שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "הקורס שהעביר אותי מיאוש לתקווה"
  "אף אחד לא זימן אותי בכלל לראיונות, אולי כי הבינו שאני אם חד הורית לשני ילדים קטנים. הגעתי למצב שנאלצתי לשקר שאני נשואה". טור אישי המספר על תכנית תעסוקה חדשה שמפעילה עמותת itworks, המתמקדת בהכשרת נשים חד הוריות בקורסים נדרשים בשוק העבודה ובסיוע בשילובן בפועל בתעסוקה הולמת

  "אם מישהו היה אומר לי שבזמן מסוים לא אצליח למצוא עבודה, הייתי בטוחה שזו אגדה. אני חרוצה מאוד ותמיד הצלחתי בעבודה. קוראים לי סנדרה (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת). אני בת 27, מתגוררת במרכז הארץ, אם לשני ילדים בגילאים 4 ו-7 ונמצאת בהליכי גירושים מתקדמים.

   

  עליתי לארץ מאוקראינה כשהייתי בת 17 ובהתחלה הכל התנהל ממש "לפי הספר". כשהגיעתי לארץ עם משפחתי השתלבתי בתכנית לעולים חדשים ולאחר מכן למדתי במכינה של אוניברסיטת תל אביב במטרה להמיר את הבגרות שלי לכזאת שתוכר בארץ. כעבור זמן קצר הכרתי את אמיר. התחתנו וכעבור כשנה נולד בננו הבכור. מיד עם סיום חופשת הלידה נרשמתי ללימודים לתואר ראשון במדעי ההתנהגות וכלכלה ובמקביל ללימודים השתלבתי במשרה חלקית כיועצת השמה.

   

  צפו בעדויות של משתתפי קורסי תעסוקה של itworks:

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  חיי הנישואים לא היו פשוטים כבר מהרגע הראשון. עוד כשהייתי בהריון התחילה אלימות מילולית ופיזית מצד בעלי, אבל החלטתי שאני עושה הכל כדי להמשיך ולהתפתח בעבודה, זה היה חשוב לי לאורך כל הדרך כי רציתי להצליח בזכות עצמי. השקעתי בלימודים לתואר ראשון וגם בעבודה תוך כדי, כי היה לי חשוב לא להיות תלויה באף אחד. במשך ארבע שנים עבדתי באותה חברה ובמהלך השנה השלישית נולדה הבת הקטנה שלנו.

   

  לאחר חופשת הלידה ועם סיום התואר, השתלבתי בחברת השמה אחרת במשרה מלאה, אך מהר מאוד המצב התדרדר. האלימות התגברה והבנתי שיש לי שני ילדים קטנים שאני חייבת לדאוג להם, אז פניתי לעזרה. הפנו אותי למעון לנשים מוכות בקצה השני של הארץ. אמרו לי לארוז תיק קטן, לקחת את שני הילדים ולצאת.

   

  נשים חד הוריות בקורס תעסוקה של itworks (צילום: עמותת itworks.)
  נשים חד הוריות בקורס תעסוקה של itworks(צילום: עמותת itworks.)

   

  היינו שם קרוב לשנה ובמקביל פתחתי בהליכי גירושים, רק לאחר שנה יכולנו לחזור לאיזור מגורינו ורציתי מאוד לשקם את חיי. הליך הגירושים היה מאוד מורכב וגם כל מה שמסביב: ההשתלבות של הילדים במסגרות חדשות, לצד מאבק בבעלי שדרש משמורת מלאה על הילדים. הייתי נחושה לספק לילדי עתיד בטוח. היה לי חשוב למצוא עבודה ולהוכיח יכולת לפרנס אותם.

   

  בהתחלה לא דאגתי מעניין הפרנסה, אבל המציאות התנהלה אחרת משחשבתי. אף אחד לא זימן אותי בכלל לראיונות, אולי כי הבינו שאני אם חד הורית לשני ילדים קטנים. הגעתי למצב שנאלצתי לשקר שאני נשואה. במקביל, מהר מאוד הבנתי שנשארתי מאחור עם תואר ראשון שסיימתי לפני הרבה שנים, והרגשתי לא רלוונטית בשוק העבודה, רציתי ללכת ללמוד מקצוע או קורס נוסף, אך לא היה לי כסף.

   

  ללמוד מקצוע נחשב ולקבל כלים להשתלב בעבודה, ללא עלות

  זאת הייתה תקופה מאוד מאתגרת בחיי והייתי ממש על סף ייאוש. עד שיום אחד נתקלתי בפייסבוק בפרסום של עמותת itworks המיועד לנשים חד הוריות, לא האמנתי שאני יכולה ללמוד מקצוע נחשב ולקבל כלים להשתלב בעבודה, ללא עלות. קיוויתי מאוד שזוהי פריצת הדרך שתאפשר לי למצוא עבודה ולהתקדם. במקביל הצלחתי למצוא משרה זמנית כהחלפה לחופשת לידה כיועצת השמה, ונרשמתי לקורס.

   

  נשים חד הוריות בקורס תעסוקה של itworks (צילום: עמותת itworks.)
  אני מרגישה בטוחה בעבודה שלי, והכל בזכות הקורס שלא הייתי יכולה לעולם להרשות לעצמי.(צילום: עמותת itworks.)

   

  כבר במהלך הקורס התחלתי לשלוח קורות חיים והוספתי שאני לומדת קורס חשבות בשכר ב-BDO. התחילו לחזור אליי והגעתי לראיונות. כיום אני אחראית משאבי אנוש בחברת ניהול גדולה, ועושה גם הכנות לשכר.

   

  אני יודעת שבזכות הקורס התקבלתי לתפקיד שתמיד רציתי. אני שם כבר שמונה חודשים, מאוד מרוצה מהעבודה ומהידע שאני רוכשת, אני מרגישה בטוחה בעבודה שלי, והכל בזכות הקורס שלא הייתי יכולה לעולם להרשות לעצמי. אם לא הייתי מוצאת את המסלול הזה חיי היו תקועים לגמרי. העבודה שעמותת itworks עושה עבור נשים חד הוריות היא ממש מצילת חיים.

   

   

  "סנדרה היא אחת מ-170,000 משפחות חד הוריות החיות כיום בישראל ומהוות כ-12.8% מכלל המשפחות בישראל. בתחילת העשור הקודם עלה הנושא לכותרות במחאתה המתוקשרת של ויקי כנפו על תעסוקתן של נשים חד הוריות, והיום- 15 שנים אחרי, עושה רושם שלא הרבה השתנה", מסבירה יפעת ברון-גולדברג מנכ"לית עמותת itworks.

   

  "משפחות חד הוריות,שברובן בפועל עומדת אישה, 'כלואות' בתוך מעגל העוני וברוב המקרים לא מצליחות לפרוץ אותו בגלל משאבים דלים ועול גידול הילדים שלרוב מונח בעיקר על כתפיהן. המהפכה שהחלה לפני כעשור תרמה בכניסתן של נשים חד הוריות למעגל העבודה, אך השפיעה רק חלקית על מצבן הכלכלי ולא הצליחה לחלץ אותן מעוני.

   

  תכנית תעסוקה חדשה ונרחבת שמפעילה עמותת itworks בשיתוף ידידות טורונטו, מתמקדת בהכשרת נשים חד הוריות בקורסים נדרשים בשוק העבודה ובסיוע בשילובן בפועל בתעסוקה הולמת ובכך לפרוץ את המעגל המתמשך בו הן כלואות. עשרות רבות של נשים כבר השתתפו בקורסים וחלקן אף השתלבו בעבודה".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים