שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איזו כרית תספק לנו את השינה הטובה ביותר?

  הסטטיסטיקה מראה שכשליש מחיינו אנחנו מבלים במיטה. אילו תנוחות שינה בריאות יותר, איך לישון נכון כשיש כאבי גב או כתפיים ומה חשוב לבדוק כשאנחנו רוכשים כרית חדשה. מדריך לבחירת כרית שינה – וסקירה של הכריות הבולטות בשוק

  מחקרים רבים כבר הראו שלזמן ואיכות השינה השפעה ישירה על הבריאות שלנו. כשמדובר בבעיות שינה שחוזרות על עצמן, תמיד כדאי להתייעץ עם רופא ולשקול טיפול תרופתי. אולם לעיתים קרובות, במקרים של שינה לא רציפה שמלווה בהתעוררויות מרובות, הבעיה עשויה להיות במזרן או בכריות השינה.

   

  כריות צריכות תמיד לתמוך בראש ובעמוד השדרה בצורה נכונה. אנשי מקצוע ממליצים לאלו שרגילים לישון על הצד, לבחור כרית מוצקה וגבוהה יותר על מנת לתמוך טוב בראש, לעומת כרית רכה ונמוכה יותר לשנת גב. הכרית הרכה מכולם מתאימה לשינה על הבטן.

   

  "הכלל הראשון הוע שיהיה נוח", אומרת הפיזיוטרפיסטית עירית סמילנסקי, "כאשר נוח לנו עם הכרית ואנחנו לא קמים עם כאבי גב או צוואר, אז אין מה לשנות. בדיוק כמו עם מידרסים, אם הם נוחים – לא נוגעים.

   

  "הכרית צריכה להמשיך בקו ישר את אזור הכתפיים שלנו באופן כזה שהראש לא יישמט אחורה או יידחף קדימה. כרית שעבה מדי למבנה גופנו תגרום לכך שהראש יתרומם למעלה, מה שיפעיל לחץ על חוליות הצוואר ועמוד השדרה, יקרב את הסנטר לבית החזה ועלול לגרום לכאבי ראש וצוואר. כרית שהיא דקה מדי, שלא תמשיך ברציפות את קו הכתפיים שלנו, תגרום לשמיטת הראש אחורה, דבר שיפעיל מתח על חוליות הצוואר ועלול לגרום לפגיעה בהן.

  לא כך! התנוחה המומלצת ביותר היא שינה על הגב, כשהפנים אל התקרה והכרית ממשיכה את קו הגוף באופן ישיר ()
  לא כך! התנוחה המומלצת ביותר היא שינה על הגב, כשהפנים אל התקרה והכרית ממשיכה את קו הגוף באופן ישיר

  "לתנוחת השינה אפקט ישיר על איכות השינה שלנו. התנוחה המומלצת ביותר היא שינה על הגב, כשהפנים אל התקרה והכרית ממשיכה את קו הגוף באופן ישיר, אבל גם שינה על הצד היא טובה. שינה על הבטן תיצור עומס על הצוואר ולכן לא מומלצת. שינה על הצד כאמור אפשרית אבל חייבים כרית שתמוקם בשקע בין הצוואר למזרן. הראש צריך להיות בהמשך לעמוד השידרה והאף בקו ישר עם עצם בית החזה. כשישנים על הצד, מומלץ למקם כרית נוספת בין הרגליים.

   

  "אבל יש גם מצבים מיוחדים. לנשים בהריון, למשל, מומלץ לישון על הצד. יש הסבורים שלשכיבה על הצד השמאלי דווקא יש יתרון כלשהו. אלו שסובלים מכאבי כתף שמפריעים בלילה, רצוי שישכבו במנח ישיבה, או קרוב לכך. לסובלים מכאבי גב מומלצת תנוחת הכפיות עם בן או בת הזוג או לישון עם כרית בין הרגליים. לסובלים מכאבי ברכיים או ירכיים – מומלץ לישון עם כרית מתחת לברך בשכיבה על הגב או כרית בין הרגליים, בשכיבה על הצד.

   

   

  "קימים בשוק סוגים שונים של כריות – מנוצות דרך לטקס, כריות ספוגיות או כריות 'חכמות' שזוכרות את מבנה הראש ואת מנח השכיבה ומתאימות עצמן לשוכב עליהן. כריות ספוג דקות עשויות להתאים בדרך-כלל לאנשים עם משקל גוף נמוך שאינו זקוק לכרית עבה. הכריות ה"חכמות", שזוכרות את מבנה הראש, יתאימו בעיקר לאנשים מבוגרים שלא נוטים לזוז ולהתהפך הרבה במהלך הלילה. בדרך כלל כריות אלו מומלצות יותר"

   

  ואילו כריות קיימות בחנויות? בדקנו את הבולטות ואלו מסקנותינו:

   

   

  ג'ל טאץ': כרית עם אפקט קירור

  כריות (צילום: יח

  כרית שעשויה מוויסקו אלסטי בתוספת שכבת ג'ל בצד אחד שלה. בקיץ הצד של הג'ל מעניק תחושת קירור, בחורף פשוט הופכים צד. מגיעה עם ציפה מבד ג'קרד הניתנת לכיבוס.

  • דבר הנסיין: "שכבת הג'ל מקררת בדיוק לכמה דקות, אחריהן האפקט נעלם והשכבה מעט מעיקה. מזל שאפשר להפוך את הכרית וליהנות מתחושה נוחה".
  • מחיר: 399, ברשת ד"ר גב

   

   

  קול טאץ': כרית עם אפקט אוורור

  כריות (צילום: יח

  כרית שכוללת שתי שכבות מצננות – שכבת ג'ל משולבת בוויסקו האלסטי וציפה שעשויה מבד מיוחד שמתקרר כשהוא בא במגע עם הכרית.

  • דבר הנסיינית: "בגלל החירור, הכרית מרגישה מאווררת בכל רגע. הגובה שלה מדויק וסייע לי לישון הרבה מעבר לשעות השינה הרגילות שלי".
  • מחיר: 399 שקל, ברשת ד"ר גב

   

   

  סופט טאץ': כרית עם אפקט דו צדדי

  כריות (צילום: יח

  כרית הכוללת שני צדדים במילוי שונה – צד אחד עשוי ויסקו בהתאמה למתאר הראש והצוואר וצד שני עשוי מיקרופייבר לתחושה של שינה על כרית נוצות.

  • דבר הנסיינית: הכרית האידיאלית למי שמחפש תמיכה אורתופדית לראש ולצוואר אבל קצת מתגעגע לכרית הנ וצות שלו. כאן פשוט מחליפים".
  • מחיר: 299 שקל, ברשת ד"ר גב

   

   

  אולטרה קול: כרית עם אפקט קירור

  כריות (צילום: יח

  כרית עשויה מחומר ויסקו גמיש המתאים עצמו למבנה הצוואר ומפחית את הלחץ במהלך השינה. הכרית מעוצבת עם פטמות קטנטנות היוצרות חללי אוויר בין הראש לכרית ותעלות וריטקליות בוויסקו מסייעות לאוורור אקטיבי במהלך השינה. כיסוי נשלף הניתן לכיבוס.
  • דבר הנסיינית: "לקח לי שבוע להתרגל, אבל אחרי אותו שבוע, לא יכולה להיפרד מהכרית. העיצוב של הפטמות גורם לאוורור מתחת לראש, גם בזמן השינה – דבר מעולה לקיץ. מתאים לכל תנוחת שינה".
  • מחיר: 498 שקל, בסניפי Aeroflex

   

   

  פנדה: כרית ויסקו עם בד מקרר

  כרית פנדה (צילום

  כרית משולבת בטכנולוגיית ויסקו, ספוג זיכרון המאפשר תמיכה טובה לראש ולכתפיים וציפה מבד שמשרה קרירות בזמן השינה. ניתן להשתמש בכרית למשך 30 יום, ואם לא מרוצים - מחזירים ומקבלים את הכסף בחזרה.

  • מחיר: 149 שקל (כולל משלוח), באתר החברה

   

   

  פוזישן: כריות בגבהים שונים

  כריות (צילום: יח

  כריות Position מגיעות בשלושה גבהים – 8, 11 ו-15 סנטימטרים. הנמוכה מתאימה לשינה על הבטן, הבינונית לשינה על הגב והגבוהה ביותר לשינה על הצד. הכריות עשויות לטקס המכיל ג'ל קירור. הבד שעוטף את הכרית גם הוא עשוי חומרים המסייעים בקירור הראש בזמן השינה.
  • דבר הנסיינית: "מעולה! אם יש משהו שמפריע לי בכל הכריות האורתופדיות למיניהן זה הגובה. משום מה רובן מרגישות גבוהות מדי, מה שמתבטא בכאבים בצוואר אחרי לילה של שינה עם אחת מהן. הכרית הנמוכה (8 ס"מ) התאימה לי באופן מוחלט. בנוסף, הבד שעוטף את הכרית נעים למגע".
  • מחיר: 299 שקל, בחנויות פולירון

   

   

  ריו: כרית התאוששות לספורטאים

  כריות (צילום: יח

  כרית בעלת ליבת ויסקוג'ל מויסקו אלסטי משולבת ג'ל ופולימר נוזלי שמסייעים לתמיכה מרבית של הראש והכתפיים ויוצרים תחושה קרירה ונעימה בשינה.

  • דבר הנסיין: "מודה שלקח לי מעט זמן להתרגל לכרית, אבל כבר מהלילה השלישי איתה, ההרגשה נוחה, ההירדמות קלה והשינה עמוקה".
  • מחיר: 499 שקל לזוג כריות, ברשת עמינח

   

   

  ספייס: כרית עם טכנולוגיות של נאס"א

  כריות (צילום: יח

  לצורך ייצור כרית זו רכשה עמינח את זכויות השימוש בטכנולוגיה שפותחה על-ידי נאס"א עבור האסטרונאוטים בחלל. לכרית מנגנון בקרת טמפרטורה. הכרית מצוידת בשכבת ויסקו אלסטי המשלב מיליוני קפסולות ג'ל שבנויות מתאי ג'ל קרירים מאפשרות לחום להתפזר ולהתרחק מהגוף במהלך הלילה ועל ידי כך להשיג שינה קרירה ונינוחה.

  • דבר הנסיין: "מודה שבשלושת הלילות הראשונים הייתי צריך להתרגל לכרית בגלל גובהה. לאחר מכן הראש שקע בכרית בנוחות ונהנה מהטכנולוגיה שמצננת את האווירה במהלך השינה. מומלץ בעיקר למי שנוטה להזיע בשינה".
  • מחיר: 599 שקל לזוג כריות, ברשת עמינח

   

   

  Wave Bliss: כרית בעלת שני גבהים

  כריות (צילום: יח

  כרית בגודל קטן יחסית (30X48 ס"מ) עם שני גבהים ועשויה מספוג זיכרון, המשמר את צורת הכרית לאחר שמניחים עליה את הראש".

  • דבר הנסיין: "העובדה שלכרית שני גבהים מספקת תמיכה מעולה לצוואר. אם היתה קצת יותר גדולה, זו היתה הכרית המושלמת".
  • מחיר: 99.90 שקל, ברשת פוקס הום

   

   

  אקסטרה: כרית במילוי מיקרופייבר

  כריות (צילום: יח

  כרית במילוי במילוי 100% סיבי מיקרופייבר בצפיפות גבוהה, המדמה פוך ומספק תמיכה לחוליות הצוואר. מעטפת בד כותנה באריגת ז'קארד ובצפיפות גבוהה עם דוגמת פסים מעודנת.

  • דבר הנסיינית: "כאלרגית קשה לנוצות, ציפיתי לחיקוי לא מוצלח של פוך, אבל להפתעתי הכרית רכה במיוחד, מרגישה לגמרי כמו פוך, רק בלי האלרגיה. הראש התמקם בנוחות והגוף שקע בתרדמת נפלאה".
  • מחיר: 160 שקל, ברשת גולף & קו

   

   

  כרית פוך טבעי

  כריות (צילום: יח

  כרית עם תמיכה רגילה במילוי טבעי - כרית פוך טבעי עשויה פלומה ונוצות ברווז דקות. המעטפת עשויה 100% כותנה, שכבת המעטפת של הכרית עשויה 75% פוך ברווז ו-25% נוצות קטנות, הליבה מורכבת מ-4% פוך ברווז, ו-96% נוצות קטנות.

  • דבר הנסיין: "פוך, ובעיקר מהסוג האיכותי, נותן לכל כרית את הגמישות והקפיציות הכל-כך מפנקים, לצד רכות מדויקת שלא מפעילה לחץ על הראש בזמן השינה. כאן זה עובד במחיר צנוע".
  • מחיר: 239 שקל, ברשת גולף & קו

   

   

  OMBRACIO: כרית קעורה לאחיזה נוחה בשינה

  כרית של הולנדיה (צילום: סטודיו הולנדיה)

  לכרית של מותג Tempur, עיצוב קעור משני צידיה ומילוי ויסקו אלסטי לפיזור לחצים בזמן השינה. בד הכיסוי של הכרית משולב עם אלוורה ומאפשר אוורור בזמן השינה.

  • דבר הנסיינית: "כרית כבדה ומאוד גמישה, צורתה הלא שגרתית התבררה כיעילה ונוחה מאוד בזמן השינה. אם המחיר לא היה כל-כך גבוה, המוצר הזה היה מושלם".
  • מחיר: 787 שקל, ברשת הולנדיה

   

   

  GULDPALM: כרית עם תמיכה קשיחה

  כריות (צילום: יח
   

  כרית הכוללת מילוי רב ומעניקה תמיכה קשיחה לצוואר ולראש. המילוי הכיסוי של הכרית עשויים מחומרים סופגים מנדפי זיעה ולכן השינה תהיה יבשה ובטמפרטורה נמוכה. אפשר לכבס את הכרית להשמדת קרדית האבק.

  • דבר הנסיין: "הכרית תתאים למי שתמיכה קשה באב לו טוב, ולא אצל כולם זה עובר. לי אישית התמיכה והחוזק התאימו. אהבתי את העובדה שניתן לכבס את הכרית במכונת הכביסה הביתית".
  • מחיר: 175 שקל, ברשת איקאה

   

   

  HYLLE: כרית סינטטית וקשיחה

  כריות (צילום: יח

  כרית סינטטית נוחה לטיפול המתאימה לאלו האלרגיים לקרדית אבק. יש לה כיסוי מרופד ורך והיא מתאימה לאלה המעדיפים את הכרית שלהם קשה. גם את הכרית הזו ניתן לכבס במכונה הביתית בטמפרטורה של 60 מעלות, להשמדת קרדית האבק.

  • דבר הנסיין: "במחיר שהיא מוצעת, ציפיתי למשהו זול שלא יהיה נוח. אז כרית פוך רכה זה לא, אבל מי שראשו מחבב כריות קשיחות יותר, ימצא כאן את מבוקשו".
  • מחיר: 79 שקל, ברשת איקאה

   

   

  ROSENSTJARNA: כרית תמיכה קשיחה

  כריות (צילום: יח

  כרית סינטטית וקלה עשויה מסיבי פוליאסטר. מדובר בתמיכה קשיחה וגם כאן – יכולה הכרית להכנס בבטחה למכונת הכביסה הביתית בטמפרטורה של 60 מעלות להשמדת קרדית האבק.

  • דבר הנסיין: "לי אישית כרית זו פחות התאימה. אמנם אני מסתדר מצוין עם הכריות הקשיחות יותר, אבל כאן זה לא עבד לצערי. הקשיחות הפכה לבלתי נוחה, ואולי במחיר הזה קשה לצפות ליותר".
  • מחיר: 59 שקל, ברשת איקאה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  איזו כרית תתאים לך?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים