שתף קטע נבחר

אחרי חמישה שבועות: הסתיימה השביתה במכללות הציבוריות

הסכמות שהושגו בסיועו של נשיא בית הדין האזורי לעבודה בירושלים הובילו להפסקת השביתה של הסגל האקדמי הבכיר בשבע מכללות אקדמיות ציבוריות. הלימודים יתחדשו כבר הבוקר. התאחדות הסטודנטים: "מקווים שמדובר בתהליך מהותי שיוביל להסכם רחב לשיפור תנאי המרצים"

חוזרים ללמוד: הסגל האקדמי הבכיר בשבע מכללות אקדמיות ציבוריות הפסיק אמש (יום ד') את שביתתו שנמשכה חמישה שבועות. השביתה הופסקה בעקבות הסכמות שהושגו בסיועו של נשיא בית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

 

בעקבות כך, כבר הבוקר יתחדשו הלימודים במכללות ספיר, הדסה, המכון הטכנולוגי חולון, האקדמית תל אביב-יפו, המכללה להנדסה עזריאלי, המרכז האקדמי רופין והמכללה האקדמית כנרת.

הפגנה סטודנטים מכללת ספיר ()
מחאת סטודנטים ממכללת ספיר

בעקבות הודעות משרד האוצר וועד ראשי המכללות על סיום השביתה, הבהירה המועצה המתאמת של הסגל הבכיר במכללות הציבוריות כי השביתות תסתיימנה באופן רשמי רק בתום הצבעות הוועדים בתוך המכללות, וכי בשלב זה אישרו הוועדים במכללת עזריאלי ומכללת הדסה את ההבנות שהושגו.

 

ביתר המכללות צפויים הלימודים להתחדש הבוקר בשעה 10:15, בתום הצבעות הוועדים. "ההבנות שהושגו הלילה מצביעות על כברת דרך ארוכה שעבר הסגל הבכיר במכללות הציבוריות טרם השביתה", נמסר מהמועצה המתאמת של הסגל הבכיר.

הפגנה סטודנטים מכללת ספיר ()
מחאת סטודנטים ממכללת ספיר. הבוקר חוזרים ללמוד

בימים האחרונים נדונה השביתה בארבע ערכאות שונות של בתי דין לעבודה, ובכולן התקבלה העמדה שלפיה מדובר בסכסוכים מקומיים שיש ליישבם במשא ומתן בין הנהלת כל מכללה לבין ארגון הסגל שלה.

 

ההסכם קובע שמשאים ומתנים מקומיים ינוהלו בכל אחת מהמכללות שהושבתו, מתוך מטרה לגשר על חילוקי הדעות ולהגיע במהרה לחתימה הסכם קיבוצי.

 

ועד ראשי המכללות בירך על סיום השביתה ועל חזרת הסטודנטים ללימודים סדירים.

 

שלומי יחיאב, סגן יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית אמר כי "אני גאה בסטודנטים ובכוח האדיר שהפגינו במטרה לייצר לחץ על המעורבים, מה שאכן הוביל לפריצת הדרך לתחילת המו"מ. אנחנו עוד לומדים את טיב ההבנות שהצדדים הגיעו אליהן, ומקווים שאכן מדובר בתהליך מהותי שיוביל להסכם רחב לשיפור תנאי המרצים. אני דורש מהנהגת המכללות לגלות כעת הבנה וגמישות מקסימלית אל מול הסטודנטים שעד כה היו תלויים באוויר, ומפציר בהם לשתף פעולה עם אגודות הסטודנטים למציאת מתווה אקדמי הוגן שיאפשר את קיומו של הסמסטר".

הפגנה מכללה אקדמית תל אביב-יפו (צילום: כוח לעובדים)
הפגנת סטודנטים מהמכללה האקדמית תל אביב-יפו(צילום: כוח לעובדים)

בתחילה כללה השביתה שמונה מתוך 22 מכללות ציבוריות ברחבי הארץ, אולם בתחילת השבוע הסתיימה השביתה במרכז האקדמי לב בירושלים, לאחר שהנהלת המוסד הגיעה להסדר עם המרצים.

 

שביתת הסגל הבכיר החלה על רקע חילוקי דעות מול משרד האוצר והנהלות המכללות. בעוד במשרד האוצר ובוועד ראשי המכללות טענו כי נציגי הסגל הבכיר במכללות שהושבתו נסוגו מהסכם העקרונות שנחתם עמם באוקטובר 2017, נציגי הסגל טענו כי ההסכמים שהציגו להם המכללות בסופו של דבר לא תאמו את ההבנות והסיכומים.

 

ארבע נקודות עיקריות עמדו בבסיס המחלוקת באשר להסכמים הסופיים: מועד החלת טבלאות השכר החדשות, חישוב הוותק של המרצים החדשים, הביטחון התעסוקתי של המרצים והגדרת התנאים לשבירת ה"שקט התעשייתי".


פורסם לראשונה 21/11/2018 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנת סטודנטים ממכללת ספיר
מומלצים