שתף קטע נבחר

הכנסת לא תצביע שוב על הקמת ועדה נגד רצח נשים: "הקורבנות לא גורמות לממשלה להתעורר"

למרות הערתה של רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו שלפיה אלימות נגד נשים "זה לא עניין של קואליציה ואופוזיציה" - יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע כי הצעת האופוזיציה שהופלה על ידי הקואליציה לא תעלה שוב להצבעה

יולי אדלשטיין (צילום: יואב דודקביץ')
יולי אדלשטיין(צילום: יואב דודקביץ')

 

יו"ר הכנסת יואל (יולי) אדלשטיין הודיע היום (ב') כי לא יאפשר הצבעה חוזרת על הצעת האופוזיציה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לרצח נשים - גם אחרי שרעיית ראש הממשלה שרה נתניהו העירה אתמול כי "זה לא עניין של קואליציה ואופוזיציה".

 

בקשה לקיים דיון בהצעה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא רצח נשים בישראל של  יו
ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) אמרה בתגובה להחלטו של יו"ר הכנסת: "בקואליציה של נתניהו אין הבחנה בין שקר לאמת, וראש הממשלה מרשה לעצמו לשקר לציבור שהוא מטפל בנושא ובמקביל להצביע נגדו בכנסת, ללא כל הפרעה. אפילו 192 נשים שנרצחו כאן בעשור האחרון ועשרות הקורבנות הבאים לא גורמות לממשלה להתעורר ולהשתמש בכוחם כדי לשנות את המצב."

 

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) מסרה: "אני מאוכזבת שהבקשה שלנו לקדם שוב במליאה הקמה של ועדת חקירה בהתמודדות עם אלימות נגד נשים נדחתה. כפי ששמענו אתמול, זהו לא נושא של ימין או שמאל, ואין מקום לשיקולים פוליטיים פוליטיים. הציבור מצפה שנתעלה על עצמנו כדי להביא שינוי קריטי, במקרה הזה בין חיים ומוות. אנחנו לא ננטוש את הנשים לבד במאבק. המטרה היא לחקור את מחדלי משרדי הממשלה ובעיקר את הרפיסות של הרווחה וביטחון הפנים, בטיפול באלימות נגד נשים. אני סבורה שזה צעד חשוב ויש בכוחו להרעיד את המשכן ולעורר את הממשלה לפעול."

 

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקר כאמור עם אשתו שרה נתניהו במקלט לנשים מוכות. השניים ניהלו שיח עם נשים השוהות במקום. בתום הביקור אמר ראש הממשלה כי יש לנהוג ביד קשה כדי להתמודד עם התופעה וכי בכוונתו לטפל בנושא. נתניהו אף ביקר את מערכת האכיפה כשאמר: "אין ענישה לגברים מכים".

  

במהלך הביקור שוחחה עם הזוג נתניהו אחת מנשות המעון, והיא סיפרה היום בראיון לאולפן ynet כי ראש הממשלה "הבטיח שיטפל ושיפעל בהתאם". האישה המשיכה: "אני מאוד רוצה להאמין שככה זה יהיה. אנחנו נמצאות כאן ומשלמות מחיר שבעצם הבן זוג, הבעל, החבר, הפרוד אמור לשלם ובינתיים הוא מסתובב חופשי והכל בסדר, ואנחנו צריכות להמשיך להגן על החיים שלנו ועל הילדים שלנו". האישה סיפרה לזוג נתניהו את סיפורה. "אני הגעתי לכאן עם המון פחד והמון חששות ועם סיפור מאוד כאוב. הנהונים בראש, היה כן-כן כזה של הבנה, אבל בפועל לא קורה כלום. אני מאוד רוצה להאמין שיקרה משהו ושהשיחה הזו באמת זעזעה איזה משהו. ושיהיה חוק הוגן כלפי גברים אלימים, שהם ישלמו את המחיר בהתאם".

 

 

 

בנוגע לדבריה של שרה נתניהו במעון כי תיקח את הנושא על עצמה כפרויקט, אמרה: "אני מאוד רוצה להאמין שזה נכון. שהם באמת יבינו שהביקור הזה הוא ביקור מאוד חזק ומאוד משמעותי ויש פה בנות שעוברות תהליך מסוים וקושי מסוים. שיהיה לנו את הטעם שאנחנו קמות ועוזבות שגרת חיים מסויימת ורוצות שגם הצד השני יטופל בהתאם. שבאיזשהו שלב שאחרי המעון, נצא החוצה ונוכל להמשיך חיים שקטים ושלווים ללא הטרדות, ללא ניסיון פגיעה".

 

בנוגע לכשלים בטיפול באלימות נגד נשים אמרה: "לפי דעתי הכשל הוא מהמדרגה הראשונה - אם זה מהמשטרה ואם זה מהמעצרים ואם זה כל מה שקשור להתנהלות - באים בגישה של 'הנה, הוא פגע בי' למשטרה, ונותנים צו הרחקה ל-15 יום, והוא משוחרר כאילו לא קרה כלום. אני חושבת שזו מהמדרגה הראשונה של חוסר צדק".

 

האישה סיפרה כי סבלה מאלימות במשך 9 שנים ובמהלכן היא הגישה תלונות במשטרה. "זה נגמר בצו הרחקה וזהו. צו של 15 יום, של חודש".

 

בישיבת הממשלה הכריז נתניהו על הקמת ועדת שרים בראשותו לעניין המאבק באלימות במשפחה. הוועדה תורכב משרת המשפטים, שר הרווחה, השר לביטחון פנים והשרה לשוויון מגדרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון, לע"מ
ראש הממשלה ורעייתו במעון לנשים מוכות, אתמול
צילום: קובי גדעון, לע"מ
מומלצים