שתף קטע נבחר

סעודיה: דרישה לגזר דין מוות לחמישה מעורבים ברצח חשוקג'י

משרד התובע הכללי בסעודיה הודיע כי במסגרת חקירת מותו של העיתונאי תדרוש התביעה עונשי מוות לחמישה מעורבים. כמו כן, נטען כי הצוות נשלח במטרה לנהל איתו משא ומתן ולא להרוג אותו. סעודיה גם הודיעה כי תמסור לשלטונות טורקיה את זהות הסייען המקומי שהשתתף ברצח

 


טורקיה קונסוליה של סעודיה פרשן פוליטי ג'מאל חשוגי נעלם ב קונסוליה (צילום: EPA)
ג'מאל חשוקג'י, שנרצח בקונסוליה הסעודית באיסטנבול(צילום: EPA)
 

משרד התובע הכללי של סעודיה כינס היום (ה') מסיבת עיתונאים, ובה עדכן על אודות ממצאי החקירה בפרשת רצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, ולגבי ההחלטות שהתקבלו בעקבות הממצאים.

 

במסיבת העיתונאים נטען כי מהחקירה עולה שהמחלוקת, שהובילה בסופו של דבר לרצח, הייתה סביב ניסיון לשכנע את חשוקג'י לשוב אל סעודיה. על פי התובע הכללי הסעודי, מטרת הצוות שנשלח לטורקיה הייתה לנהל משא ומתן ולא לחסל אותו, אך משזה לא צלח התפתחה מחלוקת. מי שנתן את ההוראה להקים את הצוות הוא סגן ראש המודיעין הסעודי לשעבר, והצוות הגיש דיווח מוטעה בכוונה לראש המודיעין - כך על פי ההודעה של התובע הכללי בסעודיה. 

 

 

ג'מאל חשוקג'י סעודיה טורקיה ארה

גופתו של חשוק'גי בותרה בתוך הקונסוליה טרם העברתה החוצה. "איש אחד מהצוות מסר את הגופה לסייען מקומי, וחמישה נוספים הוציאו את חלקי הגופה מבניין הקונסוליה. יש בידינו תמונה כללית על אודות זהות הסייען המקומי, והיא תועבר לרשויות הטורקיות", הודיע התובע הכללי בסעודיה. לדבריו, אחד העצורים היה מעורב בכיבוי מערך מצלמות האבטחה בקונסוליה. עוד נכתב בהודעה כי "הגשנו בקשה לגזר דין מוות נגד חמישה מהעצורים". הבקשה לגזר דין מוות הוגשה עבור אלה שנתנו את ההוראה לרצח או השתתפו בו.

 

סעודיה מסרה כי תעביר את ממצאי החקירה לידי הרשויות בטורקיה, וביקשה מהטורקים להעביר לידי סעודיה ממצאים שיכולים לאשש או להפריך את המסקנות של החקירה הסעודית. בסך הכל נעצרו במסגרת הפרשה 21 אנשים, נגד 11 יוגשו כתבי אישום וכאמור, נגד חמישה מהם הוגשו בקשות לגזר דין מוות.

 

הרצח והמשבר עם ארצות הברית

כזכור, לאחר הרצח הופנו חיצי ביקורת רבים לעבר יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, בטענה שהוא זה שעומד מאחורי הרצח. לאחר שבועיים שבהם הכחישה סעודיה כל קשר להיעלמותו של חשוקג'י, ואף דחתה בתוקף את הטענה שהוא נחטף או נרצח בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, הודתה הממלכה כי העיתונאי מת במהלך קטטה בקונסוליה. לאחר מכן מסר גורם סעודי גרסה חדשה, שלפיה ממשלת סעודיה רצתה לשכנע את חשוקג'י, שברח אשתקד לוושינגטון ומשם כתב נגד בית המלוכה, לחזור לסעודיה כחלק ממבצע שנועד למנוע גיוס של מתנגדי משטר על ידי אויבי הממשל.

 

יורש העצר של סעודיה מוחמד בן סלמאן, נשיא טורקיה ארדואן וג'מאל חשוקג'י העיתונאי הסעודי (צילום: EPA, רויטרס, MCT)
טורקיה ניצלה את הרצח כדי לפגוע בסעודיה(צילום: EPA, רויטרס, MCT)

תמונה מחולקת ג'מאל חשוגי ודונלד טראמפ (צילום: EPA, AFP)
חשוקג'י ודונלד טראמפ. הרצח יצר משבר בין סעודיה לארה"ב(צילום: EPA, AFP)

הרצח של העיתונאי גרם למתיחות בין ארצות הברית לבין סעודיה. הנשיא דונלד טראמפ הודיע תחילה כי סעודיה תיענש בחומרה אם יתברר שהעיתונאי נרצח בקונסוליה, אך לאחר ששוחח עם מלך סעודיה סלמאן אמר טראמפ כי המלך "מכחיש שידוע לו כל פרט שהוא על מה שאולי קרה ל'אזרח הסעודי שלו'". בשיחה עם כתבים לאחר מכן העלה הנשיא האמריקני את האפשרות שגורמים סוררים הם שרצחו את חשוקג'י – ללא ידיעת המלך ושלא בהוראתו.

 

לאחר הרצח דיווחה ממשלת טורקיה לגורמים רשמיים בארצות הברית כי יש בידיה הקלטות אודיו וסרטוני וידיאו שמוכיחים לטענתה כי חשוקג'י נרצח בתוך הקונסוליה של סעודיה באיסטנבול. לפי גורמים בארצות הברית ובטורקיה, בהקלטות ניתן לראות ולשמוע כי צוות ביטחון סעודי עצר את חשוקג'י ב-2 באוקטובר, בעת הגעתו לקונסוליה על מנת לקבל מסמכים רשמיים לקראת חתונתו השנייה. הגורמים הוסיפו כי הקלטת האודיו מספקת פרטים על עדויות משכנעות ומבעיתות שלפיהן הצוות הסעודי אחראי למותו של חשוקג'י. "הקלטת השמע מתוך הקונסוליה קובעת מה קרה לג'מאל אחרי כניסתו אליה", סיפר אחד הגורמים שנחשפו לחומרים. "אתה יכול לשמוע את קולו של העיתונאי ואת קולות הגברים שמדברים ערבית. אפשר לשמוע איך חשוקג'י נחקר, עונה ונרצח".

 

אתמול פורסם ב-ynet כי העיתון הטורקי "דיילי סבאח" חשף תמונות ממכשיר שיקוף בנמל התעופה באיסטנבול, שבהן נראה לכאורה ציוד המומחים ששימש את המתנקשים הסעודים לחיסולו של חשוקג'י. בתמונות ממכשיר השיקוף נראים לכאורה מזרקים, מספריים, אקדחי סיכות, סכין מנתחים, דפיברילטורים, משדר המשבש אותות אלקטרוניים ואקדח טייזר. "דיילי סבאח" הוא עיתון המקורב לממשלת טורקיה, ונראה שמאז פרוץ הפרשה השתמשו בו הרשויות הטורקיות כדי לחשוף לעולם שלא בערוץ רשמי עוד ועוד פרטים על החיסול הסעודי.

 

גופתו של חשוקג'י טרם נמצאה, וסעודיה לא נעתרה לדרישת טורקיה שתחשוף בפניה היכן נמצאת הגופה. ריאד הסכימה רק לומר שהמחסלים מסרו אותה למשתף פעולה טורקי מקומי כדי שזה ייפטר ממנה. גם את זהותו לא הסכימו הסעודים לחשוף עד כה. לפי דיווחים, בטורקיה חושדים שגופתו של חשוקג'י מוססה בחומצה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים