שתף קטע נבחר

הוועדה למינוי בכירים: משה (צ'יקו) אדרי יצטרך לעבור פוליגרף

הוועדה למינוי בכירים קבעה כי המפכ"ל המיועד יצטרך לעבור פוליגרף תעסוקתי כנהוג במשטרה ועל-מנת להשוות את תנאיו לשני המועמדים הנוספים שעברו את הבדיקה. חוות הדעת הסופית תינתן לאחר הפוליגרף. אדרי מסר לארדן: "נכון לבצע את הבדיקה בהקדם"

הוועדה המייעצת למינוי בכירים, בראשות השופט בדימוס אליעזר גולברג, הודיעה היום (רביעי) כי על המפכ"ל המיועד משה (צ'יקו) אדרי לעבור בדיקת פוליגרף לקראת כניסתו לתפקיד.

מפכ
המפכ"ל הנבחר, משה (צ'יקו) אדרי(צילום: יריב כץ)

מועמדים לתפקיד מפכ
אדרי היחיד שלא עבר בדיקת פוליגרף מבין המועמדים(צילום: אוהד צויגנברג, יואב דודקביץ, הרצל יוסף)

"הוועדה סבורה שכדי להגיע למסקנה שאכן מטרת הבדיקה הושגה במלואה, על אדרי לעבור בדיקת פוליגרף תעסוקתי, כנהוג במשטרת ישראל. בדיקה כזאת מחייבת הן על פי עקרון השוויון בין המועמדים, כששני מועמדים אחרים עברו בדיקה כזאת, והן כדי למנוע לזות שפתיים נגד המועמד, אם יתמנה לתפקיד, כאילו היה לו מה להסתיר. עננה כזאת ראוי לה שלא תהיה מעל ראשו של המפכ"ל. הוועדה תיתן את חוות דעתה לגבי המינוי שבנדון לאחר בדיקת הפוליגרף". 

 

בוועדה ציינו כי בעקבות ההודעה שפורסמה למסירת עובדות שיסייעו לבדיקת הרקע של אדרי, הגיעו תגובות רבות. "רובן הגדול היו בשבחו של המועמד", כתבו אנשי הוועדה, "אולם נמצאו גם מי שהתלוננו על התנהגות בלתי-ראויה מצדו".  

 

 

בוועדה זימנו שניים מהמתלוננים, וקיבלו בנוסף נתונים כלליים ממשטרת ישראל על נושא המשמעת בארגון. לפי ההודעה, הוועדה קיימה מספר דיונים בנושא מינוי המפכ"ל, וראיינה את השר לביטחון הפנים, המפכ"ל רוני אלשיך והמועמד לתפקיד המפכ"ל משה אדרי.

  

למרות הטענות שאדרי לא עבר פוליגרף, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט העביר את חוות דעתו לשר ארדן וקבע כי אין מניעה משפטית להעביר את מועמדותו של אדרי לוועדה.

 

מטעמו של ארדן נמסר כי "נוכח קביעת הוועדה ולפיה בשם עקרון השוויון וכדי למנוע 'לזות שפתיים' על ניצב אדרי לעבור בדיקת פוליגרף בטרם השלמת הליך הבדיקה, פנה השר לניצב אדרי - אשר הודיעו כי הוא נכון לבצע את בדיקת הפוליגרף בהקדם האפשרי".

 

ארדן ואלשיך בטקס הענקת דרגות (צילום: אוהד צויגנברג)
השר לביטחון פנים ארדן והמפכ"ל היוצא אלשיך (צילום: אוהד צויגנברג)

"הוועדה נתנה את דעתה שאמון הציבור במשטרה מושפע במידה רבה מדמותו של המפכ"ל. אחד האמצעים לשמירה על תדמית המשטרה מצוי, בין היתר, בהקפדה על כך כי בראשה יעמוד אדם ראוי. פגם ערכי שנפל בהתנהגות המפכ"ל משפיע לכל אורך שדרת הפיקוד".

דינה זילבר משנה ליועץ המשפטי לממשלה בהוועדה למינוי בכירים (צילום: אוהד צויגנברג)
עו"ד זילבר באירוע של המכון הישראלי לדמוקרטיה(צילום: אוהד צויגנברג)

עו"ד דינה זילבר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, התייחסה לנושא במהלך אירוע "שולחן עגול" של המכון הישראלי לדמוקרטיה. לדבריה, "'ועדת גולדברג' התבקשה לבחון את כל המועמדים למפכ"לות, אבל מנעה מעצמה את הרחבת הסמכות והוחלט: נבחן רק את זהותו של המועמד שהשר לביטחון הפנים ימליץ על זהותו. דווקא מתוך אמון של השר בוועדה, הוא ביקש לבחון את טוהר המידות של שלושת המועמדים, והוועדה החליטה - נבחן רק את מי שעליו ימליץ השר".

 

בעניין התנאי לפוליגרף אמרה עו"ד זילבר: "ייתכן שעוד יוגש על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה, ולכן אמנע מלהתייחס להחלטת ועד הבכירים על אדרי במסגרת הזאת". זאת הייתה הופעה פומבית ראשונה של זילבר מאז הסערה שפרצה בעקבות דברים שאמרה בכנסת והדרישה של שרת המשפטים איילת שקד להדיר את זילבר מהדיונים בכנסת עקב "אמירות פוליטיות".

 

 

אלשיך נגד המינוי

בוועדה למינוי בכירים שדנה במינויו של אדרי, המפכ"ל המכהן רוני אלשיך ניסה להסביר לחבריה את כל הסיבות מדוע אדרי לא ראוי לרשת אותו בתפקיד. כזכור, אלשיך מונה לתפקיד המפכ"ל בסוף 2015, לאחר גל פרישות של קצינים בעקבות עבירות מוסר - אולם לא נדרש לעבור פוליגרף בעצמו לרגל המינוי. עם תחילת הקדנציה שלו הוא אמר שאצלו לא יהיו משפטי שדה והוא לא יסתמך על מכתבים אנונימיים ושמועות - כמו אלה שליוו את הסקנדלים שבהם היו מעורבים בכירי המשטרה לפני מינויו. אלא שבפועל, בדיון בוועדה למינוי בכירים, אלשיך דווקא הרבה להסתמך על שמועות כשביקש לעדכן את חברי הוועדה במידע שהגיע אליו בנוגע לאדרי.

 

אלשיך כבר הביע בעבר את הסתייגותו מהמינוי בשל העובדה שצ'יקו אדרי כבר פרש מהמשטרה ולא עבר בדיקת פוליגרף כפי שעשו קצינים אחרים בדרגת ניצב (כשאדרי פרש מהמשטרה בתחילת 2018, עדיין לא הונהגו בדיקות הפוליגרף לניצבים). הוא דאג לומר את זה בכמה וכמה פורומים וככל הנראה גם בוועדה.

 

אלשיך לא סיפר לחברי הוועדה על ההערכה שהוא עצמו רחש לאדרי כשזה פרש מהמשטרה. על פי מידע שהגיע ל-ynet ול"ידיעות אחרונות", בריאיון הפרישה שערך אלשיך לאדרי בינואר 2018 - שנכנס לתיק האישי שלו - אלשיך החמיא מאוד לאדרי. "גיליתי קצין מיוחד במינו, שוטר בנשמתו שמבין עד הסוף את תפקידי המשטרה, חקרן ולמדן גם בתחומים שלא התנסה בהם ופתוח למהפכות למרות הוותק והידע", כתב."הישגיו של אדרי במחוז תל אביב היו ללא אח ורע בכל תחומי העשייה של המשטרה, וצ'יקו מעביר למחליפו מחוז מפואר".

 

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אמר לאחר שנודע על התנגדות אלשיך למינוי של אדרי, כי הוא "מקווה שהוועדה תתעלם מהשמועות והרכילות. לצערי, יש איזשהו נוהג ארוך שנים במשטרה לשלוח מכתבים אנונימיים, לנסות לסכל וליירט מינויים. אני לא יודע אם זה קורה כרגע, אני כן רואה שיש פרסומים מהעבר הרחוק שקשורים לניצב אדרי שאני לא חושב שיש בהם ממש. מכיוון שאני שוחחתי ארוכות עם היועמ"ש וצוותו והצגתי בפניו את כל הנתונים, הם נבחנו. היועץ אישר את המועמדות וקבע כי אין מניעה להתקדם עם הליך המינוי. אני מקווה שהוועדה תאשר אותו בימים הקרובים".

 

 

ישי פורת וענבר טויזר השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
משה (צ'יקו) אדרי
צילום: יריב כץ
מומלצים