שתף קטע נבחר

"חוויתי אונס בגיל צעיר - עכשיו זה התיקון"

יהודית זיכלין-סידיקמן, חוותה סיפור חיים כואב ומורכב. כעת כמנכ"לית ארגון "אל הלב", המקנה כלים להעלאת הביטחון, גילוי החוסן האישי והתמודדות עם מגוון מצבי סיכון, היא מזמינה לחתום על אמנה חברתית בינלאומית למיגור אלימות כלפי נשים וילדות

שמי יהודית זיכלין-סידיקמן, בת 54, אני יזמת חברתית, בעלת חגורה שחורה בג'ודו ואם לחמישה, מנחה בכירה ודוברת בכנסים, ימי עיון והשתלמויות ברחבי הארץ והעולם.

 

עד גיל 12 הייתה לי ילדות נורמטיבית. בגיל זה נכנסתי לקשר הרסני שלקח לי את הילדות והשפיע מאוד על המשך חיי. מגיל 12 עד גיל 18 חוויתי פגיעה מינית על ידי חזן בית הכנסת. הוא היה המורה לגיטרה, צעיר ויפה, ואני הייתי זקוקה למישהו שיקשיב ויבין אותי.

 

מהר מאוד הקשר "החברי" בנינו הפך לקשר מיני, שהיה "הסוד המיוחד" שלנו. הוא אמר שאנשים לא יבינו את זה אז כדאי שנשמור את מה שקורה רק בינינו, תוך שהוא מנצל את הסמכות והפגיעות שלי. ברור לי היום שהוא הפך את כל ההתפתחות המינית שלי – באחר צהריים אחד הפכתי מילדה בת 12 לאישה בת 20.

 

לא קראתי לזה אונס, עד שהתבגרתי והפכתי להיות אמא לילדה. מאז היה לי קושי בקבלת החלטות מיטיבות, שוב ושוב עברתי פגיעות מיניות ולא הערכתי וכיבדתי את עצמי. במהלך נישואי חוויתי אלימות רגשית וכלכלית עד שנחשפתי להשפעתן המיטיבה והמרפאת של אומנויות הלחימה וההגנה עצמית, והם אלו שהצילו את חיי.

 

יהודית זיכלין-סידיקמן, מנכ
יהודית זיכלין-סידיקמן, מנכ"לית אל הלב, שוברת בלוק עם היד

מסכת האירועים האלה הביאו אותי לכך שהחלטתי לעשות את כל מה שאני יכולה כדי להעניק לאוכלוסיות הפגיעות ביותר בחברה לאלימות פיזית, מינית ונפשית כלים למניעה והתמודדות עם מצבים מורכבים וכואבים אלה.

 

בשנת 2003 הקמתי את ארגון "אל הלב" הפועל למניעת אלימות מינית רגשית ופיזית תוך חיזוק והעצמת נשים, בני נוער, ילדים ואנשים עם מוגבלויות, באמצעות מגוון תכניות חינוכיות של הגנה עצמית ואומנויות לחימה מעצימות.

 

מענה מניעתי ובזמן אמת לתופעת האלימות

התכניות מקנות כלים להעלאת הביטחון, לגילוי החוסן האישי ולהתמודדות עם מגוון מצבי סיכון. בשונה מסוגים אחרים של הגנה עצמית פיזית גרידא או חינוך למודעות, מעניקה השיטה כלים פרקטיים ומידתיים לפעולה בזמן התרחשותה של הסיטואציה האלימה לסוגיה השונים.

 

ברוח זו, ובשונה מארגונים רבים וטובים אחרים שמתעסקים בטיפול לאחר פגיעה, מציע "אל הלב", באופן כמעט בלעדי, מענה מניעתי ובזמן אמת לתופעת האלימות כדי לצמצם את נזקיה והשלכותיה.

 

יהודית זיכלין-סידיקמן, מנכ
"אני מקדישה את חיי כדי להגיע לכל ילד וילדה ולהעניק להם את הכלים של הגנה עצמית מעצימה"
 

 

התכניות מקנות מערך משולב ויעיל של מיומנויות פיזיות ורגשיות כשהמשותף לכולן הוא הקניית מגוון כלים רחב ורב מימדי מתוכם יוכל אדם לבחור כשהוא מתמודד עם מצבים בלתי רצויים. התכניות מתקיימות בכל הארץ, ומועברות על ידי מדריכות המגיעות מכל גוני קשת החברה הישראלית, ופועלות מתוך תחושת שליחות עמוקה.

 

כמי שחוותה בגיל צעיר אונס, אני יודעת שמה שאני עושה היום ב"אל הלב" זה התיקון שלי. אני מקדישה את חיי כדי להגיע לכל ילד וילדה ולהעניק להם את הכלים של הגנה עצמית מעצימה. בדיוק כמו שלומדים זהירות בדרכים וכישורי שחייה, גם כלים אלו יכולים להציל חיים.

 

מסיבה זו, חברנו ב"אל הלב" לארגון הבינלאומי EVERYWOMAN, ארגון שהוקם במטרה לגרום לאומות העולם לאמץ אמנה חברתית בינלאומית למיגור האלימות כלפי נשים וילדות. האמנה כוללת לראשונה דרישה להקצאת משאבים למניעת אלימות במסגרת מערכת החינוך.

 

יהודית זיכלין-סידיקמן, מנכ
אירוע חתימה חגיגי על אמנה חברתית בינלאומית למיגור האלימות כלפי נשים וילדות

 

כוחה של האמנה בשיתופי פעולה ובמחויבות אמיתית לנקיטת עמדה ולעשייה למען צמצום האלימות מתוך הבנה שזוהי בעיה הנוגעת לכל אחת ואחד מאתנו ולא רק למי שנפגעו ממנה ישירות.

 

מחר, יום שלישי ה- 27/11 נקיים בבית אל הלב בירושלים אירוע חתימה חגיגי על אמנה חברתית בינלאומית למיגור האלימות כלפי נשים וילדות. אנחנו מזמינות את כולכן/ם לתמוך ביוזמה, בדרך ליצירת חברה בטוחה, בריאה ומודעת שבה אין מקום לאלימות, ניצול ופגיעה.

 

יהודית זיכלין-סידיקמן, מנכ

 

את האירוע תנחה השחקנית אסתי זקהיים. בין המשתתפים יהיו חברות הכנסת ד"ר עליזה לביא, פנינה תמנו שטה, איילת נחמיאס ורבין ולאה פדידה. כמו כן, יהיו שגרירים ממדינות שונות וביניהם שגרירת סלובניה הגב' ברברה סוסניק המובילה את המאבק באלימות כלפי נשים באיחוד האירופי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים