שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הבמאי ברנרדו ברטולוצ'י ("הטנגו האחרון בפריז") הלך לעולמו

  הבמאי האיטלקי זוכה האוסקר ברנרדו ברטולוצ'י הלך לעולמו בגיל 77. ברטולוצ'י אמון על יצירות מופת כמו "הקונפרמיסט", "הקיסר האחרון", "הטנגו האחרון בפריז" ועוד

  אגדת הקולנוע האיטלקית, הבמאי ברנרדו ברטולוצ'י, הלך לעולמו היום (ב'), כשהוא בן 77 אחרי מאבק במחלת הסרטן, כך אישר איש יחסי הציבור שלו. בעשור האחרון ברטולוצ'י נעזר בכיסא גלגלים לאחר ניתוח פריצת דיסק שהשתבש.

   

  ברטלוצ'י אמון על יצירות מופת כמו "הקונפרמיסט" (1971), "הטנגו האחרון בפריז" (1972), "הקיסר האחרון (1987), "החולמים" (2003) ועוד. סרטיו השפיעו על דורות שלמים של יוצרי קולנוע וזכו להערכה רבה. הוא הרבה לתקוף את המשטר בסרטיו, ובחן את גבולות המיניות בקולנוע באופן שטרם נצפה. 

  ברנרדו ברטולוצ'י (AP Images)
  ברנרדו ברטולוצ'י(AP Images)

  ברטלוצ'י נחשב לאחד הבמאים הגדולים שידעה איטליה והוא סימן את הגל האיטלקי החדש לצד במאים כמו אנטוניוני, פליני ופאזוליני. עם זאת, הוא אחד הבודדים שהצליחו לעשות את המעבר להוליווד עם סרטו "הקיסר האחרון", המגולל את סיפורו של פויי, הקיסר האחרון של סין. הסרט זכה בתשעה פרסי אוסקר, שניים מהם הלכו לברטולוצ'י (בימוי והתסריט המעובד הטוב ביותר).  

   

  ברטולוצ'י נולד בעיר פרמה באיטליה ב-1940. הוא החל לכתוב בגיל 15, שאף להיות משורר כמו אביו והלך ללמוד ספרות - אך לא סיים את התואר. אביו היה חבר טוב של הבמאי פאזוליני (עוד כשהיה משורר) והאחרון שכר את העלם הצעיר לעזור לו בבימוי סרטו הראשון - כך למעשה, נכנס ברטולוצ'י לתעשיית הקולנוע. בגיל 22 הוא ביים את סרט הביכורים שלו The Grim Reaper (משנת 1962), אולם סרטו השני "לפני המהפכה", על סטודנט מרקסיסט שמנהל רומן עם דודתו, הוא שהביא אותו לתודעה. ב-1970 ביים את "הקונפורמיסט", שנחשב לאחד הסרטים הגדולים והחשובים של הבמאי, על אדם שכל רצונו הוא להשתייך לחברה, תוך ויתור על הערכים עליהם גדל.  

   

   

  ברנרדו ברטולוצ'י מרלון ברנדו מריה שניידר על סט הסרט
  ברנרדו ברטולוצ'י מרלון ברנדו מריה שניידר על סט הסרט "הטנגו האחרון בפריז"(AP Images)
  שנתיים אחרי, הוא ביים את היצירה מעוררת המחלוקת "הטנגו האחרון בפריז" בכיכובם של מריה שניידר ומרלון ברנדו. הסרט כלל סצנות מין רבות ועסק בקשר אנונימי בין מנהל בית מלון שמתאבל על אשתו שהתאבדה, ואישה פריזאית. בסרט ישנה סצנת אונס מפורסמת ובה דמותו של ברנדו אונס את הצעירה בעזרת חמאה כחומך מסכך. בשנת 2006 הסצנה עלתה לכותרות מחדש לאחר ששניידר חשפה כי הסצנה לא הייתה כתובה בתסריט והיא גילתה עליה רק ביום הצילומים., עוד אמרה שניידר, כי היא מתחרטת על כך שהשתתפה בסרט.

   

  לפני כשנתיים הסצנה עלתה שוב לתודעה לאחר שקטע וידיאו מריאיון ישן דלף לרשת, ובו ברטולוצ'י הודה שהוא וברנדו אכן תכננו וצילמו את סצנת האונס המפורסמת ללא ידיעתה. התקשורת האשימה את השניים במיזוגניה ואף באונס - וברטולוצ'י הבהיר את דבריו מחדש ואמר כי "זו אי הבנה, מריה שניידר ידעה על הכול".

   

  "לפני כמה שנים מישהו שאל לגבי פרטי סצנת החמאה המפורסמת", שחזר ברטולוצ'י בהודעתו, "עניתי בפירוט, אך אולי לא הייתי ברור מספיק, שהחלטתי ביחד עם מרלון ברנדו לא ליידע את מריה שנשתמש בחמאה. רצינו תגובה ספונטנית לשימוש הלא ראוי (לחמאה). כאן נמצאת אי ההבנה. מישהו חשב, וחושב עדיין, שלא יידענו את מריה בנוגע לאלימות שתופעל נגדה. זו שגיאה", הוסיף.

   

  ברנרדו ברטולוצ'י (AP Images)
  ברנרדו ברטולוצ'י(AP Images)

  בנוסף, ביים ברטולוצ'י סרטים כמו "1900" (1976), "שמיים מגינים מעל (1990) ו"לגעת ביופי" (1996). ב-2002 ביים את "החולמים" שהתרחש בשנות ה-60 בפריז במהלך מחאת הסטודנטים. כך בעצם הא חזר לנושאים שבהם עסק בסרטיו הראשונים - מין ומאבקים חברתיים.

   

  סרטו האחרון היה "אני ואתה" משנת 2012. ברטולוצ'י היה נשוי ליוצרת הקולנוע קלרה פפלו מאז 1978 ולשניים לא היו ילדים.  

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים