שתף קטע נבחר

נתניהו בביקורת קשה על מערכת האכיפה: "אין ענישה לגברים מכים"

רה"מ ביקר במקלט לנשים מוכות במסגרת יום המאבק באלימות נגד נשים. כשנשאל מדוע התנגד להצעת אופוזיציה בעניין ענה: אני לא זוכר. לאחר מכן הוסיף: "איננו עושים דבר לאלה שמחוללים את הפשע הזה". הוא הורה על הקמת ועדה להגברת ענישה לגברים מכים. נעמת עקצה בתגובה: "עוד ועדה לאוסף"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח היום (א') ביקורת קשה על מערכת אכיפת החוק בשל מחדליה בהרתעת גברים מכים ובהענשתם. הוא הורה על הקמת ועדת שרים בראשותו לעניין המאבק באלימות במשפחה. נתניהו ורעייתו שרה ביקרו הבוקר במקלט לנשים שסבלו מאלימות במשפחה, במסגרת יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים. במהלך הביקור נשאל נתניהו מדוע הצביע נגד הצעת האופוזיציה להקמת ועדת חקיקה פרלמנטרית לרצח נשים, השיב שאינו זוכר ושהצעות אופוזיציה מפילים אותם בדרך כלל אוטומטית. רעייתו העירה לו: "בדברים האלה אין אופוזיציה וקואליציה".

 

 

בתגובה אמרה יו"ר נעמת גליה וולוך: "במקום לפעול - ראש הממשלה מקים עוד ועדה אחת לאוסף. כולנו ראינו מה שוות הבטחות הממשלה בשבוע שעבר, כאשר חברי הכנסת מהקואליציה התייצבו כולם וצופפו שורות בכדי להפיל את תוכנית החירום הלאומית בנושא. ראש הממשלה צריך לפעול ולא למרוח זמן. הוא ביקר היום במקלט לנשים מוכות וגם הוא יודע שמריחת הזמן משמעותה היא עוד נשים מותקפות ונרצחות. אני קוראת לראש הממשלה ליישם לאלתר את החלטות והבטחות הממשלה ולהזרים משאבים לטובת תוכנית החירום הלאומית, במקום למשוך זמן ולגרור רגליים".

 

במסגרת הביקור קיימו בני הזוג נתניהו שיח פתוח עם נשות המקלט, הקשיבו לסיפוריהן וחיבקו אותן. ראש הממשלה אמר שיש לנהוג ביד קשה כדי להתמודד עם התופעה וכי בכוונתו לטפל בנושא. בישיבת הממשלה הכריז נתניהו על הקמת ועדת שרים בראשותו לעניין המאבק באלימות במשפחה. הוועדה תורכב משרת המשפטים, שר הרווחה, השר לביטחון פנים והשרה לשוויון מגדרי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם רעייתו שרה מבקרים במעון לנשים מוכות (צילום: קובי גדעון, לע
ראש הממשלה בנימין נתניהו סייר במעון לנשים מוכות(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם רעייתו שרה מבקרים במעון לנשים מוכות (צילום: אוהד צויגנברג)
הסיור במעון לנשים מוכות(צילום: אוהד צויגנברג)

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם רעייתו שרה מבקרים במעון לנשים מוכות (צילום: קובי גדעון, לע
נתניהו ורעייתו עם קורבנות האלימות במשפחה(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם רעייתו שרה מבקרים במעון לנשים מוכות (צילום: קובי גדעון, לע
במקלט לנשים מוכות וילדיהן בירושלים(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם רעייתו שרה מבקרים במעון לנשים מוכות (צילום: קובי גדעון, לע
ראש הממשלה ורעייתו שמעו את סיפוריהן של נפגעות האלימות(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם רעייתו שרה מבקרים במעון לנשים מוכות (צילום: אוהד צויגנברג)
ראש הממשלה בנימין נתניהו עם רעייתו שרה מבקרים במעון לנשים מוכות(צילום: אוהד צויגנברג)
 

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה: "אני מבקש לספר לכם שאני בא עכשיו מסיור מטלטל, אין מילה אחרת, שערכנו רעייתי ואני, במעון של נשים מוכות בירושלים. אלימות נגד נשים היא תופעה נפשעת. זהו פשע. כמובן שאנחנו נגד אלימות בכלל, אבל בקטגוריה הזאת יש דברים מיוחדים. הדבר המיוחד הוא כמובן שצריך לטפל בנשים, בילדים, במשפחות, ואנחנו עושים הרבה וצריך לעשות עוד הרבה יותר. זה יהיה חלק מהדיון שנקיים עכשיו בממשלה לציון יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים.

 

"אני גיליתי, כששוחחתי עם הנשים הללו, דבר שהדהים אותי - אישה אחר אישה, אחר אישה - גיליתי שאנחנו עושים מאמצים רבים ויהיו עוד יותר גדולים כדי לטפל בנשים הללו, במעונות ואחר כך בהמשך - מוכרחים לטפל בהן בהמשך גם משום שהאיום לא סר, והאתגר לא סר - אבל גיליתי שכמעט איננו עושים דבר לאלה שמחוללים את הפשע הזה. זה כאילו היינו מטפלים בטרור, וזה טרור לכל דבר, ואתה לא מטפל בטרוריסטים".

 

נתניהו אמר כי הוא מתכוון "לא רק להציע להם שיקום פסיכולוגי, רובם לא רוצים. לו היינו מנסים לטפל בטרוריסטים בשיקום פסיכולוגי, זו גישה אחת. אבל קודם כל אכיפה, הרתעה, ענישה. לתדהמתי גיליתי שם נשים שהבעל בא עם סכין ולא נעשה לו דבר, ובעל אחר בא וירה בתוך הבית ולא נעשה לו דבר, ושלושה אחים כלאו את האחות, האימא הזאת, במשך שלוש שנים בחדר, לא נתנו לה לצאת פעם אחת, חדר עם סורגים, הרחיקו ממנה את התינוק שלה, ולא עשו להם שום דבר. משהו כאן לוקה בחסר.

 

"אני מבקש לגבש תוכנית כדי לטפל לא רק בצד של הנפגעות, אלא גם של הפוגעים. הדבר הראשון, כמו שאמר שותפו הגדול של הרצל, נורדאו, על תורת המוסר - קודם כל אכיפה וענישה, אחר כך המוסר. וכאן אין לא אכיפה, לא ענישה, לא מוסר ולא צדק. יש רק פחד מתמשך וטראומה שקשה לתאר. רואים את זה גם אצל הנשים, רואים את זה גם עם הילדים הקטנים החמודים שרעייתי ואני ביקרנו אותם. זה הולך להשתנות. אני מבקש את שיתוף הפעולה של כל שרי הממשלה וגם של כל חברי הכנסת לערוך כאן שינוי עמוק ויסודי. אנחנו צריכים להיות המדינה המובילה בעולם בעניין הזה, כפי שאנחנו המדינה המובילה בעולם בלוחמה נגד הטרור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
נתניהו בביקור במעון לנשים מוכות
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים