שתף קטע נבחר

הלוויה ללא גופה: מתפללים לזכר חשוקג'י בסעודיה ובטורקיה

עשרות אלפים התכנסו במסגדים החשובים ביותר בסעודיה וטורקיה והתפללו לעילוי נשמתו של ג'מאל חשוקג'י שחוסל בחודש שעבר. למרות החשיבות הדתית לשלמות הגופה באמונה המוסלמית, המשפחה איבדה את התקווה למציאת שרידיו של העיתונאי

 

 

בני משפחתו וחבריו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י הצטרפו לעשרות אלפים שהגיעו היום (שישי) למסגד אל-חראם במכה ומסגד הנביא במדינה, עיר הולדתו של העיתונאי, ונשאו תפילות השייכות לטקסי אשכבה.

 

עוד סיפורים מעניינים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

בגלל ששאריות גופתו של העיתונאי שחוסל לפני כחודש וחצי טרם התגלו, האימאמים במסגדים לא ציינו את שמו במפורש. גם בטורקיה הוקם אוהל ענק מחוץ למסגד פתיח שבאיסטנבול לטובת המוני המספידים שהגיעו בגשם, והאימאם ציטט פסוקים מהקוראן לעילוי נשמתו של חשוקג'י.

 

ג'מאל חשוקג'י עיתונאי סעודי תפילה תפילות (צילום: gettyimages)
תפילות לזכר העיתונאי בטורקיה(צילום: gettyimages)
 

ג'מאל חשוקג'י עיתונאי סעודי תפילה תפילות (צילום: AP)
מתפללים באיסטנבול הגשומה(צילום: AP)

ג'מאל חשוקג'י עיתונאי סעודי תפילה תפילות (צילום: AFP)
מתפללים במסגד אל-חראם(צילום: AFP)

ג'מאל חשוקג'י עיתונאי סעודי תפילה תפילות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
ג'מאל חשוקג'י עיתונאי סעודי תפילה תפילות (צילום: AFP)
בנו של העיתונאי, סלאח חשוקג'י, בתפילה בסעודיה(צילום: AFP)

ג'מאל חשוקג'י עיתונאי סעודי תפילה תפילות (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

במשך שבועות דרשה משפחתו של העיתונאי מהרשויות בטורקיה ובסעודיה למצוא שריד כלשהו מגופתו לטובת הקבורה, אך התובע הכללי בסעודיה אמר כי אין כל מידע על מיקום הגופה. באיסלאם, כמו גם ביהדות, קיימת חשיבות עליונה לטיפול בגופת המת לטובת קבורה צמודה ככל הניתן למועד המוות. הדיווחים על כך שגופתו של חשוקג'י בותרה ומוססה בחומצה דחקו במשפחה לקיים את תפילות האשכבה, ככל הנראה בגלל חוסר התקווה שהגופה אי פעם תימצא.

 

ארוסתו של חשוקג'י, חדיג'ה ג'נקיז, צייצה אתמול בחשבון הטוויטר שלה תמונה של העיתונאי מחוץ למסגד הנביא במדינה וכתבה: "ג'מאל היקר, נוח על משכבך בשלום. בעזרת האל ניפגש בגן עדן". בשבוע שעבר היא קראה למוסלמים ברחבי העולם לשאת את תפילות האשכבה הנהוגות לזכרו של ג'מאל.

 

ג'מאל חשוקג'י סעודיה טורקיה ארה

משרד התובע הכללי של סעודיה עדכן אתמול על ההתקדמות בחקירת הרצח, והודיע כי הוא הגיש בקשה לגזר דין מוות של חמישה מהעצורים. לדבריו, הממצאים מצביעים שהרצח נבע ממחלוקת

סביב החזרתו של חשוקג'י לסעודיה. מטרת הצוות שנשלח לטורקיה הייתה לנהל משא ומתן ולא לחסל אותו, אך משזה לא צלח - הקונסוליה הפכה לזירת רצח. לדברי התובע, מי שנתן את ההוראה להקים את הצוות הוא סגן ראש המודיעין הסעודי לשעבר, והצוות הגיש דיווח מוטעה בכוונה לראש המודיעין.

 

"יש בידינו תמונה כללית על אודות זהות הסייען המקומי, והיא תועבר לרשויות הטורקיות", הודיע התובע הכללי. לדבריו, אחד העצורים היה מעורב בכיבוי מערך מצלמות האבטחה בקונסוליה. בסך הכל נעצרו במסגרת הפרשה 21 אנשים, ו-11 מתוכם יואשמו בעקבות הרצח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
מתפללים לזכר העיתונאי בטורקיה
צילום: gettyimages
מומלצים