שתף קטע נבחר

חדש בקניון: חדרי מלון לתיירים במקום חנויות

ישראל שוברת שיאי תיירות נכנסת ויש מחסור בחדרי מלון? מזל שיש מספיק שטחי מסחר. משרד התיירות מקדם בניית מלונות בתוך קניונים - ומושך יזמים עם הקלות ומענקים

מלון לה קפלה (צילום: איתי סיקולסקי)
מלון לה קפלה במרכז קסטרא בחיפה(צילום: איתי סיקולסקי)

מה עושים כשיש במדינה יותר מדי שטחי מסחר ולא מספיק חדרי מלון? משלבים: משרד התיירות בוחן אפשרות לבנות חדרי מלון בתוך ומעל קניונים. ל"ממון" נודע שבשבועות האחרונים זימנה הנהלת המשרד בעלי קניונים כדי לדון עימם בתוכנית, שכוללת בין השאר תמריצים כמו מענק והקלה ברגולציה להסבה או בנייה.

  

המחסור בחדרי מלון ניכר במיוחד לקראת האירווזיון, וצפוי להימשך מאחר ששיאי התיירות לישראל נשברים באופן עקבי: מתחילת 2018 ועד יום שישי האחרון הגיעו לישראל כ־3.6 מיליון תיירים - יותר מאשר בכל שנת 2017, שהייתה בעצמה שנת שיא. המהלך מגיע לאחר שהממשלה כבר הכריזה שתאשר תוכנית להסבת מבני משרדים בתל־אביב לבתי מלון ומענק בסך 10% מההשקעה.

  

לישון בקניון בחיפה

במשרד התיירות אומרים שבעבר התיירות נתפסה כתחום עם סיכון להשקעה, אבל היום מבינים בממשלה שזה ענף כלכלי חזק מאוד. מנכ"ל המשרד אמיר הלוי אף ישתתף בוועידת הקניונים באילת שתתקיים ביום ראשון הקרוב, וינאם בנושא "המיזם הממשלתי החדש להקמת בתי מלון מעל ובתוך קניונים", כפי שפורסם בתוכנית הוועידה.

מלון גולדן קראון (צילום: איתי סיקולסקי)
מלון גולדן קראון(צילום: איתי סיקולסקי)
 

הרעיון אולי נשמע מוזר, אבל מסתבר שזה לא חדש בארץ, ולפי כשנה נחנך מלון "לה קפלה" במרכז קסטרא בחיפה. מרכז קסטרא הוקם במקור כמרכז אמניות, אבל לא הצליח להתרומם והפך למעין מרכז מסחרי. בתוך המרכז נבנה "לה קפלה", מלון בוטיק עם 29 חדרים (החל מ-120 דולר ללילה ליחיד פלוס מע"מ), ויש אפילו חדר ישיבות וחדר כושר. ארוחת הבוקר הכלולה מוגשת בבית קפה סמוך. גם קניון סיטי סנטר בחיפה זכה למלון משלו, "גולדן קראון", ובו 73 חדרים.

 

לדברי דוד בארי, מבעלי "לה קפלה", כולם מרוויחים: "הכניסה נפרדת אז האורח נהנה מבידוד במקביל לזה שהוא במרכז העניינים. גם יש מרכזים שלא מצליחים למלא את כל החנויות והמשרדים בגלל מהפכת הקניות באינטרנט".

  

במקום חנות ריקה

משרד התיירות יציע ליזמים בלי ניסיון מלונאי תמיכה בניהול ובשיווק. המשרד בוחן ביחד עם היזמים את התוכניות, כותב המלצות ותומך ביזם בתהליך הרגולטורי כדי לזרז את המהלך, וכאמור - יש גם מענק.

  

בניגוד למדינות רבות בארצות־הברית, בארץ עדיין לא הגיעה תופעת הקניונים השוממים, שבהם עשב צומח בין המרצפות. עם זאת, בהחלט יש עודף שטחי מסחר וקניונים פחות מצליחים, גם של קבוצות הקניונים הגדולות. הקניונים נאלצים להפחית את שכר הדירה מאחר שהם סובלים מתחלופה גבוהה של דיירים ותשואה נמוכה על הנכס. במקרים אלה, ייתכן שהכנסות ממלון יהיו עדיפות - לפחות בחלק משטח הקניון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי סיקולסקי
מלון לה קפלה במרכז קסטרא בחיפה
צילום: איתי סיקולסקי
מומלצים