שתף קטע נבחר

פרויקט ההשכרה הגדול של תל אביב תקוע

עיריית תל אביב מתגאה ביוזמותיה להשכרה ארוכת טווח, אך כבר כמעט שלוש שנים שלפרויקט ל־370 דירות לא ניתן היתר בנייה. העירייה: "הפרויקט מורכב"

חברת הבנייה אשטרום, שזכתה לפני כשלוש שנים במכרז לבניית 370 דירות להשכרה ארוכת טווח של החברה הממשלתית דירה להשכיר בדרום תל אביב, טרם קיבלה היתר בנייה לפרויקט. כך נודע ל"כלכליסט". זה משך זמן חריג, עבור הליך שאמור להמשך שנה וחצי לכל היותר. בשל העיכוב, נדחה לעת עתה מועד האכלוס המשוער.

 

מי דואג לשוכרים? כך עלו מחירי השכירות במהלך כהונת כחלון

שכירות מוזלת בגורד שחקים: הוכרזו זוכי הגרלת דיור בר השגה בת"א

 

 

את הפרויקט מקדמות אשטרום והחברה הממשלתית דירה להשכיר באזור המכונה "מתחם הגדנ"ע", בין הרחובות בנטוב וגרוסמן בדרום תל אביב, בסמוך לשכונת נווה עופר.

מתחם הגדנ"ע (הדמיה: יובל קדמון אדריכלים) (הדמיה: יובל קדמון אדריכלים)
מתחם הגדנ"ע(הדמיה: יובל קדמון אדריכלים)

על פי התכנון, ייבנו במקום שישה בניינים של תשע קומות מעל ארבע קומות של חניון תת קרקעי. במקום כבר החלו עבודות חפירה ודיפון, בהתאם להיתר שניתן בדצמבר 2017, אך היתר לבניית הפרויקט עצמו טרם ניתן.

 

התרחיש לא סביר

על פי חוזה המכרז, אמורה אשטרום להעמיד את כל דירות הפרויקט להשכרה למשך 20 שנים, ובסופן תוכל למכור אותן. רבע מהדירות יושכרו במחיר מוזל בגובה של 80% ביחס למחיר השוק. שאר הדירות יושכרו במחיר השוק, אך בחוזים ארוכי טווח של חמש שנים.

 

בדו”ח השנתי של אשטרום ל־2017, ציינה החברה כי הצפי לסיום הפרויקט הוא הרבעון האחרון של 2019, תרחיש שלא נראה סביר כעת. גורמים בתחום מעריכים כי האכלוס יתרחש כשנה מאוחר יותר, ב-2020.

 

גם באשטרום, וגם באגף ההנדסה של עיריית תל אביב סרבו לחשוף את הסיבות לעיכוב במתן ההיתר. קבלנים הבונים בעיר טוענים כי זמני הוצאת ההיתרים של עיריית תל אביב עשויים להתארך, אך במקרה זה אפשר היה לצפות כי העירייה תשאף לזרז את הליך הוצאת ההיתרים, שכן זה פרויקט ההשכרה הגדול ביותר בתחומה:

 

לפני שש שנים יזמה פרויקט של 50 דירות להשכרה ארוכת טווח בשכונת שפירא; ולאחרונה הגרילה עוד 50 דירות להשכרה מוזלת ארוכת טווח, רובן בפרויקט מידטאון ברחוב מנחם בגין והשאר בנווה שאנן.

 

בסך הכל בידי העירייה 131 דירות בשכירות מפוקחת. מספר הדירות לשכירות ארוכת טווח שבנייתן מתעכבת בשל אי הוצאת ההיתר במתחם הגדנ"ע כמעט פי שלושה.

 

"יש פרטים רבים"

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי מכרזים שנסגרו חצי שנה ואף יותר ממכרז זה בתל אביב, מצויים במצב מתקדם בהשוואה לפרויקט זה. כך למשל פרויקט דיור להשכרה של 333 דירות, מתוכן 25% בשכירות מפקחת לזכאי משרד הבינוי והשיכון בשכונת ארנונה בירושלים, שבו זכתה חברת שיכון ובינוי בספטמבר 2016 - מצוי מאז ינואר 2018 עם היתר בנייה מלא.

 

גם פרויקט "הדסה הקטנה" של קבוצת אשטרום בשכונת קריית יובל בירושלים - עם 438 דירות להשכרה ארוכת טווח, מהן 25% בשכירות מפוקחת וכן 146 דירות למכירה - מתקדם מהר יותר. לפרויקט כבר יש היתר חפירה ודיפון אף ששם החברה זכתה במכרז רק באוגוסט 2017, יותר משנה וחצי אחרי הזכייה במכרז במתחם הגדנ”ע. 

 

מחברת אשטרום לא נמסרה תגובה.

 

 

מעיריית תל אביב נמסר: "הפרויקט מורכב, מכיל פרטים רבים ומטופל בצורה אינטנסיבית על ידי העירייה. יצא היתר לדיפון וחפירה שמאפשר את התחלת העבודות במקום. ההיתר המלא נמצא בשלביו האחרונים".

 

מחברת דירה להשכיר נמסר: "דירה להשכיר פועלת במרץ כדי לסייע לכל יזם אשר זכה במכרזי החברה בהשגת היתרי עבודה בהקדם המרבי, גם במקרה זה מול עיריית תל אביב. למתחם הגדנ"ע הושג היתר חפירה ודיפון, והעבודות כבר בעיצומן. למיטב הבנתנו בשבועות הקרובים יתקבל מהעירייה היתר כללי".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: יובל קדמון אדריכלים
מתחם הגדנ"ע
הדמיה: יובל קדמון אדריכלים
מומלצים