שתף קטע נבחר

היועמ"ש נזף בזילבר; שקד: "לא אאפשר הופעתה בוועדות"

מנדלבליט שיגר מכתב למשנה דינה זילבר, והדגיש כי דבריה במהלך הדיון על חוק נאמנות בתרבות חרגו מהשיח המקובל. עם זאת, למרות דרישתה של איילת שקד להדיר את זילבר מדיונים - מנדלבליט קבע כי היא תמשיך לייצג את משרדו

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שיגר היום (חמישי) מכתב נזיפה למשנה דינה זילבר בעקבות הסערה שהתעוררה על דבריה על חוק נאמנות בתרבות. בצעד חסר תקדים ובעקבות שיחה קשה שקיים עמה הבוקר, העיר היועמ"ש על הופעותיה בכנסת בשבועיים האחרונים. בעקבות המכתב של מנדלבליט, המחלקה של זילבר, מחלקת ייעוץ וחקיקה, תתכנס לישיבה דחופה בשעה 14:00.

 

לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

 

במכתב ציין מנדלבליט כי "החלטתי להעיר לך בגין ההתבטאות שאותה אני רואה בחומרה, שכן היא חרגה לעמדתי באופן ממשי ממרחב ההתבטאות המקובל והראוי ליועץ משפטי בשירות הציבורי. אני מצפה ממך לנהוג בשיקול דעת להבא, ולהימנע מהתבטאויות דומות". מנדלבליט הדגיש כי הוא מסכים עם החששות והקשיים המשפטיים שזילבר העלתה בדיון - אך לא עם הביקורת שציינה בסוף דבריה.

 

למרות הנזיפה מנדלבליט התייצב לצדה של זילבר ואמר כי למרות דרישתה של שרת המשפטים איילת שקד - היא תמשיך לייצג אותו, אך בתיאום עמו. "הדברים האמורים חורגים בנסיבות העניין באופן ממשי ממרחב ההתבטאות המקובל והראוי של יועצים משפטיים בשירות הציבורי. זהו סגנון שאינו ראוי ואיננו מקובל מפיו של יועץ משפטי בשירות הציבורי, והוא יכול להתפרש, גם אם זו לא היתה הכוונה, לחדירה לשדה הפוליטי".

 

איילת שקד דינה זילבר אביחי מנדלבליט (צילום: אלכס קולומויסקי, דוברות משרד המשפטים, אוהד צויגנברג)
מנדלבליט נזף בזילבר, אך היא תמשיך לייצג אותו למרות סירובה של שקד(צילום: אלכס קולומויסקי, דוברות משרד המשפטים, אוהד צויגנברג)

היועץ חושף כי הוא שוחח בעבר עם זילבר בשל "התבטאויות פומביות לא זהירות" מטעמה באירועים שונים: "לצערי, ההתבטאות הנוכחית מראה כי הדברים לא הופנמו, והם חרגו מהבעת העמדה ביחס להצעת החוק האמורה". מנדלבליט ציין כי הוא שוחח עם זילבר בערב שקדם לדיון על הצעת החוק, וכתב: "התבטאות מעין זו שנאמרה על ידך זו בסופו של יום לא עלתה כלל ולא נרמזה בשיח הארוך שנוהל בינינו. ואילו עלתה - לא הייתה מאושרת על ידי".

 

"אני מצפה ממך כמשנה ליועמ"ש להיות ערה למשמעות של הדברים שאותם את מכננת לשאת", המשיך היועמ"ש. "בוודאי בנסיבות של דיון בכנסת על הצעת חוק ממשלתית טעונה ורגישה מבחינה ציבורית, ולמשמעות העלולה להינתן לדברייך, גם אם לא לכך כיוונת. כל זאת, על רקע התבטאויות קודמות שלך ושיחותינו לגביהן. אני מצפה ממך לראות את התמונה הרחבה של הדברים ולהעריך מראש כיצד התבטאויות מעין אלה עלולות להיתפס ולמה הן עלולות להוביל, בדגש על הפגיעה של ממש שעלולה להיגרם לתדמיתו הניטראלית והמקצועית של הייעוץ המשפטי הציבורי, כפי שאכן אירע לצערי בנסיבות העניין. ובוודאי, שבמקרים של ספק – יש להיוועץ בי טרם מעשה, מתוך הבנה כי אני נושא באחריות הכוללת לעבודת הייעוץ המשפטי לממשלה".

 

"אני זוקף לזכותך את עבודתך רבת השנים בשירות המדינה, המתאפיינת במצוינות מקצועית, ובסיוע לדרג הנבחר להגשים את מדיניותו בגבולות הדין בנושאים המורכבים והרגישים ביותר", כתב מנדלבליט. "יכולותייך הגבוהות הן שם דבר, ואת משמשת דוגמא ומופת לעבודה מקצועית, יסודית ויעילה, ולייעוץ משפטי אפקטיבי וערכי. כן נתתי משקל רב להבהרה מטעמך כי לא הייתה כל כוונה פוליטית בדברים שאמרת, וכי להבנתך פעלת במסגרת תפקידך. שיקול נוסף אותו לקחתי בחשבון הוא הפגיעה שנגרמה לך בגין התקפות אישיות אותן חווית בימים האחרונים – התקפות שאותן גיניתי בכל תוקף".

 

שרת המשפטים איילת שקד דחתה את דבריו של היועמ"ש ומסרה כי "דינה זילבר פעלה בחוסר סמכות בהתבטאויותיההפוליטיות בשבוע שעבר בוועדת הכנסת. לפי חוק יסוד הכנסת, הסמכות על בחירת נציגי משרדי הממשלה בוועדות הכנסת נתונה לשר הממונה, ולו בלבד". שקד הוסיפה כי "נוכח הנזיפה של היועץ המשפטי לממשלה בעורכת הדין זילבר, לא אאפשר את הופעתה בוועדות הכנסת במושב הקרוב. תפקיד פקידי הציבור הוא לבטא את מדיניות הדרג המדיני ולסייע למימושה כל עוד היא מתקיימת במסגרת החוק, ולא לשאת מניפסטים ולשמש כשחקן פוליטי".

 

ח"כ רויטל סויד מהמחנה הציוני אמרה בתגובה: "איילת שקד תוקפת את עמדת היועץ המשפטי לממשלה וממשיכה לפגוע במשרד בראשו היא עומדת ובשלטון החוק בכלל. מה שייזכר כמורשת שלה זה השבר והקרע חסר התקדים שהיא יצרה במשרד בין כל הדרג המקצועי לבין הפוליקאית היחידה במשרד המשפטים".

 

נאמנות, תרבות וסערה

משבר דינה זילבר פרץ כאשר ביום שני שעבר הגיעה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לוועדת החינוך של הכנסת, לדיון בחוק הנאמנות בתרבות. זילבר אמרה בדיון כי "בדמוקרטיה, נאמנות בתרבות זה אוקסימורון. תרבות היא דמיון חופשי ויופי. ריגוש וביטוי שאיננו מתחנף ואיננו מתאים את עצמו למד פטריוטיות מזויף או למבחני התאמה שלטוניים. הימים אינם פשוטים והם מביאים איתם לא רק חוקים חדשים, אלא גם מילים חדשות: משילות, נאמנות, התגברות...זהו שיח לעומתי פוצע, מצלק את הרקמה החברתית המשותפת, מסמן ומתייג - מי לנו מי לצרינו, ואם יש מי שנאמן אז יש מי שבוגד, גיס חמישי. הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך שחשיבתו אחידה".

 

 

דבריה של זילבר הסעירו את שרת המשפטים איילת שקד אשר טוענת מאז ראשית כהונתה כי זילבר אינה מייצגת את עמדת היועץ ותבעה כמה פעמים את הזזתה של זילבר מתפקידה. גם בטאון הימין "מקור ראשון" הרבה לעסוק בהחלטות של  זילבר ותבע לא אחת את העברתה מהתפקיד. ואכן, היועץ מנדלבליט הורה, עם כניסתו לתפקיד, לבזר את סמכותיה של זילבר בנושאי הקרקעות בשטחים בין המישנים האחרים שלו.

 

בשבוע שעבר, לאחר ההופעה של זילבר בכנסת, תבעה שקד מהיועץ שיפטר מיד זילבר מתפקידה. במקביל היא דרשה שזילבר לא תייצג יותר את עמדת הממשלה בוועדות הכנסת ובוועדות השרים. במכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה ציינה שקד כי בהתבטאויותיה, בהן שירבבה עמדות פוליטיות-אישיות, זילבר עברה עבירות משמעת ופעלה בניגוד להנחיות היועץ המשפטי לממשלה.

 

"ניכר ממעשיה החוזרים של זילבר שאין היא מבקשת לפעול על פי הנחיות התקשי"ר, הנחיות היועץ המשפטי לממשלה או כל כלל בסיסי אחר של מינהל תקין המובן מאליו לכל, גם מבלי שיעלה על הכתב", כתבה שקד. "ניכר כי אין היא מבקשת לפעול כיועצת משפטית באופן מקצועי וישר. לצערי, אין מנוס מלקבוע כי תפיסתה הפוליטית של זילבר צריכה למצוא את ביטויה בריצה לתפקיד פוליטי במסגרת מפלגה ממפלגות הכנסת. אשר על כן, החל מהיום סיימה הגברת דינה זילבר לייצג את עמדת משרדי או עמדת הממשלה".

 

דבריה של שקד נתקלו בתגובה חריפה של היועץ מנדלבליט, שכתב לשרת המשפטים שאין לה סמכות להחליט אודות התנהלות המישנים שלו. עם זאת הודיע מנדלבליט כי עד לבירור והסקת מסקנות, זילבר לא תופיע מטעמו בממשלה או בוועדות הכנסת. ביום ראשון השבוע ערך מנדלבליט בירור עם זילבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות משרד המשפטים, ירון ברנר
דינה זילבר והשרה שקד
צילום: דוברות משרד המשפטים, ירון ברנר
מומלצים