שתף קטע נבחר

הבית היהודי באולטימטום, ישראל כץ מתנגד: "יש בליכוד מועמדים מתאימים לשר ביטחון"

הממשלה התכנסה ביום דרמטי לעתידה, נתניהו קרא: "לעשות הכול כדי למנוע את הפלתה". שקד החזירה לשולחן את הדרישה: "ההצדקה היחידה לקיום הממשלה - בנט שר ביטחון". השר כץ השווה את בנט לרינגו סטאר מהביטלס בראיון לאולפן ynet ואמר כי "בליכוד יש כמה מועמדים לשר ביטחון"

 

 

הממשלה התכנסה ביום דרמטי לעתידה - וראש הממשלה קרא לעשות הכול כדי למנוע את הפלתה. בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (יום א') אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "בימים האחרונים שוחחתי עם ראשי הקואליציה בנסיון אחרון למנוע את הפלת הממשלה בתקופה רגישה זו. אנחנו זוכרים מה קרה ב-1992, אז קיבלנו את אוסלו והאינתיפאדה השנייה. צריך לעשות כל מה שניתן לעשות כדי לא לחזור על הטעויות הללו". במקביל, בבית היהודי חידשו את האולטימטום ודרשו שוב את מינוי נפתלי בנט לשר ביטחון.

 

זמן קצר לפני ישיבת הממשלה הגישה ישראל ביתנו, שהייתה עד השבוע שעבר חלק מאותה ממשלה, הצעת חוק לפיזור הכנסת. ההצעה תעלה להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי. זאת, לאחר שבשבוע שעבר יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן התפטר מתפקידו כשר הביטחון  וקרא לקיים בחירות בהקדם האפשרי.

 

 
בנט בישיבת הממשלה השבועית (צילום: אמיל סלמן )
בנט, היום. האולטימטום חודש(צילום: אמיל סלמן )
 
ישראל כץ ישיבת ממשלה (צילום: מארק ישראל סלם )
השר כץ(צילום: מארק ישראל סלם )
לפני הכניסה לישיבה אמר השר גלעד ארדן: "אני מקווה שלא הולכים לבחירות ולא מבין מבחינת כחלון ובנט מה ההבדל בין הממשלה שהצטרפו אליה למצב כרגע. בוא נבקש אחריות מכל חברי הכנסת. כרגע אין סיבה ללכת לבחירות. קואליציה של 61 יכולה להחזיק אם ח"כים יגלו אחריות ועד כה התגברנו על המכשולים. אני לא מתערב בשיקולים של ראש הממשלה אם למנות את בנט לשר ביטחון. תנועת הליכוד צריכה להחזיק בתיק מרכזי כמו הביטחון".

 

חברו לליכוד, השר יריב לוין, תקף הן את ליברמן והן את בנט ומשה כחלון, שהודיעו על תמיכתם בהקדמת הבחירות: "אנחנו עדים בימים האחרונים לשרשרת של אירועים חסרי אחריות. זה התחיל בהתפטרות של ליברמן שנתן מתנה ענקית לחמאס כשנטש את המערכה בעיצומה. זה נמשך בדברים שנאמרו על ידי השרים כחלון ובנט. אני חושב שהגיע הזמן ללמוד מטעויות, לממשלה יש שנה שלמה לכהן. צריך סיבות טובות לפרק ממשלה ואין סיבה כזו כרגע".

 

שרת המשפטים איילת שקד מהבית היהודי אמרה כי: "ההצדקה היחידה להמשך קיומה של הממשלה עד נובמבר 2019 היא שבנט יבצע מהפכה בביטחון, יחזיר לישראל את ההרתעה שאבדה תחת ליברמן בשנתיים האחרונות ויסייע להחלץ ממשבר האמון הביטחוני הקשה. ללא זה, זו ממשלה שנקראת 'ימנית' אך בפועל מקיימת מדיניות שמאל".

נתניהו בישיבת הממשלה השבועית (צילום: אמיל סלמן )
נתניהו בישיבת הממשלה השבועית(צילום: אמיל סלמן )

שקד בישיבת הממשלה השבועית (צילום: אמיל סלמן )
שקד. "ההצדקה היחידה - בנט בביטחון"(צילום: אמיל סלמן )
 

השרה מירי רגב: "אם הולכים לבחירות זה תלוי בחברים בקואליציה. מקווה שלא נלך, אין שום סיבה. מאמינה שאם כל אחד יאפסן את האגו נוכל להוביל מדיניות טובה. זו ממשלה מצוינת. בסופו של יום כן אפשר לסיים את הקדנציה ואפשר להמשיך לפעול. בשנה אחרונה יש יותר אחריות לכל ח"כ. זה חשוב למדיניות וליציבות. היחידים שאין לו מה לחשוש מבחירות זה הליכוד".

 

השר אורי אריאל אמר בפתח ישיבת הממשלה: "כרגע נראה שכן הולכים לבחירות. אני מקווה שהממשלה תמשיך למלא את ימיה. הממשלה צריכה להשתפר בצד הימני שלה אני מקווה שבנט יהיה שר הביטחון ונשפר את זה עוד יותר".

 

כץ: "האולטימטום של בנט - פסול"

בריאיון הבוקר לאולפן ynet תקף השר ישראל כץ את יו"ר הבית היהודי בנט ואמר: "זה מזכיר לי את הסיפור על ג'ון לנון, כשנשאל האם רינגו סטאר, מתופף הלהקה, הוא המתופף הטוב ביותר בעולם והשיב - הוא אפילו לא המתופף הטוב ביותר בלהקה. קצת צניעות לא תזיק". הוא אמר כי ליברמן בחר להתפטר מסיבות פוליטיות והעריך כי הסיכויים להקדמת בחירות הם "פיפטי-פיפטי".

 

"זה חייב להיות ברור שאין שום פתרון מדיני עם עזה", הוסיף השר כץ. "אין הסדרה עם חמאס, ישראל צריכה להכות את חמאס ולהחזיר את ההרתעה שנשחקה. אי אפשר להמשיך עם המצב הקיים, אי אפשר לקיים מאזן התרעה הדדי עם ארגון טרור כמו חמאס, שמטרתו היא השמדת מדינת ישראל. אלה הדברים שאמרתי בישיבת הקבינט האחרונה. דין תל אביב כדין שדרות. נתיב העשרה, אשקלון ובאר שבע. מדינת ישראל מחויבת לתת הגנה מלאה לכל אזרח בכל מקום. זה בסיס הערבות ההדדית לקיומה של המדינה, כך זה היה כל השנים, אחד בעד כולם וכולם בעד אחד.

 

"אני רוצה להזכיר שהצעתי אחרי צוק איתן וגם בהמשך, כשחמאס היה בשיא חולשתו ומבודד לחלוטין מהעולם הערבי. עוד לפני סבב האלימות הנוכחי, לקבל החלטה אסטרטגית ביחס של ישראל מול עזה, להתנתק מהאחריות על עזה, דלק, מים, חשמל", הוסיף השר כץ.  "שר הביטחון ליברמן היה המתנגד העיקרי לקידום היוזמה הזאת. אני רוצה לומר בצורה ברורה מה המדיניות הישראלית שאני תומך בה: אם סינוואר או הנייה יפגעו בחייל ישראלי הם ייפגעו בראשם. אי אפשר להאכיל את האויב ביד אחת ולהרתיע אותו ביד שנייה.

 

לגבי האפשרות שהוא יהיה בסופו של דבר שר הביטחון, אמר השר כץ: "יש בליכוד כמה מועמדים מתאימים. שוב מתברר שברגע האמת, שר ביטחון ממפלגה קטנה מעדיף שיקולי הישרדות פוליטית על פני השיקול הממלכתי. אני רוצה להתייחס לאותו אולטימטום שהציב נפתלי בנט: אני חושב שהאולטימטום שהוא הציב מול ראש הממשלה, כשהוא קבע שרק הוא יכול להיות שר ביטחון, היה דבר פסול ומיותר שפגע בסיכוי להמשיך את כהונת ממשלת הימין".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
כץ ובנט
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים