרום, וגם התגובות במערכת הפוליטית מיהרו להגיע. הנגבי, שאמר בריאיון לגלי צה"ל כי המתקפה של חמאס על ערי הדרום הייתה "מינורית", והדגיש כי לעומת ירי על תל אביב, ירי מאות הרקטות לעבר עוטף עזה היה "מדוד". 

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את דברי הנגבי וחזר על כך שוב הערב: "הבוקר שמעתי אמירה מקוממת, ואף שבאה התנצלות בעקבותיה, אני חייב להעמיד את הדברים על דיוקם. דין שדרות כדין תל אביב. הביטחון של תושבי הדרום חשוב בדיוק כמו הביטחון של שאר תושבי ישראל. אנחנו בעיצומה של מערכה. צריך אורך רוח, קור רוח ונחישות. אנחנו נערכים להמשך".

   

  בעקבות דברי הנגבי הזמין נתניהו את ראשי הערים והמועצות מעוטף עזה לשיחה סגורה בשעה 21:30, שבה הוא צפוי לפרט בפניהם את הסיבות להימנעות מהחרפת התגובה.

   

   

  הפגנה תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס (צילום: גדי קבלו)
  תושבי העוטף מפגינים נגד הפסקת האש(צילום: גדי קבלו)
   

  "מתקפה מינורית". צחי הנגבי (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
  "מתקפה מינורית". צחי הנגבי(צילום: יואב דודקביץ)

   

  דביר סאסי, תלמיד משדרות שנמנה על מארגני ההפגנה בצומת עזריאלי הערב, אמר כי "כל התייחסות לאמירה שכזאת היא בושה. שר כזה לא צריך להיות בממשלה ובטח לא בכנסת. ידענו על ההפקרות הזאת כל השנים, אבל רק עכשיו מישהו אמר את זה". אלון לוי, ממנהיגי מחאת תלמידי עוטף עזה, אמר ל-ynet כי "הדברים מוכיחים שאכן יש מדינת תל אביב. המתקפה שיתקה אותנו ולא יכולנו לצאת מהבתים, ובעיניו זה מינורי. הוא לא מרגיש את זה כי הוא חי במדינת תל אביב ולא במדינת ישראל. השר הנגבי לא יודע מה קורה פה, ובפעם הבאה שיהיה משהו, הוא מוזמן לבוא לפה ולראות איך אנחנו חיים, כי בדיוק שעה ממנו קורה משהו שהוא לא הגיוני. זה לא אנושי להגיד דבר כזה".

   

  ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, אמר כי "יצא המרצע מן השק של ממשלת ישראל. עוטף עזה מחוץ ל'מדינת ישראל'. בבוקר שבו תושבי עוטף עזה עדיין מלקקים את הפצעים ומנסים לחזור לשגרה מינימלית אחרי 500 טילים שנורו לעברם ביממה אחת - אנו נאלצים לשמוע את דברי העלבון משר בכיר בממשלת ישראל".

   

  ירקוני הוסיף כי "לא זכור לי מתי לאחרונה ביקר השר הנגבי בעוטף עזה. לא זכור לי מתי נפגש איתנו או עם תושבים ושמע אותם ישירות. אני מזמין אותו להגיע לכאן ולשמוע את התושבים, להגיע לקבלת שבת בקיבוץ כרם שלום ולראות במו עיניו כיצד מקבלים את השבת בישוב במדינת ישראל שהוא סמל ומופת של הציונות. אוי לנו שהאיש האמון על הפיתוח האזורי מחזיק בדעה כזו. מצפה מראש הממשלה לקרוא את שריו לסדר".

  אשקלון פגיעת פגיעה בית ירי מטח רקטה רקטות עזה חמאס (צילום: AFP)
  פגיעה ישירה בבית באשקלון, השבוע(צילום: AFP)

  הסלמה דרום נפילה רקטה רקטות בניין דירות ז'בוטינסקי אשקלון חמאס עוטף עזה הרוג ו פצועות (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

  ראש העיר שדרות אלון דוידי מסר: "צחי תתבייש לך, כנראה ששכחת מי שלח אותך לכנסת ולממשלה. אלו הם תושבי שדרות והדרום ולא תושבי תל אביב. אני קורא לך לחזור בך מאמירתך שלחלוטין אינה משקפת את עמדת חבריך לליכוד. אני שמח שראש הממשלה גינה את דבריך". גם ‏ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, תקף את דבריו. "שר בממשלה, חבר הקבינט הביטחוני שמבדיל בין דם לדם, בין תושבי שדות נגב ואשקלון ושדרות, שחייהם בעיניו הפקר, לבין תושבי מרכז הארץ שחייהם יקרים - איננו כשיר לקבל החלטות".

   

  ראש העיר אשקלון, תומר גלאם, אמר כי "האבק עוד לא שכך מהריסות הבתים בעיר כתוצאה ממתקפת הירי חסרת התקדים שידעה אשקלון בפרק זמן כה קצר, וכבר השר הנגבי פוגע פגיעה נוספת בחוסנם ובעמידתם האיתנה של התושבים פגיעה אנושה לא פחות מהנזק שגורמים ארגוני הטרור בעזה. אני רואה בעצם ההבחנה חסרת ההיגיון בין תושבי עוטף עזה והדרום לבין תושבי המרכז, נעיצת סכין בגבם של התושבים ומוטב יעשה השר אם יחזור בו בהקדם מדבריו הקשים".

   

  ראש המועצה בני שמעון, סיגל מורן, אמרה לאולפן ynet כי "מעולם לא נתתי עצות לממשלת ישראל או לצבא איך לנהוג, ואני לי כוונה הפעם להעביר ביקורת כזו או אחרת על עצם החלטת הפסקת האש, כי קטונתי. אני רק רוצה לומר לשר הנגבי שמי שחושב מדינת ישראל יכולה להתקיים בלי הנגב, טועה טעות גדולה ומרה".

   

  ביג ראשי ערי יישובי הדרום דרום ראשי עיריית תגובה צחי הנגבי יש הבדל בין תל אביב עוטף עזה (צילום: רפי בביאן, אבי רוקח, יוסי אלדד, ישראל יוסף, 	שרון עטיה)
  ראשי הרשויות בדרום: "דברי הנגבי - סכין בגב התושבים"(צילום: רפי בביאן, אבי רוקח, יוסי אלדד, ישראל יוסף, שרון עטיה)

  מסיבת עיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפורום פריז לשלום (צילום: איתי בית-און, לע
  "שולל לחלוטין את האמירה". נתניהו(צילום: איתי בית-און, לע"מ)
   

  יהודה פרץ, תושב העיר, אמר כי "צחי הנגבי יצא חרצוף אמיתי. בושה ששר בישראל מדבר ככה. ראש הממשלה בנימין נתניהו צריך לפטר אותו מהממשלה לאלתר". גם לימור כהן משדרות הוסיפה: "יש לי רק מילה אחת לומר לצח הנגבי: תתבייש. מזמינה אותך ללילה אחד לשדרות עם הילדים".

   

  השרות במפלגתו של הנגבי לא ויתרו והתייחסו גם הן לדבריו. שרת התרבות מירי רגב כתבה בחשבון הטוויטר: "צחי ידידי, טעית. האמירה שלך לא הייתה במקומה. כל ירי שמסכן את שלומם וביטחונם של אזרחי מדינת ישראל בכל מקום, חייב לייצר תגובה קשה וזהה". השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל אמרה באולפן ynet כי מדובר ב"אמירה אומללה של צחי הנגבי. הוא כנראה לא התעורר הבוקר. אני מאוד מופתעת כי זו לא מדינות הממשלה, הוא צריך לחזור בו. הממשלה עובדת קשה מאוד כדי להגן על תושבי העוטף שאני מצדיעה להם".

   

  הפגנה תושבי עוטף עזה נגד הפסקת אש עם חמאס (צילום: גדי קבלו)
  (צילום: גדי קבלו)

  שר המדע אופיר אקוניס מסר כי "דברי השר הנגבי אינם מתקבלים על הדעת ואינם משקפים את עמדת הליכוד". אקוניס קרא להנגבי לחזור בו מדבריו והוסיף: "אנחנו עם אחד והערבות ההדדית היא אבן יסוד בחברה הישראלית". חבר הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר כי "בליכוד שכחו להיות ימנים", וחברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי) הוסיפה כי היא קוראת לראש הממשלה להדיח אותו לא רק מהממשלה, אלא גם מהליכוד".

   

  באופוזיציה לא נשארו אדישים, והיו"ר ציפי לבני אמרה בכנס שהשתתפה בו: "הממשלה מודה - לא דין רודף על פגיעה בעוטף עזה כדין רודף על פגיעה בתל אביב. הדבר הזה מזעזע בעיניי. יש שווים יותר ושווים פחות בחיים עצמם?". לבני התייחסה גם לאולטימטום של מפלגת הבית היהודי לקבלת תיק הביטחון בעקבות התפטרותו של אביגדור ליברמן ואמרה:

  "מצער לדעת ששר החינוך חשב כל השנים האלו על להיות במשרד אחר. שר חינוך שתמך פומבית בחייל שסרח לא יכול להיות שר ביטחון. מי שכל השקפות עולמו היא סיפוח לא יכול להיות שר ביטחון".

   

  יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי אמר כי "על פי צחי הנגבי על תושבי תל אביב אסור לחמאס לירות, ועל תושבי הדרום מותר. על פי הממשלה - אי אפשר להגן על תושבי הדרום. שלטון שאין לו ערכים, שמבדיל בין דמם של אזרחי ישראל, חייב ללכת הביתה".

   

  יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אמירת הליכוד, לא בפעם הראשונה, לפיה יש הבדל בין תושבי עוטף עזה לתושבי תל אביב, היא חרפה ערכית וביזיון ביטחוני. תושבי העוטף אולי משעממים את נתניהו, אבל הם אזרחים מגיע להם ולילדים שלהם ביטחון מפני הקסאמים".

   

  יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה כי "דבריו של הנגבי מזעזעים וממחישים את תפיסת עולמה החברתית והביטחונית כאחד של הממשלה. דמם של תושבי העוטף אינו זול יותר מדמם של תושבי המרכז, ומממשלה שכך מתנהלת - אינה ראויה לאמון הציבור אלא לבוז עמוק שלו".

   

  ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר בתגובה: "ידעו תושבי הדרום והצפון, חייהם בעיני ממשלת הליכוד שווים הרבה פחות. חמאס שווה תגובה רק אם תל אביב מופגזת. שערורייה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גדי קבלו
  מחאת תושבי עוטף עזה בשדרות
  צילום: גדי קבלו
  מומלצים