שתף קטע נבחר

התמריץ החדש לתמ"א: ארנונה מוזלת ל–5 שנים

בלעדי: משרד הפנים יעניק הנחות גדולות בארנונה לדיירי בניינים שיעברו פרויקטי התחדשות עירונית, כדי לרכך את התנגדויות הדיירים. המטרה: להקל על אוכלוסיות חלשות ששטח דירתן יגדל. ההטבה תינתן גם במרכזי הערים החזקות

פרויקטים של תמ"א 38, שנועדו לחזק את הבניין מפני רעידות אדמה, לא תמיד יוצאים לפועל בגלל התנגדות הדיירים. אחת ההתנגדויות נובעת מהחשש שתעריפי הארנונה יזנקו מאחר ששטח הדירה גדל. כעת הוחלט במשרד הפנים שהדיירים הוותיקים בפרויקטים של פינוי־בינוי ותמ"א 38 בכל רחבי הארץ יקבלו הנחות משמעותיות בארנונה על השטח החדש בדירה. מהשינוי צפויים ליהנות עשרות אלפי אנשים, גם במרכזי הערים הגדולות, כמו תל־אביב.

 

לכתבות נוספות במדור נדל"ן

 

לפי התקנות, עליהן חתם אתמול שר הפנים אריה דרעי, במהלך 5 שנים מרגע קבלת הדירה ישלמו הדיירים ארנונה מופחתת על השטח המורחב: בשנתיים הראשונה יקבלו 100% הנחה, בשנה השלישית 75% הנחה, בשנה הרביעית 50%, ובשנה החמישית 25%.

אריה דרעי נאום פתיחת מושב החורף של הכנסת ירושלים (צילום: אוהד צויגנברג)
שר הפנים אריה דרעי(צילום: אוהד צויגנברג)

בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי־בינוי הדיירים הוותיקים מקבלים דירה גדולה יותר, כשהארנונה גדלה במקביל. הקלת הארנונה נועדה להוות תמריץ בעיקר לשכבות החלשות וצפויה להשפיע על כ־2,400 דירות של שיכוני עמידר שנמצאות היום בהליכי התחדשות עירונית מתקדמים, ועל אלפים נוספות בדרך.

 

לדברי שר הפנים, אריה דרעי, "ההתחדשות העירונית חשובה מאוד ומזרימה דם חדש לרשויות המקומיות, אבל אסור לפגוע בדיירים הקיימים ובמרקם החברתי בשכונות הישנות. ההנחות למשפחות העומדות בקריטריונים יסייעו להם להתמודד עם השינוי וליהנות מהשיפור באיכות החיים, ובכך לעודד עוד ועוד דיירים להצטרף לפרויקטים של התחדשות עירונית״. במשרד הפנים ציינו: "חתרנו להסיר את החסם הזה שגורר התנגדות של דיירים לפרויקטים, כי אין להם כסף נוסף להוצאות המחיה, דבר שיכול להתבטא במאות שקלים כל חודש״.

 

המהלך משותף למשרד הפנים ולרשות להתחדשות עירונית בראשות המנכ"ל חיים אביטן, שנמצאת תחת משרד השיכון. לפי הצו, מי שעבר התחדשות עירונית יהיה זכאי להנחה על השטח הנוסף עליו הוא מחויב. בקריטריונים נכתב כי כדי להיות זכאי להנחות בעל הנכס צריך להיות בעליו לפחות 3 שנים לפני תחילת הפרויקט. בנוסף, כדי להיות זכאים ההכנסה לאדם בודד צריכה להיות עד 15,000 שקל לחודש. למשפחה עם שני ילדים ההכנסה צריכה להיות עד 30 אלף שקל ברוטו בחודש. ההנחה צפויה לחול על עשרות אלפי יחידות דיור ברחבי הארץ.

 

לדברי שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, האמון על הרשות להתחדשות עירונית, "מטרתנו היא להקל על דיירי הבתים העוברים תהליך של התחדשות עירונית. הנחת הארנונה המדורגת תסייע בעיקר לאוכלוסיות מוחלשות, שאין באפשרותן לשלם תוספת של מאות שקלים בחודש ותאפשר להן ליהנות מהדירה החדשה שקיבלו ללא דאגה מיידית מגידול בהוצאות. בזכות מהלך זה אנו צופים כי הפרויקטים יקודמו באופן מהיר יותר".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים