שתף קטע נבחר

בחודש הבא: דיון חוזר בשחרורו של עופר מקסימוב

הוועדה של הנהלת בתי המשפט תתכנס פעם נוספת בעניין קיצור עונשו של מי שעמד במרכז פרשת המעילה בבנק למסחר. עד כה הוא ריצה כ-16 שנות מאסר מתוך ה-18 שנגזרו עליו. אחותו אתי אלון שוחררה ב-2016

 

עופר מקסימוב ()
עופר מקסימוב

ועדת השחרורים של הנהלת בתי המשפט החליטה היום (ה') לקיים בחודש הבא (ב-19 בדצמבר) דיון חוזר באפשרות שחרורו המוקדם של עופר מקסימוב, שמרצה 18 שנות מאסר על חלקו המרכזי בפרשת המעילה בבנק למסחר. עד כה הוא ריצה יותר מ-16 שנות מאסר. אחותו אתי אלון שוחררה מהכלא ב-2016.

 

עורכת הדין רינת פרידמן, שמייצגת את מקסימוב, מסרה: "בצדק קבעה ועדת השחרורים כי יתקיים דיון חוזר בעניינו. זאת, לאור הליך שיקומי ארוך שעבר במהלך מאסרו והן לאור יתרת תקופת המאסר".

 

עורכת הדין רינת פרידמן ()
עורכת הדין רינת פרידמן

 

במרץ 2017, בדיון שהתקיים בדלתיים סגורות בכלא איילון, דחתה ועדת השחרורים את בקשתו של מקסימוב לשחרור מוקדם. הוא עתר לבית המשפט המחוזי בלוד נגד ההחלטה, אבל באפריל האחרון הוא נדחה ונקבע שיישאר בכלא.  

 

נואל, בתו של עופר מקסימוב בבית המשפט בלוד  (צילום: גלעד מורג) (צילום: גלעד מורג)
נואל, בתו של עופר מקסימוב בבית המשפט בלוד (צילום: גלעד מורג)

עופר מקסימוב ואתי אלון  (צילום: דודי ועקנין) (צילום: דודי ועקנין)
עופר מקסימוב ואתי אלון (צילום: דודי ועקנין)
 

 

 

בהחלטת ועדת השחרורים מהשנה שעברה צוין כי "הפרשה עדיין מסבה נזקים", וכי "הכספים שנלקחו הזינו את עולם הפשיעה והשוק האפור ושינו את מפת עולם הפשע". הפרקליטות התנגדה לשחרור מוקדם של מקסימוב בן ה-53 אך קבעה כי בקשתו תעלה מחדש. בוועדה צוין אז עוד כי "מרבית הכספים לא נמצאו והפרשה טרם מוצתה".

 

 

 

הפרשה החלה ב-2002, אז קרס הבנק למסחר אחרי שאתי אלון הצליחה להוציא במרמה 250 מיליון שקל, והם זרמו להימורים ולכיסוי חובותיו של אחיה. הם נידונו ל-17 שנות מאסר, אולם למקסימוב נוספו שנה וחמישה חודשים כחלופה לקנס של שלושה מיליון שקל שאותו לא שילם.

  

בכתב האישום נגד מקסימוב נטען כי הוא היה זה שיזם וכיוון את המעילה. עוד נטען כי הוא זייף המחאות בנקאיות שניתנו לו על ידי אחותו. מקסימוב נעצר במאי 2002 ברומניה. הוא טען שלא ידע שמקור הכסף הוא בגניבה. לדבריו הוא החזיר את מרבית הכספים באמצעות הלוואות שנטל בשוק האפור ורווחים שהפיק בהימורים.

 

בפברואר 2004 הרשיע אותו בית המשפט המחוזי בתל אביב בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, גניבה בידי עובד, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר בנסיבות מחמירות, עשיית שימוש במסמך מזויף ועשיית פעולה ברכוש אסור. הוא זוכה מחמת הספק מעבירה נוספת של גניבה בידי עובד.

 

השופט שלי טימן קבע בהכרעת הדין כי מקסימוב הוא שקרן שמילת אמת לא יוצאת מפיו. הוא הגדיר אותו כ"סיבה, המסובב והגורם למעילה בבנק", וקבע כי היה המוח המפעיל מאחורי המעילה וביצע את מעשיו בקור רוח כבין היתר השתמש בתמונת בנו כדי לסחוט את אחותו אתי.

 

הוא גזר עליו 15 שנות מאסר, אולם לאחר ערעור המדינה נוספו לו שנתיים נוספות ועונשו נקבע על 17 שנה. לכך נוספו כאמור עוד שנה וחמישה חודשים ו-21 ימים כחלופה לתשלום הקנס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
עופר מקסימוב ואתי אלון
צילום: דודי ועקנין
מומלצים