שתף קטע נבחר

מחוברים לאינפוזיה ומתקוטטים בטוויטר: יום מתוח בכנסת

יום מתוח בכנסת: על אף שהרוב לקואליציה מובטח היום, החשש ממבוכה נוספת מורגש. נתניהו סועד במזנון הכנסת, ח"כ השכל הגיעה עם אינפוזיה ומרכז האופוזיציה תקף את חברו לסיעה בגלל טיסה לסין. וגם: התשובה של ליברמן לסלפי עם איימן עודה

  

   

הימים הסוערים בכנסת שולחים את אותותיהם - ומפלס המתח בקרב חברי הכנסת עולה: על אף שהקואליציה ביססה היום (רביעי) רוב יציב לעשרות ההצבעות שצפויות לעלות במליאת הכנסת, המראות החריגים לא נעדרים ממסדרונותיה.

 

כבר אתמול הזהיר אמסלם את הח"כים ממבוכה נוספת בדומה לזו שאירעה ביום שני, והורה להם לקיים את פגישותיהם צמוד למליאה כדי שיוכלו להגיע אליה בזמן הקצר ביותר שניתן. החלטתו של יו"ר הקואליציה דודי אמסלם לבטל את כל הקיזוזים ולהטיל עוצר טיסות הביא את חברת הכנסת שרן השכל (הליכוד) למליאה היישר מבית החולים כשהיא מחוברת לאינפוזיה. 

 

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו נאלץ להישאר במליאה ולהצביע יחד עם הח"כים. לשכתו של נתניהו פרסמה תמונות וסרטונים של רה"מ בזמן שהתלבט לגבי ארוחת הצהריים במזנון החלבי. 

 

בנימין נתניהו במזנון הכנסת ()
בנימין נתניהו במזנון הכנסת

ח
חברת הכנסת השכל והאינפוזיה במליאת הכנסת

בקואליציה חששו כי הרשימה הארוכה של חברי האופוזיציה ששריינו עצמם לנאומים הממושכים היא עוד תכסיס, על סמך ניסיון העבר של ח"כים שביטלו את הנאום ברגע האחרון כדי להתחיל את ההצבעה בזמן שחברי הקואליציה נמצאים מחוץ למליאה.

 

בעקבות הרוב שהתגבש באופוזיציה משכו את כל ההצעות מסדר היום, כולל את ההצבעה על פיזור הכנסת, אך יו"ר מרצ תמר זנדברג טענה כי חגיגות הקואליציה בעניין מצביעות דווקא על חולשה. "הצהלות בקואליציה על משיכת ההצעה לפיזור הכנסת הן פתטיות ומדגישות את הפאניקה. הקואליציה נאלצה להזיע, לגרור ח"כית מבית חולים ולהביא לפה את ראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ כדי להצביע במליאה כאחרון הח"כים". זנדברג הוסיפה כי מפלגתה תעלה את ההצעה לפיזור הכנסת בכל שבוע כדי שהקואליציה "תמשיך להזיע".

 

חברי כנסת במליאה (צילום: רפי קוץ)
ח"כ אלהרר, רוזין, בן ארי ושלח מתלוצצים(צילום: רפי קוץ)

חברי כנסת במליאה (צילום: רפי קוץ)
ח"כ שלי יחימוביץ'(צילום: רפי קוץ)

חברי כנסת במליאה (צילום: אלי מנדלבאום)
ח"כ מיכל בירן מהמחנה הציוני(צילום: אלי מנדלבאום)

חברי כנסת במליאה (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

אך גם באופוזיציה המצב אינו רגוע. אחרי סערת הסלפי שפורסם לאחר שעבר לספסלי האופוזיציה, שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן ביקש מחברתו לסיעה, סופה לנדבר, להחליף אותו בסידור הישיבה כדי שתשב ליד יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה. כזכור, עודה פרסם בחשבון הטוויטר שלו תמונה עם שכנו החדש-ישן למליאה וכתב: "שוקל התפטרות מהאופוזיציה". עודה לא התאפק, וגם על החלפת המקומות הגיב בציוץ: "עוד הישג לאופוזיציה".

 

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) פנתה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בתלונה על בקשת החלפת המקום של ליברמן. "דרישה זו נובעת מגזענות בוטה ומסוכנת", הסבירה.

 

 

ציוץ טוויטר איימן עודה ()
הסלפי שהרגיז את ליברמן
 

דיון מליאה כנסת ירושלים (צילום: יואב דודקביץ')
מחליפים מקומות(צילום: יואב דודקביץ')

במפלגת המחנה הציוני נרשמה סערה לאחר שמרכז האופוזיציה יואל חסון תקף את חברו לסיעה חיליק בר על נסיעתו לחו"ל חרף המאבק על כל קול. בציוץ שפרסם בחשבון הטוויטר שלו כתב חסון: "לצערי ח"כ בר בחר לצאת לחו"ל ללא אישור הסיעה, בנוסף לכוונתו להיעדר גם בזמן ההצבעה על חוק נאמנות בתרבות".

 

חסון הוסיף: "לא אישרתי לחיליק להתקזז עם ח"כ יצחק ועקנין, והוא עשה זאת על דעת עצמו. כל מי שיטען אחרת, בקלות ניתן להוכיח את טענתי. זה הזמן להתגייס לעבודה בכנסת כדי לנצח את הקואליציה".

 

בר לא נותר חייב, וממקום מושבו בסין הגיב בחריפות על גבי הרשתות החברתיות: "יואל, אתה גם שקרן, מעבר זה שתפקידך להוביל קבוצה ולא לתקוע לה סכינים בגב ולשקר לצרכיך הפופוליסטיים. הנסיעה דווחה לסיעה, מנהליה וראשיה ואושרה כבר לפני שלושה שבועות. ביטול הנסיעה באותו יום היה גורם לנו נזק רב מול הסינים".

 

יואל חסון חיליק בר (צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ')
מתקוטטים בטוויטר. יואל חסון וחיליק בר(צילום: אלכס קולומויסקי, יואב דודקביץ')

עוד הוסיף כי "בניגוד ל'בכיר באופוזיציה' שהדליף את דבר הנסיעה כדי לעשות כרגיל סיבוב על חבריו, ושנחשב מראשי הח"כים המעופפים, בניגוד אליו מעולם לא טסתי על ימי מליאה - והפעם וידאתי שהיעדרותי לא תיספר. אותו בכיר באופוזיציה התחנן בעצמו לאמסלם שיקזז אותו בגלל משלחת שהיה אמור לצאת אליה היום, אך הקיזוז לא אושר לו".

 

יו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן אמר הבוקר בריאיון לאולפן ynet כי "בוודאי שזה לא מצב בריא לקואליציה בשנה הרביעית לקיומה, אבל כל עוד היא יכולה לעבוד - היא יכולה לעבוד. זאת מציאות לא פשוטה לקואליציה להתנהל ככה".

 

אם כל כך התנגדתם להמשך העבודה המשותפת, למה אתם שם?

"זה לא קשור למתנגדים. אנחנו שותפים, אנחנו לא אופוזיציה. לא באנו ואמרנו 'אנחנו רוצים לפרק על הראש'. אמרנו שצריך להגיע למועד מוסכם כי עדיף שקואליציה תסיים בצורה מוסכמת ולא תתפורר עם תהליכים של פופוליזם, הקצנה ודברים שאנחנו גם רואים בשבועות האחרונים בקואליציה".

 

פולקמן הוסיף כי "לכן שר האוצר אמר לראש הממשלה – 'אם אתה חושב שאפשר לנהל את הקואליציה באחריות ולהתמקד בסוגיות המרכזיות, בדברים שיש לעסוק בתחום הכלכלה והביטחון, אנחנו יכולים להיות שותפים. אם הקואליציה תתנהל במשיכה לקצוות, בחוקים לא אחראיים, בהתנהלות לא רצינית – ימצאו בנו בעיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים