שתף קטע נבחר

תבוסה ראשונה לקואליציית ה-61: האופוזיציה הפילה חוק, כאוס במליאה

הממשלה אמנם שרדה, אך הקואליציה מתקשה לתפקד. מהומה פרצה במליאה כשהאופוזיציה חזרה בה מסיכום והפילה שינוי בחוק המקרקעין. מחזה נדיר: ליברמן לצד עודה על ספסלי האופוזיציה. ח"כ זנדברג: "נמרר את חיי הקואליציה עד שתתפרק". ח"כ חסון: "זה רק הפרומו"

כאוס במליאה ותבוסה ראשונה לקואליציית ה-61. זו תמונת המצב הערב (יום ב') במליאת הכנסת. שעות ספורות לאחר שממשלת נתניהו ניצלה מהליכה מהירה לבחירות לאחר שהשרים נפתלי בנט ואיילת שקד משכו את האולטימטום למינוי בנט לשר ביטחון, מתברר כי הקואליציה הצרה מתקשה מאוד בעבודה הפרלמנטרית. האופוזיציה הצליחה להפיל תיקון לחוק המקרקעין, לאחר שחזרה בה מסיכום מוקדם. לאחר התבוסה הזו, הסירה הקואליציה את כל הצעות החוק מסדר היום והמליאה תינעל מוקדם מהצפוי.

 
במהלך הדיון נקלט בעדשת המצלמה מחזה נדיר, כשליברמן נצפה יושב ליד ח"כ איימון עודה (הרשימה המשותפת) על ספסלי האופוזיציה.
 
 
דיון במליאה כנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
בעיצומה של המהומה במליאה(צילום: אוהד צויגנברג)

דיון במליאה כנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
ליברמן לצד עודה(צילום: אוהד צויגנברג)
החוק נפל ברוב של 47 מתנגדים מול 42 תומכים לקול צהלות חברי האופוזיציה. מהומה פרצה בכנסת וגם במסדרונות שמחוץ למליאה. לקואליציה חסרים חמישה חברי כנסת, ומוקדם יותר עברה הצעת האי-אמון משום שהאופוזיציה חזרה בה מסיכום על קיזוזים. להצבעת האי-אמון לא הייתה משמעות משום שהאופוזיציה ממילא לא גייסה 61 תומכים ולא הייתה מסוגלת להפיל את הממשלה.
 
דיון במליאה כנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
ח"כ דוד אמסלם(צילום: אוהד צויגנברג)

דיון במליאה כנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
הדיון במליאת הכנסת(צילום: אוהד צויגנברג)

דיון במליאה כנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
דרעי במליאה(צילום: אוהד צויגנברג)
דיון במליאה כנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
נתניהו וכץ(צילום: אוהד צויגנברג)

דיון במליאה כנסת (צילום: אוהד צויגנברג)
דרעי ונתניהו(צילום: אוהד צויגנברג)
 
הצעת חוק המקרקעין (תיקון מס' 33) התשע"ט- 2018 (קריאה שניה וקריאה שלישית) הכוללת מצע לתקן את חוק המקרקעין, ואת חוק התכנון והבנייה, ולהגדיר סוג חדש של חלקה - "חלקה תלת-מימדית", בכדי לאפשר את הפרדת הבעלות בקרקע ליחידות מרחביות הכוללות את שטח הפרדת הבעלות בקרקע ליחידות מרחביות הכוללות את שטח, עומק וגובה הקרקע, שיהוו כל אחת נושא נפרד לעסקאות ולזכויות.
 
עם שוך הסערה אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה (תיקון מס' 17) של ח"כ נורית קורן. חוק גנים לאומיים מגן על השטחים הפתוחים. התיקון לחוק בא להסדיר מקרים, שבהם בעת הכרזת הגן הלאומי הייתה כבר קיימת בשטח שכונת מגורים. כיום המצב הוא שבשכונה כזו אין אפשרות לפתח את השכונה. הצעת החוק באה להגן על התושבים ועל התפתחות השכונה הטבעית. חלק מחברי האופוזיציה תמכו ספציפית בתיקון הזה שעבר ברוב של 63 ח"כים לעומת 41 מתנגדים.

 

מוקדם יותר היום, שעות לאחר ששרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) וראש מפלגתה נפתלי בנט הודיעו כי לא יתפטרו מתפקידם, אמרה שקד: "אם נתניהו אומר שהוא יכול לנהל קואליציית 61, אז בבקשה - שיהיה לו בהצלחה. זה מאוד מאוד קשה, בטח בשנה האחרונה. כל הזמן טענו שזה מאוד קשה ומאתגר. בעיקר סיעת הליכוד צריכה להתמודד עם הח"כים שלה - שם יש את רוב הבעיות - וגם קצת בכולנו. שאר הסיעות ואנחנו פחות או יותר בסדר. צריך לראות אם זה יעבוד. אנחנו חושבים שזה מאוד קשה".

 

גם יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון, נשמע ספקן ביחס לאפשרות שהממשלה הנוכחית תמלא את ימיה: "קשה להאמין שהעסק יחזיק. תיערכו לבחירות במרץ", אמר בישיבת הסיעה בצהריים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו וכץ בכנסת, הערב
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים