שתף קטע נבחר

כך החריג עצמו המפכ"ל אלשיך מהפוליגרף

רב-ניצב רוני אלשיך המליץ לוועדה למינוי בכירים שמחליפו המיועד יעבור בדיקה תעסוקתית. אבל בדיונים לפני שנה וחצי בחוק שחייב את הבכירים לעבור פוליגרף אמר נציג המשטרה בכנסת: "לא סביר שהמפכ"ל יחשוף את כל ענייניו"

 

רוני אלשיך בפורום העסקים באוניברסיטת בר אילן (צילום: עמית הובר)
המפכ"ל רוני אלשיך (צילום: עמית הובר)

מדוע לא עמד רב-ניצב רוני אלשיך בסטנדרט שנדרש מהמפכ"ל הבא? כבר בדיונים שהתקיימו ב-2017 בוועדת הפנים של הכנסת, ועסקו ב"חוק הפוליגרף" שחייב את הקצינים הבכירים לעבור בדיקת פוליגרף תעסוקתי, טענו נציגי המשטרה כי יש להחריג את המפכ"ל דאז, ולפיכך, בניגוד לשאר הניצבים, אלשיך עצמו לא ביצע את הבדיקה.

 

מינויו של משה (צ'יקו) אדרי לתפקיד המפכ"ל הבא נתקל אתמול במכשול בלתי צפוי, בין היתר בשל הופעתו של המפכ"ל הנוכחי אלשיך בפני הוועדה למינוי בכירים. בתחילת השבוע התייצב רב-ניצב אלשיך בפני הוועדה, וכפי שנחשף ב"ידיעות אחרונות", הציג בפני חבריה טיעונים נגד מינויו של אדרי. בין היתר ציין אלשיך כי אדרי, בניגוד לשני המועמדים האחרים לתפקיד - הניצבים יורם הלוי ודוד ביתן - לא עבר בדיקת פוליגרף תעסוקתי.

 

אולם נראה שפעם הוא היה קצת פחות נחרץ לגבי חשיבות הבדיקה. בדיון בוועדת הפנים במאי 2017 לגבי בדיקות הפוליגרף התקופתיות, טען סגן היועצת המשפטית של המשטרה: "לא מתיישב שמישהו בתוך המשטרה יבדוק את המפכ"ל, שיצטרך לחשוף את כל ענייניו. לא נראה סביר שהמשטרה תבדוק את המפכ"ל".

 

בסופו של דבר הוחלט להשוות את מעמד המפכ"ל לרמטכ"ל ולראש שב"כ, המחויבים לפוליגרף ביטחוני בלבד ולא לפוליגרף תעסוקתי, הבוחן גם סוגיות מוסר.

 

בנוסף, אלשיך היה מודע לכך שהניצב בדימוס אדרי ביקש לפרוש מהמשטרה עוד לפני ההחלטה על ביצוע בדיקות הפוליגרף לקצינים הבכירים. בהופעתו מול הוועדה השבוע ציין אלשיך גם את סוגיית הפוליגרף וגם טיעונים העוסקים בשמועות הנוגעות לאדרי. בסביבתו אמרו בתגובה כי "הוא עשה את חובתו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
המפכ"ל רוני אלשיך
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים