שתף קטע נבחר

נתניהו: "בתקופה כזו לא מפילים ממשלה, זה חוסר אחריות"

על רקע המשבר הקואליציוני, ולאחר פגישה עקרה עם משה כחלון, הודיע רה"מ כי הוא לוקח את תיק הביטחון - חרף דרישת הבית היהודי: "אנחנו באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר. באמצע המערכה לא נוטשים". האם השרים בנט ושקד יענו בהודעת התפטרות? התרחישים האפשריים

 

 

בנימין נתניהו ממשיך לקרוא לשותפיו בקואליציה לא לפרק את הממשלה. בהצהרה שמסר הערב (יום א') בקריה בתל אביב אחרי פגישה עקרה עם יו"ר כולנו משה כחלון, אמר ראש הממשלה: "אנחנו נמצאים באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר. בתקופה כזאת לא מפילים ממשלה, זה חוסר אחריות". את הדברים אמר נתניהו על רקע המשבר הקואליציוני שנוצר בעקבות התפטרות שר הביטחון אביגדור ליברמן בשבוע שעבר, ובתום פגישות עם ראשי הקואליציה בימים האחרונים.

 

אחר שהצהיר על כניסתו לתפקיד שר הביטחון, אמר נתניהו: "בתקופה כזאת לא הולכים לבחירות. זה חוסר אחריות. יש לנו עוד שנה שלמה עד הבחירות. אנחנו בעיצומה של המערכה ובאמצע המערכה לא נוטשים. באמצע המערכה לא משחקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה. וביטחון המדינה הוא גם מעבר לשיקולים אישיים. ולכן אתם רואים את המאמץ שאני עושה בימים האחרונים. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות מיותרות.

 

"שוחחתי עם כל ראשי הקואליציה, אמרתי להם - זה הזמן לגלות אחריות. אל תפילו את הממשלה, ובייחוד לא בעיתוי ביטחוני רגיש זה. אמרתי להם שאסור לחזור על הטעות שעשו גורמים בתוך הממשלה ב-92 כשהפילו ממשלת ליכוד והעלו ממשלה שהביאה עלינו את אסון אוסלו. אמרתי להם שאסור לחזור על הטעות שעשו גורמים בתוך הממשלה ב-99, כשהפילו את ממשלת הליכוד והעלו ממשלה שהביאה עלינו את האינתיפאדה ולמעלה מאלף הרוגים. אני מקווה שכל השותפים יגלו אחריות ולא יפילו את הממשלה. אני מאמין שצריך להמשיך יחד למען מדינת ישראל ולמען ביטחון ישראל. אני הולך לעבוד".

בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים בקריה בתל אביב (צילום: AFP)
נתניהו, הערב בקריה(צילום: AFP)

בינתיים הודיע שר החינוך נפתלי בנט כי הוא ושרת המשפטים איילת שקד ימסרו מחר הצהרה מיוחדת לתקשורת ב-10:30 בכנסת.

 

מה קורה עכשיו? התרחישים

בעקבות ההצהרה של נתניהו, ועל רקע האולטימטום של הבית היהודי לקבלת תיק הביטחון שעדיין עומד בעינו, אלה התרחישים האפשריים:

1. השרים בנט ושקד מבינים שלנתניהו אין כוונה להיפרד מהתיק ויכריזו מחר על התפטרותם ממשרד החינוך והמשפטים. המשמעות היא פיזור הכנסת כבר ביום רביעי.

 

2. יתקיימו עוד שיחות שיבהירו שאופציית מסירת תיק הביטחון עוד לא ירדה מהפרק. מצב כזה משאיר את בנט ושקד באוויר והם עשויים להמשיך ולחדד את האולטימטום שלהם גם מחר.

 

3. לנתניהו יש פגישה מתוכננת עם כחלון בהמשך השבוע. שר האוצר עוד לא משוכנע שאפשר לשרוד. כבר מחר הקואליציה עשויה להיתקל בבעיות של רוב משום שח"כ אורן חזן נמצא בחו"ל ולא מצביע. אם תהיה חקיקה במחלוקת - מספיק ח"כ אחד שיתנגד או ייעדר והקואליציה תפסיד בהצבעות.

 

נתניהו וכחלון - ללא הסכמות

מוקדם יותר נועד נתניהו עם יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון. בפגישה, שנמשכה כ-40 דקות, דנו השניים באפשרות להמשיך ולנהל את הקואליציה ברוב דחוק של 61 החברים שנותרו לאחר התפטרות אביגדור ליברמן ופרישת ישראל ביתנו. כחלון הביע חשש שלא ניתן לשרוד במציאות פוליטית כזאת. נתניהו לא הצליח לשכנע אותו שניתן יהיה לשרוד ולגייס רוב בהצבעות חשובות ולשמור על יציבות, אולם למרות זאת הוחלט שהשניים יפגשו שוב בהקדם - ככל הנראה מחר או מחרתיים.

 

מלשכת כחלון נמסר לאחר מכן: "הפגישה הסתיימה ללא תוצאות, השניים קבעו להיפגש בהמשך השבוע".

 

מוקדם יותר אמרו מקורבים לראש הממשלה כי הוא ישאיר בידיו את תיק הביטחון, וזאת חרף הדרישה של הבית היהודי ונפתלי בנט בעניין. עוד נאמר כי נתניהו ימנה שר חוץ, אך בשלב זה לא ברור מי זה יהיה. לפני הפגישה עם כחלון ערך נתניהו פגישות עבודה עם הרמטכ"ל היוצא גדי איזנקוט, הרמטכ"ל המיועד אביב כוכבי ועם ראש השב"כ נדב ארגמן.

 

בפתח ישיבת הממשלה הבוקר אמר נתניהו כי "בימים האחרונים שוחחתי עם ראשי הקואליציה בניסיון אחרון למנוע את הפלת הממשלה בתקופה רגישה זו. אנחנו זוכרים מה קרה ב-1992, אז קיבלנו את אוסלו והאינתיפאדה השנייה. צריך לעשות כל מה שניתן לעשות כדי לא לחזור על הטעויות הללו".

 

אחרי נאום נתניהו מסר יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי: "ביטחון ישראל הוא באמת הדבר החשוב ביותר. ערבוב של פוליטיקה וביטחון הביא לפגיעה בביטחון תושבי הדרום. בדיוק בגלל זה ישראל צריכה ללכת לבחירות מיידיות. אפשר להחליף את הממשלה הזאת בממשלה שתדאג באמת לביטחון, ומאמינה באמת שאפשר לשנות".

 

השרה גילה גמליאל: "‏ראש הממשלה אמר הערב דברים ברורים. ביטחון המדינה מחייב שהממשלה תכהן עד נובמבר. אני מאמינה שהשרים בנט וכחלון ‎יבינו זאת ויחדלו עם האיומים המיותרים. תנו לביבי לעבוד".

 

השרה מירי רגב: "כך נראה מנהיג אחראי ואיכפתי שביטחון מדינת ישראל ואזרחיה עומד לנגד עיניו ולא פוליטיקה".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, כתבה בתגובה לנאום נתניהו: "הצביעות של נתניהו בעודו מדבר על חשיבות תיק הביטחון זועקת לשמיים. זהו אותו נתניהו שרק לפני שנתיים מינה לתפקיד הרגיש הזה אדם ציני חסר ניסיון ואחריות רק בשל שיקולים של שרידות פוליטית וגם כעת משחק בתיק הזה לצורכי תעמולת בחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו, הערב בקריה
צילום: AFP
מומלצים