שתף קטע נבחר

מקורבי בנט: "הולכים לבחירות". נתניהו: "זה לא נכון"

בתום פגישת ראש הממשלה ויו"ר הבית היהודי בנוגע להעברת תיק הביטחון לבנט, התברר כי לנוכח עמדתו הנחרצת של כחלון ללכת לבחירות בהקדם - אין היתכנות להמשך קיום הממשלה וכי ביום א' יסוכם מועד הבחירות. מטעם נתניהו, שלוקח בינתיים על עצמו את תיק הביטחון, נמסר כי "השמועות אינן נכונות" ומחרתיים הוא ישוחח עם ראשי הקואליציה כדי שלא יעשו "טעות היסטורית"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט נפגשו היום (ו') כדי לדון באפשרות להעברת תיק הביטחון לבנט. בתום הפגישה התברר כי לנוכח עמדתו הנחרצת של יו"ר כולנו השר משה כחלון ללכת לבחירות בהקדם האפשרי - אין היתכנות להמשך קיום הממשלה.

 

מרבית הפגישה בין נתניהו ובנט עסקה באפשרות לקיים ממשלה במצב הפוליטי הנוכחי, עם רוב דחוק ועם סירובם של שר האוצר משה כחלון ושר הפנים אריה דרעי להמשיך את הקדנציה במתכונת הנוכחית. כל התרחישים שנבחנו העלו כי אין מנוס מבחירות. אחד התאריכים שייבדקו ברצינות ביום א' הוא 26 במרץ 2019 - שמקובל על רוב הגורמים בקואליציה. זמן קצר לאחר הפגישה נתניהו הכחיש את הדברים.

 

רה"מ נתניהו והשר בנט (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
רה"מ נתניהו והשר בנט(צילום: אמיל סלמן)

דקות ספורות לאחר מכן נמסר כי ראש הממשלה נתניהו אמר לבנט שהשמועות על כך שהתקבלה החלטה על הליכה לבחירות אינן נכונות, והדגיש כי "חשוב לעשות כל מאמץ כדי לשמור על ממשלת הימין ולא לחזור על הטעות ההיסטורית של 92’ כשהפילו ממשלת ימין, העלו את השמאל לשלטון והביאו את אסון אוסלו על מדינת ישראל".

 

נתניהו עדכן את השר בנט על כך שבשלב המיידי ראש הממשלה לוקח לידיו את תיק הביטחון לנוכח "האתגרים הקריטיים העומדים כעת לפתחה של מדינת ישראל". בתחילת השבוע ראש הממשלה יקיים שיחות עם ראשי הקואליציה והוא "סומך על אחריותם של השרים שלא יעשו טעות היסטורית של הפלת ממשלת ימין".

 

פגישת נפתלי בנט עם גיל יוחנן (צילום: יואב דודקביץ')
נפתלי בנט נכנס למעון רה"מ(צילום: יואב דודקביץ')

פגישתם של השניים מגיעה על רקע אירועי היומיים האחרונים - התפטרותו של שר הביטחון אביגדור ליברמן ותביעתו של השר נפתלי בנט לקבל את התיק שהתפנה - מקרבים את המערכת הפוליטית לבחירות מוקדמות ובסיעות הקואליציה יש מי שכבר פותחים יומנים. גורמים בקואליציה אמרו כי ייתכן שפיזור הכנסת לא יקרה באופן מיידי על מנת לאפשר לקואליציה לסיים הליכי חקיקה דחופים ודברים טכניים שדורשים טיפול. 

 

בתוך כך, שרת המשפטים איילת שקד אמרה היום במפגש עם המועדון המסחרי והתעשייתי בתל אביב כי "לנוכח משבר האמון הביטחוני, חיוני למנות את נפתלי בנט לשר הביטחון כדי להשיב לישראל את ההרתעה. ישראל יכולה לחזור לנצח. לא נכון להשאיר את המצב בדרום כפי שהוא. אבל אם מחליטים שהולכים לבחירות, צריך לעשות זאת תוך שלושה חודשים, לא יותר מכך, כדי למנוע פגיעה בכלכלה, בביטחון ולהפחית את כמות השיח הציבורי הרעיל".

 

איילת שקד באולפן ynet (צילום: ירון ברנר)
איילת שקד(צילום: ירון ברנר)
 

את רכבת הבחירות דחף ביומיים האחרונים השר בנט. גורמים פוליטיים אומרים כי דרישתו לקבל לידיו את תיק הביטחון כתנאי להמשך כהונתה של הממשלה מקרבת את הממשלה לסוף ימיה. חלק מהשותפות מתנגדות למהלך שמתפרש על ידן כ"סחטני".

 

בנט, שנשא אתמול דברים בכנס ברמת גן, סיפר: "פניתי אתמול לראש הממשלה על מנת שיטיל עליי את תפקיד שר הביטחון עם מטרה אחת בלבד - שישראל תחזור לנצח. כדי לשנות את כיוון הספינה הביטחונית הלאומית". הוא המשיך: "כל יועציי וחבריי אמרו לי: 'מה אתה צריך את זה, זו שגיאה פוליטית ובית קברות פוליטי - כמו לכול קודמיך'. יכול להיות שהם צודקים, אבל הם לא מבינים שעבורי ביטחון ישראל הוא התכלית, והפוליטיקה היא רק אמצעי - ולא להיפך".

 

בנט הוסיף: "תושבי עוטף עזה זועקים בימים אלה, הם אומרים לנו 'אנחנו מוכנים לספוג, אנחנו מוכנים לשבת במקלטים ולתת להם אשראי - רק למען השם תנצחו'. ללא קבלת אחריות על הביטחון וללא שינוי דרמטי, ההרתעה הישראלית תמשיך להישחק, חמאס ימשיך לא לפחד מאיתנו. לכן אני מתייצב כאן היום ואומר שאני מוכן לקחת אחריות".

 

אבל דרישתו לקבל את תיק הביטחון נענתה בתגובה צוננת מצד השותפות לקואליציה. כפי שפורסם אתמול ב-ynet, שר האוצר משה כחלון הבהיר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי בנסיבות שנוצרו עדיף ללכת לבחירות במועד המוקדם ביותר האפשרי. כחלון מתנגד נחרצות להעברת תיק הביטחון לבנט ולא רק הוא. גם שרים וחברי כנסת בליכוד טוענים כי לא נכון יהיה להעניק לבנט פרס על כך שניצל את חולשתה של הקואליציה במצבה אחרי התפטרותו של ליברמן ואין לחלק לו פרסים.

 

"מוטב שהשר בנט לא יסחט את ראש הממשלה", כתבה היום השרה מירי רגב בעמוד הפייסבוק שלה. "בסוף בנט הוא זה שיהיה אחראי על פירוק ממשלת הימין היציבה והטובה ביותר שהיתה פה".

 


פורסם לראשונה 16/11/2018 12:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
נתניהו ובנט
צילום: אמיל סלמן
מומלצים