שתף קטע נבחר

במערכת הביטחון מעריכים: תמונות הלוחמים מעזה לא הופצו באופן נרחב

בצנזורה הצבאית חוששים כי הפצת התמונות של הכוח המיוחד שפעל בעומק הרצועה עלולה לחשוף את זהותם האמיתית לקרוביהם, ומנסים להגן גם על נכסים מודיעיניים ומבצעיים. בחמאס עדיין לא פיענחו לגמרי את המבצע שהביך את הזרוע הצבאית - ומנסים למצוא גם סייענים מקומיים

מטרת איסור הפרסום של תמונות הלוחמים שפרסמה אתמול (חמישי) הצנזורה הצבאית נובעת מהחשש שהמידע שחמאס הפיץ יזלוג לקבוצות הווטסאפ, הפורומים והאתרים שלא מיישמים את כלליה.

  

 
גדודי אל-קסאם פרסמו תמונות של משתפי פעולה שסייעו לכוח צה״ל להוציא לפועל את המבצע החשאי בעזה ()
התמונות שפרסם חמאס
 
גדודי אל-קסאם פרסמו תמונות של משתפי פעולה שסייעו לכוח צה״ל להוציא לפועל את המבצע החשאי בעזה ()
התמונות שפורסמו בכלי התקשורת הפלסטיניים

במערכת הביטחון מעריכים כי לפי שעה הקריאה שלא להפיץ את פרטי הלוחמים נעתרה באופן יחסי, ולא זוהו דליפות או הפצות נרחבות שיובילו לזיהוי הלוחמים. לחמאס, כך נראה, חסרה הרגל שתסיים את חקירת האירוע שהפכה למטרת העל מבחינתו. בישראל מעריכים כי חמאס משקיע מאמצים חסרי תקדים כדי לאתר את הסייענים העזתים שנפלו בפח או שפעלו במכוון כדי לעזור לכוח הישראלי שערער את הביטחון העצמי של הזרוע הצבאית.

 

מנגד, הודעת הצנזורה מהווה חלק מהניסיון הישראלי להגן על נכסים מודיעיניים ומבצעיים משמעותיים ישירים ואגביים לאותה פעולה חשאית שנחשפה, ולשמור על חיי הלוחמים בפעולות עתידיות. בצנזורה חששו מכך שאזרחים ישראלים יזהו את הלוחמים כמכריהם או שכניהם, ומבלי להתכוון, לחשוף אותם באופן שיסייע לחמאס לפענח את הפרשייה שהביכה אותם לפני כשבועיים - ובכך גם לסכן את ביטחון המדינה.

 

מלבד התמונות שנראו כצילומי תעודות מזהות - היו גם תמונות פרטיות של האנשים שנטען כי הם הלוחמים הישראלים. גדודי עז א-דין אל-קסאם הפיצו את התמונות גם באתרים ערביים וביקשו את עזרתם של אזרחי ישראל הערבים באיתור אנשי היחידה המיוחדת.

גדודי אל-קסאם פרסמו תמונות של משתפי פעולה שסייעו לכוח צה״ל להוציא לפועל את המבצע החשאי בעזה ()

גדודי אל-קסאם פרסמו תמונות של משתפי פעולה שסייעו לכוח צה״ל להוציא לפועל את המבצע החשאי בעזה ()

"חמאס עוסק בימים אלה בניסיון לפענח ולהבין את האירוע שהתרחש בעומק עזה וכל פריט מידע, גם אם ייחשב בעיני מפרסמיו כבלתי מזיק עלול לסכן חיי אדם ולהביא לפגיעה בביטחון המדינה", כתבו בצנזורה וביקשו: "מבלי להתייחס לאמינות הפרטים שמפרסם חמאס, נבקשכם להימנע ככל שניתן מלהרחיב פרסום של תמונות, פרטים אישיים מזהים או פרטים אישיים נוספים שהגיעו לידיעתכם באמצעי התקשורת, ברשתות החברתיות, בקבוצות וואטסאפ וכל פלטפורמה תקשורתית אחרת. יש לנהוג באחריות".

 

במסגרת המבצע החשאי התנהלו חילופי האש כבדים בין הכוח המיוחד לאנשי חמאס, שבמהלכם נפגע סא"ל מ', הקצין הבכיר ביותר שנפל מאז מבצע צוק איתן. קצין נוסף בדרגת רב-סרן שהשתתף בפעולה נפצע באורח קשה - אך ניצל והועבר בשבוע האחרון לשיקום.

 

הלוחמים הצליחו לחסל את אחד המג"דים של חמאס, נור בראכה, ויחד עמו נהרגו שישה מחבלים נוספים. ביום שישי שעבר חשף מנהיג חמאס ברצועה, יחיא סינוואר, אקדח עם משתיק קול אשר לטענתו שימש את הלוחמים הישראלים. "חשבתם שנמכור את עצמנו עבור סולר ודולרים?", פנה סינואר לממשלה הישראלית בעקבות הסיוע הקטארי, "ההנהגה הישראלית התאכזבה ומטרותיה התבדו".

 

סינואר התייחס גם לסבב ההסלמה החמור שאירע ביממה שלאחר המבצע ואמר "מוחמד דף ביקש למסור שהרקטות הבאות יגיעו לגוש דן. המטח הראשון על תל אביב יפתיע את ישראל".


פורסם לראשונה 22/11/2018 23:09

 

דניאל סלאמה השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים