שתף קטע נבחר

החות'ים בתימן: מוכנים לחתום על הפסקת אש עם סעודיה

כמעט ארבע שנים לאחר פרוץ המלחמה שגבתה אלפי קורבנות, הודיע הארגון שנתמך ע"י איראן כי הוא עוצר את שיגורי הטילים ופעילות המל"טים נגד הקואליציה בהובלת סעודיה. בכיר חות'י: "מוכנים להפסקת אש - אם הסעודים יסכימו"

 


המורדים החות'ים בתימן הודיעו הלילה (ב') כי הם עוצרים את שיגורי הטילים ופעילות המל"טים בסעודיה, באיחוד האמירויות ובעלי בריתה של ממשלת תימן. הארגון הצהיר שהוא "מוכן להפסקת אש נרחבת אם הקואליציה הסעודית מעוניינת בשלום".

 

לקריאה נוספת על המלחמה בתימן:

אמל בת ה-7, סמל הרעב בתימן, הלכה לעולמה

אחרי רצח חשוקג'י: ארה"ב קוראת להפסקת אש בתימן

עשרות ילדים נהרגו בהפצצה סעודית

 

החות'ים, שנתמכים על-ידי איראן, הודיעו כי הם מוכנים להפסקת אש רחבה אם "הקואליציה בהובלת סעודיה רוצה בשלום". עוד נכתב בהצהרה כי "ההחלטה מגיעה כדי לתמוך בשליח האו"ם, להראות רצון טוב ולתמוך במאמצי השלום". מוחמד עלי אל-האונטי, ראש הוועדה העליונה של החות'ים, אמר כי "הודענו על היוזמה לאחר שיצרנו קשר עם שליח האו"ם ובעקבות בקשתו להפסיק את שיגורי הטילים והמל"טים".

 

תומכים של החות'ים בבירה צנעא (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תומכים של החות'ים בבירה צנעא(צילום: EPA)

לוחם בתימן שנלחם יחד עם הסעודים נגד החות'ים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לוחם בתימן שנלחם יחד עם הסעודים נגד החות'ים(צילום: AFP)
 

המורדים החות'ים לאחר חיסול נשיא תימן לשעבר  (צילום: AP) (צילום: AP)
המורדים החות'ים לאחר חיסול נשיא תימן לשעבר (צילום: AP)

ילדה בתימן בצעדת תמיכה בחות'ים  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ילדה בתימן בצעדת תמיכה בחות'ים (צילום: רויטרס)
 

שליח האו"ם המיוחד לאזור, מרטין גריפית, מנסה לכונן שיחות שלום במדינה לאחר שניסיון דומה כשל בספטמבר, מכיוון שנציגי החות'ים לא הופיעו לשיחות. הוא מנסה לעשות זאת עוד לפני סוף השנה, ולהסכים על הסכם מסגרת לשלום תחת ממשלה זמנית.

 

הקהילה הבינלאומית מפעילה לחץ כבד על הארגונים הלוחמים בתימן כדי לסיים את המלחמה במדינה שגבתה כבר יותר מ-10 אלפים קורבנות והביאה את המדינה אל סף רעב. הצעד של החות'ים מגיע לאחר שהקואליציה בהובלת סעודיה הודיעה על עצירה של המתקפות נגד עיר הנמל המרכזית בתימן, חודיידה, שהפכה למוקד המלחמה.

   

בחודשיים האחרונים חזרה המלחמה האכזרית בתימן לכותרות ברחבי העולם בעקבות פרשת רציחתו של העיתונאי הסעודי מתנגד המשטר ג'מאל חשוקג'י. הרצח, שלהערכת רבים בעולם נעשה בהוראה ישירה של שלטונות סעודיה, אולי אף בדרגים הגבוהים ביותר, הסב את תשומת הלב לכך שבמקביל לרפורמה הליברלית-לכאורה שמוביל יורש העצר מוחמד בן סלמאן בסעודיה ממשיכה ארצו להפר זכויות אדם באופן בוטה ועל בסיס יום-יומי.

 

מבצע ההפצצות הנרחב של סעודיה בתימן גרם להרג של אזרחים רבים, ולא רק של לוחמים חות'ים, ולפי הערכות במלחמה המתחוללת שם מאז 2015 נהרגו כאמור כבר יותר מ-10,000 איש. על רקע זה החלו בחודשים האחרונים גם בכירים בקונגרס האמריקני, בכלל זה רפובליקנים, לקרוא לעצירת מכירת הנשק האמריקני לסעודיה.

 

בתחילת החודש הזהיר מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש כי תימן עומדת בפני הרעב הגדול ביותר שאיתו התמודד העולם זה עשרות שנים, וקרא לצדדים הלוחמים שם להכריז מיד על הפסקת אש. לפי האו"ם הרעב בתימן עלול לפגוע ב-14 מיליון בני אדם, מחצית מאוכלוסיית המדינה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תומכי החות'ים בחודיידה
צילום: AFP
מומלצים