שתף קטע נבחר

בנט ושקד לא מתפטרים: "רוצים להאמין לנתניהו"

בהצהרה מיוחדת שמסר הודיע יו"ר הבית היהודי כי מפלגתו תישאר בממשלה: "אין שום אפוקליפסה בדרך, אבל אם רה"מ רציני בדבריו אני אומר לו - אנו מסירים את כל דרישותינו הפוליטיות, ונתייצב לסייע לך כדי שישראל תחזור לנצח". שקד: "לא נבחר בחרפה כמו ליברמן"

 

 

נשארים בממשלה: ראשי הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, מסרו הבוקר (יום ב') הצהרה מיוחדת והבהירו כי הם לא מתפטרים מהממשלה. "אנחנו רוצים להאמין לנתניהו, נתייצב ונסייע במשימה אדירה זו שישראל תחזור לנצח", אמרו. זאת למרות ההערכות בסביבתם אמש כי הם מתכוונים להתפטר ולהוביל לבחירות. הקואליציה תישאר עם 61 חברי כנסת, כך שהממשלה תמשיך לכהן לעת עתה. נתניהו טרם הגיב לדברי בנט ושקד. ynet העביר את הצהרת השרים בנט ושקד בשידור חי.

 

ליברמן: עכשיו כולם מבינים למה איבדנו את ההרתעה

באופוזיציה מלגלגים: "בנט התגלה כאקדח צעצוע". בבית היהודי טוענים: "לא התקפלנו"

 

את ההצהרה פתח בנט ואמר כי "מדינת ישראל מצויה במשבר אמון ביטחוני. הבעיה איננה באויבינו - אויבים אכזריים אינם דבר חדש עבורנו. אגב, המצב היום איננו מסוכן יותר מאשר לפני כמה חודשים, כאשר ראש הממשלה פעל להפיל את ממשלתו שלו מסיבות פוליטיות או בגלל התאגיד, המצב אותו דבר. גם אז לא היה נכון לעשות פוליטיקה מהביטחון. אין שום אפוקליפסה בדרך, יש אויבים, אך לא האויב הוא שמדאיג אותי. משהו לא טוב קורה לנו מבפנים".

הצהרתם של שקד ובנט (צילום: AFP)
הצהרתם של שקד ובנט(צילום: AFP)
 

בנט הוסיף: "כבר שנים לא מועטות, כולל בעשור האחרון של הממשלות בראשות נתניהו, שמדינת ישראל הפסיקה לנצח. אני ראיתי זאת במו עיניי במלחמת לבנון השנייה כמפקד של כוח בגזרה המערבית בדרום לבנון. ראיתי את המבוכה, ראיתי את הבלבול, ראיתי את חוסר הנחישות, ראיתי את היעדר הרוח. איבדתי בלבנון גם את חברי הטוב, סגן אלוף עמנואל מורנו, בשלהי המלחמה. בגלל המלחמה הזאת עזבתי את ההייטק שכל כך אהבתי ונכנסתי לפוליטיקה".

 

עוד אמר: "אנחנו מטילים על לוחמינו חישוקים על גבי חישוקים. חישוקים משפטיים וחישוקים תפיסתיים. הלוחמים שלנו פוחדים יותר מהפרקליט הצבאי מאשר מיחיא סינוואר. מהכרעת האויב עברנו להכלת אויב. דברים שפעם היו ברורים פתאום מוטלים בספק".

 

בנט התייחס למערכה האחרונה בעזה: "לאחר ירי של יותר מ-530 רקטות חמאס אל עבר יישובי ישראל וטיל קורנט לעבר אוטובוס עם חיילים, אנחנו פתאום מספרים לעצמנו באותות ובמופתים שבעצם הכל בסדר ושחמאס מורתע כפי שלא היה מעולם. כאשר כל מרפסת בלתי חוקית נהרסת תוך ימים, ממשלת ישראל נכנסת לתבהלת שווא וחוששת לפנות מאחז ערבי בלתי חוקי, את חאן אל-אחמר, למרות כל פסיקות בג"ץ מהפחד מה יגידו עלינו מאירופה, מה יעשו לנו בהאג?

הצהרתם של שקד ובנט (צילום:AFP)
בנט בהצהרה המיוחדת(צילום:AFP)
  

שקד ובנט (צילום: רויטרס)
שקד ובנט(צילום: רויטרס)

"השכל הישר פינה את מקומו לפלפולים משפטיים. המערכות נהיות כבדות, מסורבלות ובינוניות. רוצחי ישראלים זוכים למול עינינו למשכורות של 15 אלף שקלים בכל חודש. בתיהם לא נהרסים, משפחותיהם זוכות לכבוד וקצבאות ואנחנו עומדים מנגד ולא עושים שום דבר לעצור את זה. לוקח לנו חודשים ארוכים להרוס בית של מחבל, וגם אז אנחנו הורסים חצי חדר או אוטמים אותו כאילו שהמחבל התחשב בנו כל כך ובמשפחה של הקורבן. ברגע זה עומדים 102 בתי מחבלים שצה"ל מדד אותם ואין לנו את הרוח, אין לנו את הכוח להרוס אותם".

 

לדברי בנט, "חמאס וחיזבאללה חצופים יותר מיום ליום כי הם מאמינים שאנחנו חוששים להתעמת איתם. מה שראש הממשלה מכנה 'אחריות' מתפרש על ידי אויבינו לעתים כהססנות, והקו ביניהן הוא דק. רבותיי, הספינה של ביטחון מדינת ישראל שטה בעשור האחרון לכיוון לא טוב, והדבר הכי מסוכן למדינת ישראל הוא שהתחלנו לחשוב שאין פתרון לטרור, למחבלים, לטילים. שאין מה לעשות - אבל יש מה לעשות".

 

הוא הוסיף: "כשישראל תרצה לנצח אנחנו נחזור לנצח. זאת לא גזירת גורל, אפשר לקחת ספינה ששטה לכיוון ולשנות את כל הנתיב. אנחנו באנו לפוליטיקה כדי להציב אלטרנטיבה, להחליף את ההססנות בעוצמה, את העייפות ביוזמה, את המבוכה באמונה".

הצהרתם של שקד ובנט (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

עוד אמר בנט: "הוכחנו במעשים - אפשר לשנות כיוון. באקדמיה, בחינוך, במשפט, במדיני. עד לפני כמה שנים כל עם ישראל ידע שתכף מקימים מדינה פלסטינית, באנו ושינינו את הנתיב משמאל לימין. כדי לחולל את השינוי הנדרש בתפיסה הביטחונית של ישראל, כדי להחזיר לנו את ההרתעה שנשחקה מול אויבינו, כדי להנחיל יצירתיות וחדשנות פניתי לראש הממשלה לפני כמה ימים על מנת שיטיל עליי את תפקיד שר הביטחון.

 

"לאחר ששר הביטחון הקודם נכשל כישלון חרוץ, הוא הפקיר את שדה המערכה. אני ביקשתי לפעול בדיוק הפוך, לקחת אחריות ברגע קשה, להתייצב למרות הקשיים שכולם מכירים. בשיחתנו ביום שישי הבהרתי לראש הממשלה שאינני מציב בשום פנים ואופן אולטימטום וקיבלתי בהערכה את אמירתו שהוא רואה בי מועמד ראוי לתפקיד שר הביטחון - אבל בפועל החליט אמש נתניהו מסיבותיו שלו לקחת את התפקיד לעצמו. בנאומו הבטיח לציבור הישראלי לשנות נתיב, להוביל למהפך בביטחון, לשנות נתיב של עשר שנים לכיוון של עוצמה".

 

בנט הבהיר: "אם ראש הממשלה רציני בכוונותיו, ואני רוצה להאמין למילים שלו אמש, הרי שאני אומר כאן לראש הממשלה - אנחנו מסירים ברגע זה את כל דרישותינו הפוליטיות, ונתייצב לסייע לך במשימה אדירה זו שישראל תחזור לנצח. אני מניח שאני אשלם מחיר פוליטי מסוים בשעות הקרובות, בימים הקרובים. לא נורא, נתגבר. עדיף שראש הממשלה ינצח אותי בקרב פוליטי מאשר שהנייה ינצח את מדינת ישראל".

 

הוא סיפר על הלחצים שהופעלו עליו מאז אתמול: "אחרי שהודענו על מסיבת העיתונאים ולאחר שנפוצו שמועות שאנחנו מתכוונים להתפטר, כל העולם חיפש אותי. פתאום ראיתי בצג הטלפון את שמו של פרופ' אומן. בדיוק לפני ארבע שנים, בשיא המו"מ הקואליציוני, היה זה פרופ' אומן שייעץ לי ואמר לי, 'תתביית על דרישה אחת ולך איתה עד הסוף'. התבייתתי על תיק המשפטים לאיילת שקד, והשאר היסטוריה.

 

"אמר לי אתמול אומן, אוהב ישראל ואב שכול שאיבד את בנו במלחמת לבנון הראשונה, הוא אמר לי 'נפתלי, אל תתפטר'. שאלתי אותו 'למה? הרי לפי תורת המשחקים זה מנוגד בדיוק למה שצריך לעשות. זה יקשה עליי בפעם הבאה במו"מ מול נתניהו'. הוא ענה לי: 'זה נכון מה שאתה אומר, אבל המדינה חשובה יותר מהכל'. אני לא יודע כמה זמן הממשלה הזו תשרוד על כרעי 61 ח"כים. אני לא שיניתי את ההערכה שלי שיהיה קשה לנהל ממשלה כזו, אבל אנחנו מוכנים לנסות".

 

"הכדור עובר לראש הממשלה, המהפך הביטחוני יעמוד למבחן"

בנט הבהיר כי "אם הממשלה תוביל בנתיב הנכון, תפעל כממשלת ימין אמיתית - כדאי לנסות. הכדור עובר לראש הממשלה. בשבועות הקרובים המהפך הביטחוני המובטח יעמוד למבחן. האם אנחנו נשתחרר מהמדיניות הרופסת מול חמאס? האם סוף-סוף נצא מהתבהלה ונפנה את חאן אל-אחמר? האם יפסיק להיות כדאי לרצוח יהודים בארץ ישראל? המבחן יהיה במעשים, לא במילים. הציבור שבע מילים. אנחנו לא נעמוד כצופים ביציע שבוחנים את ראש הממשלה, אלא כמובן ניתן כתף ונעשה כמיטב יכולתנו לסייע. אני גם חייב לומר שמכאן אני אחזור בשמחה גדולה ובאהבה גדולה להוביל את חינוך ילדי ישראל".

שקד ובנט (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הצהרתם של שקד ובנט (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

השרה שקד דיברה לאחר בנט ואמר כי "ב-2015 ראש הממשלה סיכם עם בנט שבממשלה הבאה יכהן כשר הביטחון. לאחר הבחירות שבהן המפלגה ירדה לשמונה מנדטים, ראש הממשלה הפר את הסיכום. נפתלי בנט, שליח ציבור אמיתי, קיבל על עצמו את תיק החינוך ועשה בו פלאים בקדנציה האחרונה. אני מודה - בנט, אני ושאר חברי הסיעה שלנו עופות מוזרים. אנחנו רואים בפוליטיקה שליחות. אנחנו מאמינים שהפוליטיקה היא כלי לממש מדיניות ולשרת את הציבור".

 

לדבריה, "רבים הפצירו בנו להתפטר במהלך הימים האחרונים. לאחר שליברמן קם ועשה זאת היו כאלה שכעסו עלינו, איך פספסנו את המומנטום. אנחנו שליחי ציבור עם אחריות, לעולם לא נברח מאחריות. לעולם לא נצא למהלך פוליטי תוך סיכון. נפתלי בנט הוא האיש המתאים לכהן כשר הביטחון של מדינת ישראל, להוביל לכך שישראל תחזור לנצח, שאויבינו יחזרו לפחד מאיתנו".

 

שקד הוסיפה: "המדיניות הביטחונית של ישראל, אם יש כזו, משדרת גמגום והססנות. את התעוזה הישראלית החליפה מדיניות של 'שב ואל תעשה'. את הסולידריות הישראלית מחליפה מדיניות ההכלה כל עוד מדובר 'רק' בתושבי העוטף. את החתירה לניצחון החליפה התפטרותו המבישה של שר הביטחון - מתנה לחמאס שתהווה לנצח אות קין.

איילת שקד (צילום: רויטרס)
איילת שקד בהצהרה המיוחדת(צילום: רויטרס)

שקד ובנט (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

"אנחנו לא נעצים את ההישג התדמיתי שהעניק ליברמן לארגוני הטרור ברצועה. הם צופים בצעדינו, ולא רק הם - המזרח התיכון כולו מביט לעברנו. ייתכן שההחלטה שקיבלנו תפגע בנו ברמה האישית. בחרנו לנהוג באחריות לאומית. אין לנו את הלוקסוס לשקול שיקולים אישיים. היד שלנו חשובה מכדי להוריד אותה. מפלגת הבית היהודי תמשיך להיות המצפן הלאומי של הממשלה הזו. עשינו עבודה מדהימה בחינוך ובמשפטים ועוד היד נטויה. אני מקווה שקרב היום שנעשה זאת גם בביטחון הלאומי של מדינת ישראל. ולי, לי יש ועדה לבחירת שופטים ביום שישי".

 

ליברמן הגיב: "עכשיו מבינים למה איבדנו את ההתרעה"

שר הביטחון שהתפטר, אביגדור ליברמן, כתב בטוויטר מיד לאחר תום ההצהרה של בנט ושקד: "עכשיו כולם מבינים למה איבדנו את ההרתעה".

 

 

ליברמן מודיע על התפטרותו (צילום: אוהד צויגנברג)
"עכשיו כולם מבינים למה איבדנו את ההרתעה". ליברמן(צילום: אוהד צויגנברג)

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה לאחר מכן בריאיון לאולפן ynet כי "הניסיון לעשות שיקולים פוליטיים קרים נדון לכישלון. זה נכון לגבי ראש הממשלה, בנט, שקד וכל השאר. האתגרים הביטחוניים שבפניה ניצבת מדינת ישראל קייימים 70 שנה. לפעמים הם יותר, לפעמים הם פחות, אבל השימוש הציני בביטחונה של מדינת ישראל לצרכים פוליטיים - מזמן לא היה כדבר הזה, ולכן האמת שאני קיוויתי שנלך לבחירות, ושאנחנו נהיה אלה שנוביל את ביטחונה של מדינת ישראל מול האתגרים שלפנינו".

 

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) הגיב לדבריהם של בנט ושקד בריאיון לאולפן ynet ואמר: "לא רק שאין פה התקפלות, יש פה נשיאה בנטל. יש פה לקיחת אחריות לאומית כבדה. יש פה ויתור שאולי יש בו גם מחירים פוליטיים מסוימים, אבל כפי שאמר בנט - המדינה קודמת לכל".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה לאחר מכן בריאיון לאולפן ynet כי היא "לא זוכרת מתי נראה כזה פער בין הצהרות גבוהות ותדרוכים ואיומים, לבין מעשים כל כך ריקים וחלולים. אני רק מקווה שההסכמה המחודשת ב-12 השעות האחרונות בין נתניהו לבנט לא מבשלת לנו איזה מלחמת סרק פוליטית, רגע לפני בחירות, שתקריב חיים של חיילים ואזרחים בגלל שביבי ובנט עשו דיל".

 

לפני כן השתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו - לראשונה כשר ביטחון - בדיון של ועדת החוץ הביטחון של הכנסת. "נכנסתי אתמול לתפקיד שר הביטחון", אמר נתניהו בתחילת דבריו בוועדה. "נפגשתי עם הרמטכ"ל גדי איזנקוט ועם הרמטכ"ל המיועד אביב כוכבי. אנחנו נערכים לכל האתגרים. כפי שאמרתי אמש, אנחנו בתוך מערכה שעדיין לא הסתיימה, ובתקופה ביטחונית רגישה כזו זה חוסר אחריות להפיל את הממשלה. בין אם שותפינו יחליטו להפיל את הממשלה ובין אם לא, אנחנו נמשיך לפעול כדי להבטיח את ביטחון המדינה שלנו ואת ביטחון אזרחינו. נעשה זאת בשום שכל, באחריות ובנחישות. אני סומך על צה"ל, אני סומך על כוחות הביטחון ואני סומך על אזרחי ישראל. יחד נוכל לכל אתגר ונבטיח את ביטחון ישראל".

 

הדילמה של בנט ושקד התחדדה לאחר ההצהרה שנשא אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולפיה הוא נכנס לתפקיד שר הביטחון במקום ליברמן. השניים השמיעו בימים האחרונים הצהרות שנתפסו כאולטימטום, ולפיו אין זכות קיום לממשלה ללא העברת תיק הביטחון לבנט.

 

"אם בנט ושקד ייכנעו ללחצים זאת תהיה ההתקפלות המפוארת ביותר של הקדנציה הנוכחית", אמרו אמש גורמים פוליטיים. "לשים אקדח טעון על השולחן ואז להראות בפומבי שהוא ריק מכדורים זה נזק פוליטי שרחוק מלהציג את בנט כבשל להנהגה".

 

 

 נתניהו לפני דיון בועדת החוץ והביטחון (צילום: EPA)
נתניהו בוועדת חוץ וביטחון(צילום: EPA)

ראש הממשלה נתניהו קרא אמש לשותפיו בקואליציה לא לפרק את הממשלה. "אנחנו נמצאים באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר", אמר נתניהו בהצהרה לתקשורת בקריה בתל אביב. "בתקופה כזאת לא מפילים ממשלה, זה חוסר אחריות. יש לנו עוד שנה שלמה עד הבחירות. אנחנו בעיצומה של המערכה, ובאמצע המערכה לא נוטשים. באמצע המערכה לא משחקים בפוליטיקה".

 

נתניהו אמר עוד כי "ביטחון המדינה הוא מעבר לפוליטיקה, וביטחון המדינה הוא גם מעבר לשיקולים אישיים, ולכן אתם רואים את המאמץ שאני עושה בימים האחרונים. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות מיותרות. שוחחתי עם כל ראשי הקואליציה, אמרתי להם - זה הזמן לגלות אחריות".


פורסם לראשונה 19/11/2018 09:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים