שתף קטע נבחר

סערת Airbnb: שקד שוקלת להגיש תביעה נגד החברה

שרת המשפטים שוקלת לפתוח בהליכים פליליים נגד חברת Airbnb, שהודיעה כי תמחק מהמאגר שלה דירות בהתנחלויות. בפנייה ליועץ המשפטי לממשלה טענה שקד: "ההחלטה מנוגדת לחוק איסור אפליה. פעילות ארגוני ה-BDS לא תצלח"

איילת שקד מעדכנת לגבי הרפורמה (צילום: מוטי קמחי)
שקד. "ההחלטה מנוגדת לחוק"(צילום: מוטי קמחי)

סערת Airbnb בדרך לבית המשפט: שרת המשפטים איילת שקד פנתה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לשקול הגשת כתב אישום נגד חברת Airbnb, לאחר שזו הודיעה כי תסיר מהאתר שלה מאות דירות להשכרה שנמצאות ביישובים ביהודה ושומרון. לטענת שקד ההחלטה מנוגדת לחוק "איסור אפליה במוצרים ובשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים".

 

אתמול ערכה שקד בדיקה מקדמית במשרד המשפטים שבסיומה אמרה כי אם אכן נכונים הפרסומים בנוגע להחלטת החברה - הרי שמדובר בהחלטה המנוגדת לחוק בישראל וחושפת את Airbnb הן לכתב אישום והן לתביעות אזרחיות מצד תושבי יהודה ושומרון שנפגעו ממנה.

Фото: Shutterstock (Фото: Shutterstock)
אם תורשע, בית המשפט יוכל להפסיק את פעילותה בארץ(Фото: Shutterstock)
 

על פי חוק איסור אפליה, אזרח שסבל מאפליה אסורה יכול לתבוע פיצוי של עד 50 אלף שקלים ללא הוכחת נזק. על פי חוק אחר שהובילה שקד, התובעים יוכלו להיעזר לצורך הגשת התביעה בסיוע משפטי ממשרד המשפטים, גם אם מצבם הכלכלי אינו מזכה אותם בסיוע משפטי.

 

בפן הפלילי, אם תורשע החברה היא עלולה לספוג קנס שיגיע עד ל-200 אלף שקלים. בנוסף, יוכל בית המשפט להורות על הפסקת פעילותה לתקופה שתיקבע. במילים אחרות, בית המשפט יוכל להפסיק את פעילות Airbnb בישראל.

צימר בהתנחלות שדה בועז (צילום: אדם בר,
צימר ביהודה ושומרון שנפגע מהההחלטה(צילום: אדם בר, " הבית של רות")

"פעילות ארגוני ה־BDS לא תצלח", אמרה שקד. "מדינת ישראל נחושה להילחם בעיקשות נגד פעולות מגונות של ארגונים המבקשים לייחס לעצמם ארשת של פעילים מוסריים. הם מבקשים לבצע עוולות חמורות נגד תושבי מדינת ישראל ולא ניתן לכך יד".

 

בהצהרה שפרסמה חברת Airbnb שלשום באתר האינטרנט שלה נכתב: "הגענו למסקנה שאנחנו צריכים להסיר את הדירות שרשומות בהתנחלויות ישראליות בגדה המערבית הכבושה, שנמצאת בלב הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים". החברה לא הודיעה מתי ההחלטה תצא לפועל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
איילת שקד
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים