שתף קטע נבחר

הווידוי החריג של מצית כנסיית הלחם והדגים: "לא חשבתי מספיק, גרמתי סבל"

ינון ראובני הורשע בהצתת הכנסייה ליד הכינרת ונידון ל-5.5 שנות מאסר. בווידוי יוצא דופן הוא אומר: "מבין את הטעויות הרבות שעשיתי, הייתי בחברה לא נכונה. רוצה להיות נאמן למולדת במסגרת חוקי מדינת ישראל". ראובני התחתן לפני כשנה ובני משפחתו קוראים להקל על תנאי מאסרו

 

ראובני. "גרמתי סבל להוריי, למשפחתי ולסובבים אותי, ובעיקר גרמתי עוול לעצמי" ()
ראובני. "גרמתי סבל להוריי, למשפחתי ולסובבים אותי, ובעיקר גרמתי עוול לעצמי"

זה וידוי חריג. אולי אפילו חריג מאוד. ינון ראובני, מי שנחשב לאחד מנערי הגבעות שהעסיקו מאוד את המחלקה היהודית בשב"כ ומרצה עונש מאסר בגין הצתת כנסיית הלחם והדגים בשנת 2015, העביר מכתב להנהלת השב"ס ובו הוא מביע חרטה על מעשיו ומבקש הקלה בתנאי מאסרו. ראובני נידון תחילה לארבע שנות מאסר, ערער לבית המשפט העליון שהחמיר את עונשו ל-5.5 שנים בכלא. דבריו של ראובני מהדהדים ומאוד חריגים בנוף נערי הגבעות שהורשעו במעשי תג מחיר.

 

את המכתב שבו ראובני מביע חרטה הוא כתב לפני כמה חודשים והוא לא נחשף עד כה. "השנים שעברו גרמו לי להרבה זמן של מחשבה והיום אני נמצא במקום אחר", כתב ראובני. "אני מבין את הטעויות הרבות שעשיתי במהלך הדרך, מבין שהייתי בחברה לא נכונה, מבין שהלכתי על גבול השטח האפור, כולל הפרת צווים מנהליים. היום אני רואה את הדברים אחרת מאשר כשהייתי נער, אני יודע שהמציאות מורכבת והחיים הם לא שחור ולבן. גרמתי סבל להורי, למשפחתי ולסובבים אותי, ובעיקר גרמתי עוול לעצמי".

 

 

הנזקים שנגרמו לכנסייה שהוצתה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
הנזקים שנגרמו לכנסייה שהוצתה(צילום: אביהו שפירא)

 (צילום: כיבוי אש והצלה מחוז צפון) (צילום: כיבוי אש והצלה מחוז צפון)
(צילום: כיבוי אש והצלה מחוז צפון)

 (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

לפני כשנה התחתן ראובני בין כותלי הכלא בחתונה מצומצמת מאוד שבה היו בעיקר בני משפחה מדרגה ראשונה. מאז, הוא מבקש מהנהלת בתי הסוהר להקל את תנאי מאסרו הקשים על מנת שיוכל לקיים קשר זוגי עם רעייתו. בין היתר מציין ראובני:  "יש הרבה דוגמאות של נערי גבעות שהיו במקום אחד ולאחר שהקימו בית נמצאים במקום אחר. הם הפכו לתורמים ומועילים לחברה וזה בדיוק מה שאני רוצה להיות. אני אוהב את המדינה, את העם. הגעתי לאן שהגעתי כי לא חשבתי מספיק. גם היום אני אוהב את המדינה ורוצה להיות נאמן למולדת במסגרת חוקי מדינת ישראל".

 

ראובני, שכאמור הורשע בנובמבר האחרון בהצתת הכנסייה ונידון ל-5.5 שנות מאסר, נחקר בחשד לביצוע עבירות טרור יהודי נוספות ונחשב לאחד מהיעדים הבולטים של החטיבה היהודית בשב"כ. ראובני מוחזק בתנאי כליאה קשים ביותר ובבידוד. עד לאחרונה היה ראובני גם אסיר וגם עצור. בימים האחרונים חל שינוי משפטי במעמדו, כאשר בית המשפט המחוזי מרכז הורה על שחרורו ממעצר בתיק תג מחיר המתנהל כנגדו, וכעת ראובני הוא אסיר שמרצה עונש מאסר.

 

לאחר השינוי במעמדו ראובני ובני משפחתו מצפים לשינוי בתנאי כליאתו. "כעת מעמדו המשפטי דומה לאסירים יהודים ביטחוניים רבים אשר שוהים באגפים תורניים, מקיימים קשר טלפוני עם בני משפחתם וזוכים לביקורים ולקשר זוגי עם משפחותיהם", אומרים בני משפחתו. "אין סיבה שגם יינון לא יקבל את אותם תנאים. אנו מקווים שההתעמרות בו תיפסק, הוא התחתן, רוצה להתחיל חיים חדשים, להשתקם ולהקים משפחה לתפארת, אין סיבה שלא יאפשרו לו".

 

כנסיית הלחם והדגים נחשבת לאחת הכנסיות החשובות בארץ והיא מנוהלת על ידי המסדר הבנדיקטיני. על פי האמונה הנוצרית ביצע ישו במקום את אחד הניסים הידועים שלו, כשהאכיל קהל של 5,000 איש בחמישה כיכרות לחם ושני דגים. ביוני 2015 הוצתה הכנסייה באמצעות חומר דליק שראובני ונאשמים נוספים שפכו על כמה דלתות במבנה, הציתו אותן וגרמו נזק כבד לחדרים במבנה המקיף את הכנסייה. בנוסף, הם ריססו את הכתובת "והאלילים כרות ייכרתון". האש לא הגיעה אל הכנסייה עצמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים