שתף קטע נבחר

טראמפ: אולי המלך לא ידע – וגורמים סוררים רצחו את חשוקג'י

נשיא ארה"ב, שבלחץ הקונגרס נאלץ לאיים בסנקציות על סעודיה, שותפתו הערבית הקרובה ביותר, דיבר בטלפון עם המלך סלמאן: "הוא אמר לי שלא ידוע לו דבר על גורל העיתונאי". בסנאט גובר הלחץ על טראמפ: "לבחון את היחסים ועסקאות הנשק". חוקרים טורקים ייכנסו היום לראשונה לקונסוליה

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע אחר הצהריים (יום ב') כי שוחח בטלפון עם מלך סעודיה סלמאן על היעלמות העיתונאי ג'מאל חשוקג'י, שנעדר מאז שנכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול לפני כשבועיים ויש חשש כבד שנרצח על-ידי הסעודים. טראמפ אמר כי מלך סעודיה "מכחיש שידוע לו כל פרט שהוא על מה שאולי קרה ל'אזרח הסעודי שלנו'".

 

בהודעתו ציין טראמפ כי מלך סעודיה אמר לו שריאד עובדת בשיתוף פעולה הדוק עם טורקיה כדי "למצוא את התשובה". טראמפ הודיע כי הוא שולח מיד את מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיאו להיפגש עם המלך הסעודי. שעה קלה אחר כך, בשיחה עם כתבים, העלה הנשיא האמריקני את האפשרות שגורמים סוררים הם שרצחו את חשוקג'י – ללא ידיעת המלך ושלא בהוראתו. בהצהרה זו נשמע טראמפ כמי שמפחית מעט את הלחץ על שלטונות סעודיה.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

קודם לכן בצהריים דיווח ערוץ הטלוויזיה הטורקי NTV כי נציגים טורקים ייכנסו היום סוף סוף לקונסוליה הסעודית. הקונסוליה היא נציגות דיפלומטית רשמית, ולכן החוקרים הטורקים אינם יכולים להיכנס אליה ללא היתר מפורש מסעודיה. בימים האחרונים דווח שוב ושוב כי ריאד הסכימה להתיר לטורקים להיכנס לקונסוליה ולבדוק אותה, אבל מסיבות שאינן ידועות המשיכה כניסתם להתעכב. הערוץ דיווח כי החוקרים ייכנסו לקונסוליה היום אחר הצהריים.

טורקיה קונסוליה של סעודיה פרשן פוליטי ג'מאל חשוגי נעלם ב קונסוליה (צילום: EPA)
ג'מאל חשוקג'י. נכנס לקונסוליה ולא יצא(צילום: EPA)
נשיא ארה
איומים זהירים. טראמפ ויורש העצר בן סלמאן(צילום: EPA, AFP)

היום דיווחה סוכנות הידיעות "בלומברג" כי בניסיון לשכך את הזעם העולמי על סעודיה הורה המלך שלה סלמאן לפתוח בחקירה סעודית פנימית בנוגע להיעלמות חשוקג'י. גורמים הבקיאים בפרטים סיפרו כי הנסיך חאלד אל-פייסל, מבכירי משפחת המלוכה הסעודית, נפגש עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כדי לדון בהיעלמות. אתמול שוחח ארדואן בטלפון עם המלך סלמאן.

 

על רקע פרשת חשוקג'י נמשכו היום האיומים המרומזים בין ארה"ב לסעודיה. אחרי שהנשיא טראמפ אמר כי אם סעודיה אחראית לרצח תטיל עליה וושינגטון עונשים חמורים, וסעודיה בתגובה הדגישה כי תגיב על כל סנקציה בצעד נגדי וחמור עוד יותר, הדגישו הלילה בבית הלבן כי הממשל האמריקני אינו מתרגש מאיומיה של ריאד. היועץ הכלכלי של הבית הלבן לארי קודלו אמר: "ארה"ב היא שחקן דומיננטי בתחום האנרגיה, כך שאנחנו במצב די טוב לדעתי אם נצטרך להתמודד עם גירעון שייווצר. נחכה ונראה, אבל תהיו בטוחים שכשהנשיא אומר שננקוט פעולה במקרה הצורך – הוא מתכוון לזה". קודלו חזר על קריאתו של טראמפ לסעודיה לקיים חקירה מהירה, גלויה ושקופה בנוגע להיעלמות חשוקג'י.

 

טראמפ מסרב לבטל עסקאות נשק

סעודיה, נזכיר, היא בעלת הברית הקרובה ביותר של וושינגטון בעולם הערבי, והיא הייתה המדינה הראשונה שבה ביקר טראמפ אחרי שהתמנה לנשיא. בשנה האחרונה הוא הרבה להלל את יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, הנחשב לאיש החזק בממלכה, ושיבח את הרפורמות העמוקות שהוא מנהיג בסעודיה במטרה לגוון את כלכלתה ולהפוך את המדינה – לפחות בהיבטים מסוימים – למעט ליברלית יותר.

 

ג'מאל חשוקג'י סעודיה טורקיה ארה

על רקע היחסים הקרובים שלו עם סעודיה בכלל ועם בן סלמאן בפרט נמנע עד כה טראמפ מלמתוח ביקורת על סעודיה בתחום זכויות האדם. הוא לא השמיע קול של ממש גם כשמעשיה עוררו זעקה גדולה ברחבי העולם, למשל במבצע ההפצצות שלה נגד המורדים החות'ים בתימן, שבו נהרגו לדברי האו"ם אלפי אזרחים, או כשיורש העצר בן סלמאן יצא בשנה שעברה למבצע מעצרים נגד עשרות פקידי ממשל ובכירים בעולם העסקים בסעודיה, והסתפק בטענה שמדובר ב"מבצע נגד השחיתות".

 

כל זה השתנה בשבוע שעבר, וביתר שאת שלשום, כשלטראמפ כבר לא נותרה ברירה. בעקבות הצטברות הדיווחים מטורקיה שלפיהם צוות של 15 מחסלים שנשלח במיוחד מסעודיה רצח את העיתונאי חשוקג'י בעת ביקורו בקונסוליה באיסטנבול, ביתר את גופתו ואז הבריח אותה למקום לא ידוע, החלו חברי קונגרס בכירים – דמוקרטים ורפובליקנים כאחד – להביע דאגה עמוקה ולאיים בסנקציות אמריקניות על ריאד. טראמפ הבין שגם הוא חייב להתייחס לפרשה. "אנחנו עדיין מחכים לגלות בוודאות מה קרה, אבל כרגע זה לא נראה טוב", הודה הנשיא האמריקני, ואמר כי הוא "מודאג".

טורקיה סעודיה ג'מאל חשוקג'י ()
חשיפת המחסלים-לכאורה של חשוקג'י בעיתון טורקי

בשבת הצהיר טראמפ כי אם יתברר שסעודיה אכן רצחה את העיתונאי, שבשנה האחרונה גר בארה"ב וכתב ל"וושינגטון פוסט", ארה"ב תעניש אותה בחומרה. הוא לא פירט אילו עונשים הוא מתכוון להטיל על סעודיה במקרה שכזה, אבל דבר אחד כבר הבהיר: את עסקאות הענק למכירת נשק מארה"ב לסעודיה אין לו כוונה לבטל. "אם נבטל את העסקאות האלה נעניש את עצמנו במקום את ריאד", טען. "אם הם לא יקנו את הנשק מאיתנו – הם יקנו אותו מרוסיה או מסין. תחשבו על זה, 110 מיליארד דולר, כל מה שהם יעשו זה להעביר את זה למדינות אחרות, ואני חושב שזה יהיה טיפשי מאוד. יש דברים אחרים שאנחנו יכולים לעשות, דברים שיהיו מאוד מאוד חזקים, ונעשה אותם". טראמפ אמר אתמול כי העסקה הצבאית שגיבש הממשל עם סעודיה בשווי 110 מיליארד דולר שווה למשק האמריקני 450 אלף משרות.

 

"שום כסף לא יקנה אמינות"

לפי החוק האמריקני, הקונגרס יכול למנוע בעצמו עסקאות גדולות שבהן מוכרת ארה"ב ציוד צבאי למדינות זרות. בארה"ב יש כמה ענקיות נשק שקוצרות רווחים גדולים מהקשרים הקרובים בין וושינגטון לריאד וייפגעו מעצירת עסקאות כאלה, בהן חברת לוקהיד מרטין וחברת ריית'און. גורם אמריקני רשמי סיפר לסוכנות הידיעות רויטרס בסוף השבוע כי חברות נשק גדולות כבר פנו לממשל טראמפ והביעו בפניו דאגה מהצהרותיהם של חברי קונגרס על עסקאות הנשק. העסקאות שכבר הועברו לעיון הקונגרס – 19 מיליארד דולר שוויין – כוללות אימון של חיילים סעודים וטייסים ומשלוח מערכת THAAD להגנה מפני טילים. לא סביר להניח שאפשר יהיה לעצור את העסקאות האלה.

טורקיה איסטנבול קונסוליה של סעודיה הפגנה עיתונאי נעלם ג'מאל חשוקג'י (צילום: AFP)
מפגינים מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול(צילום: AFP)

ביממה האחרונה גבר הלחץ על טראמפ מהקונגרס לפעול גם בתחום הנשק. הסנאטורים הרפובליקנים מרקו רוביו וג'ף פלייק, חברי ועדת יחסי החוץ של הסנאט האמריקני, אמרו אתמול כי הקונגרס ערוך ומוכן לפעול במהירות ובתקיפות אם טראמפ לא יגיב באופן הולם על היעלמות חשוקג'י. רוביו אמר אתמול כי ייתכן שיהיה צורך לערוך "בחינה מחודשת מלאה" של היחסים בין ארה"ב לסעודיה, והדגיש כי אם ממשל טראמפ יישב בחיבוק ידיים – ארה"ב תאבד את האמינות שלה בכל הנוגע לדאגה לזכויות האדם.

 

רוביו סירב לשלול את האפשרות שהקונגרס ימנע מכירת נשק לסעודיה: "אין מספיק כסף בעולם שיוכל לקנות לנו בחזרה את האמינות שלנו בכל הנוגע לזכויות אדם אם לא נעשה מעשה וננקוט פעולה מהירה". הסנאטור פלייק הצטרף אליו: "אני אכן חושב שמכירות הנשק יושפעו. ודאי שהמעורבות שלנו בתימן ובסעודיה תושפע".

 

אתמול בצהריים פרסמה סעודיה הודעה שלפיה היא דוחה כל "איום" בסנקציות כלכליות או לחץ פוליטי עליה. בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות הסעודית הרשמית הזהירה סעודיה כי הממלכה תגיב על כל צעד שיינקט נגדה – בצעדים גדולים יותר. בהודעה לא התייחסה סעודיה ישירות להיעלמות חשוקג'י. "לכלכלה הסעודית יש תפקידים חיוניים ורבי השפעה בכלכלה העולמית", הדגישה ריאד. היום בצהריים קיבלה ריאד תמיכה משכנתה כוויית, שפרסמה הודעה ובה הביעה התנגדות ל"קמפיין הלא הוגן שמתנהל נגד סעודיה".


פורסם לראשונה 15/10/2018 13:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ג'מאל חשוקג'י. כתב ב"וושינגטון פוסט"
צילום: EPA
מומלצים