שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אחרי 33 שנה: סיגלית חזרה לדבר

  נס חנוכה: שחזור ראשון מסוגו של מיתרי הקול אחרי עשרות שנים, שבוצע בביה"ח קפלן, השיב לסיגלית בן־עטר את יכולת הדיבור והנשימה באופן טבעי. "בעלי וילדיי סוף־סוף שומעים אותי", היא אומרת, "קיבלתי את החיים בחזרה"

  בגיל עשר נפגעה סיגלית בן־עטר מנהריה בראשה בתאונת דרכים, ומאז לא יכלה לדבר, לנשום מהאף ומהפה ולהריח. היום, 33 שנים אחרי אותה תאונה, היא שוב יכולה לדבר, לאחר ניתוחים מורכבים לשחזור מיתרי הקול שעברה.

   

  "זה נס. פשוט נס. החיים שלי השתנו", מספרת סיגלית בהתרגשות. "כולם מכירים אותי בנהריה, ופתאום אנשים המומים מזה שאני יכולה לדבר. בעלי והילדים שלי סוף־סוף שומעים אותי. היום אני יכולה לשחות ולצלול, לנשום ולהריח. אני אפילו שרה במקלחת".

    

   

  תאונת הדרכים שעברה בילדותה גרמה לסיגלית חבלות קשות בצווארה ובפניה, ופציעה קשה בקנה הנשימה. כדי שתוכל לנשום הרופאים נאלצו לחבר לגרונה צינור, כשקנה הנשימה שלה מנותק מאזור הגרון ומיתרי הקול.

    

  "לא יכולתי לנשום מהאף והפה, לא יכולתי להריח ומובן שלא יכולתי לדבר", היא מספרת. "הייתי מצליחה להוציא מעט הברות, ואף אחד לא יכול היה להבין אותי בגלל הקנולה (צינור) שהוכנס לגרון".

    

  לפני כשנה היא פגשה באקראי באישה שסבלה מתופעה דומה לשלה. "ערכתי קניות, ובחנות ראתה אותי מישהי ושאלה למה אני לא עוברת ניתוח לשחזור מיתרי הקול", מספרת סיגלית. "היא המליצה לי ללכת לבית־החולים קפלן, שם לדבריה עברה בעצמה ניתוח שהחזיר לה את יכולת הדיבור, אבל אני הייתי ספקנית. עברתי כל כך הרבה רופאים ובתי־חולים, ואף אחד לא הצליח לעזור לי, אבל אמרתי שאין לי מה להפסיד. גם כשכבר התחלתי את הטיפול לא האמנתי שזה יצליח, אבל הרופא האמין בי, הוא נתן לי תקווה".

    

  הרופא, ד"ר יונתן להב, מנהל יחידת הגרון ומיתרי הקול בקפלן ואחד הרופאים הבכירים לטיפול בהפרעות קול בישראל, מספר: "לסיגלית היה חור ממנו היא נשמה מאז התאונה, וכדי לדבר היא הייתה צריכה ללחוץ עליו, כשגם אז היא דיברה באופן מוזר ולא מובן.

   

  "בסדרת ניתוחים חיברנו את אזור קנה הנשימה לגרון ושיחזרנו את מיתרי הקול. רצינו לאפשר לה לנשום דרך האף והפה ולסגור את החור. אנחנו מטפלים במקרים של פגיעות קלות יותר במיתרי הקול, אבל אני לא זוכר מקרה כזה ששיחזרנו את המיתרים אחרי יותר משלושים שנה. זה היה אתגר לא פשוט, אבל האמנתי שנצליח לעשות את זה", אומר ד"ר להב.

    

  והם אכן הצליחו, ובגדול. סיגלית חזרה לנשום דרך האף והפה, ואחרי 33 שנה גם לדבר. היא צריכה עדיין לעבור טיפולים פלסטיים במקום שבו חובר הצינור לצוואר, אבל כבר היום היא אומרת: "נתנו לי את החיים בחזרה. זהו נס חנוכה הגדול ביותר שיכולתי לאחל לעצמי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביגיל עוזי
  סיגלית בן עטר וד"ר יונתן להב
  צילום: אביגיל עוזי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים