שתף קטע נבחר

בקואליציה מכוונים לבחירות בסוף מרץ, גבאי: "שלוש שנים מאוחר מדי"

אחרי הפגישה של נתניהו עם נפתלי בנט, השותפים בקואליציה סימנו מבחינתם את 26 במרץ כיום הבחירות. למרות שהפגישה עסקה בקיום השברירי של הקואליציה, גורמים פוליטיים אמרו כי תשובתו השלילית של נתניהו לדרישה של תיק הביטחון התפרשה אצל שר החינוך כהליכה מפורשת לבחירות

 

נפתלי בנט בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)
(צילום: אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג)

למרות ההכחשות שיצאו היום (שישי) מצד לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו על פירוק הממשלה, השותפות הקואליציוניות כבר סימנו את התאריך המיועד לבחירות - 26 במרץ. לאחר שערך סבב פגישות עם ראשי הקואליציה ביומיים האחרונים, נתניהו שמר את שר החינוך נפתלי בנט לסוף.  

 

פרשנות: נתניהו יפיל את פירוק הממשלה על בנט

 

גורמים בכירים אמרו כי למרות שנתניהו לא מיהר לשלול את דרישתו של בנט לתיק הביטחון - הוא זעם על האולטימטום שהגיע רגע אחרי משבר ההתפטרות של ליברמן. נתניהו אמר לבנט בפגישתם היום כי הוא לא יוכל להעביר את תיק הביטחון אליו ללא הסכמתם של שותפיו בקואליציה, אך השיחה בין השניים לא עסקה בליבת הדרישה של בנט כלל, אלא בהיתכנות להמשיך את הקדנציה בתנאים הקשים שנוצרו.

 

גורמים פוליטיים אמרו ל-ynet כי בנט פירש את דבריו של נתניהו (לפיו תיק הביטחון יישאר אצלו - מ"א) כהליכה לבחירות, ומבחינתם נתניהו ניסה להפיל את פירוק הממשלה על בנט. נתניהו שוחח לקראת כניסת השבת עם כל ראשי הסיעות בקואליציה וניסה לשכנע אותם שאין סיבה ללכת לבחירות. נתניהו אמר לשותפיו יש לעשות כל מאמץ כדי שלא יחזררו על הטעות ההיסטורית של הפלת ממשלת ימין ב-1992 שהביאה לעליית השמאל לשלטון - ובסופו של דבר גם את הסכמי אוסלו.

 

 

הדיונים עם ראשי הסיעות יימשכו גם בתחילת השבוע הבא. גורמים פוליטיים העריכו כי ייתכן שהכנסת תתפזר כבר בשבוע הקרוב, ואם נתניהו לא יעשה מהלכים מפתיעים ובלתי-רצויים זה יוכל להידחות בשבוע.

 

בכירי האופוזיציה, בהם היו"ר ציפי לבני ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד, נמנעו מלהגיב על ההתקדמות המהירה לקראת בחירות בחודש מרץ. שעות ארוכות לאחר הפגישה של נתניהו ובנט קרא גבאי כי יש לקיים את הבחירות במועד הקרוב האפשרי שייצא במרץ: "אנחנו מברכים על התפרקות הקואליציה שהגיעה שלוש שנים מאוחר מדי".

 

יושבת ראש מרצ תמר זנדברג אמרה כי סיעתה תגיש כבר ביום רביעי הצעת חוק לפיזור הכנסת: "את הממשלה הזאת צריך לפרק ולצאת לבחירות כמה שיותר מהר. הציבור הישראלי מאס בחוקי נאמנות ולאום, בהסתה, בסימון אויבים ובחרחור מלחמות.

ברוך שפטרנו מהממשלה שזה כל מה שיש לה להציע. הישראלים והישראליות יבחרו טוב יותר, בקמפיין שיתבסס על תקווה ואמת, ולא על הפחדה ופייק ניוז".


מלבד זנדברג, גם חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) התייחסה למשבר בקואליציה ואמרה: "טוב שהולכים לבחירות. הממשלה הזאת פגעה בביטחון, פגעה בכלכלה, פגעה בחינוך, פגעה בזוגות הצעירים, בקשישים, בנכים ובלהט"בים. פגעה בישראליוּת". שפיר הוסיפה כי "זאת הממשלה הכי אנטי-ישראלית שהייתה כאן. כעת, אחרי המכות הקשות שספגו אזרחי ישראל צריך ואפשר לדאוג שהרכבת שדהרה בדרך מסוכנת ומושחתת תעלה על דרך חדשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לקראת בחירות? נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים