שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אלו 4 המקצועות שהכי חשופים להתקף לב
  אין כמעט עבודה שאיננה גורמת למתח כלשהו. אבל מחקר ארוך שנים שנערך בקרב 80 אלף איש חשף ארבעה מקצועות שהכי חשופים להתקף לב: עובדים סוציאליים, מורים, מאבטחים ורופאים. הסיבה: הם הכי סובלים מאיומים ומאלימות. החוקרים ממליצים: "סובלים מהתופעה? אל תתביישו לבקש סיוע נפשי"
  כבר שנים רבות אנחנו יודעים כי עומס מוגזם בעבודה עלול לגרום למתחים נפשיים ובעקבותיהם גם לבעיות בריאותיות ולמחלות. כעת קובע מחקר חדש כי גם איומים וחשיפה לאלימות במקום העבודה מגבירים את הסיכוי לחלות.

    

  המחקר נערך באוניברסיטת קופנהגן על ידי חוקרים דנים ושוודים ונמשך 12 שנים. השתתפו בו כ־80 אלף עובדים בני 19 עד 65, מדנמרק ומשוודיה (הנחשבות למדינות מפותחות ביותר), שלא סבלו קודם לכן מאירועי לב או ממחלות כרוניות. כלומר, אנשים בריאים בסך הכל.

   

  רופאים. בין המקצועות הכי לחוצים וגורמי מתח נפשי (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  רופאים. בין המקצועות הכי לחוצים וגורמי מתח נפשי(צילום: shutterstock)

   

  בתום תריסר שנות מעקב עלו התוצאות הבאות: 9% מכלל המשתתפים דיווחו כי חוו איומים במקום העבודה, ו־13% סיפרו כי נחשפו לאלימות בעבודתם. המחקר מצא קשר בין האיומים והאלימות לבין תחלואה: 4% מכלל המשתתפים לקו במהלך שנות המחקר במחלת לב או במחלת כלי דם, שנגרמה כתוצאה מהתקף לב או משבץ.

    

  כך העבודה גורמת לכם לבעיות לב

  המחקר חשף ארבעה מקצועות שעובדיהם נחשפים לאיומים ולאלימות יותר מכלל העובדים במשק: עובדים סוציאליים (47% מהם, שהשתתפו במחקר, סיפרו כי עברו חוויות כאלה בעבודתם); עובדי אבטחה ושמירה (29%); עובדים במערכת הבריאות, כמו רופאים ואחיות (25%) וכן מורים (16%).

    

  המחקר גילה כי 59% מכלל בעלי המקצועות הללו, שחוו איומים, לקו במהלך המחקר במחלות לב וכלי דם, וכי 25% מהם, שחוו אלימות, לקו גם הם באותן מחלות.

   

  "אם נוכל למנוע את האיומים והאלימות במקום העבודה, תהיה לכך השפעה דרמטית על מניעת מחלות לב וכלי דם", אומר החוקר הראשי, ד"ר טיאנווי שו מאוניברסיטת קופנהגן. "בדיוק כמו שאנחנו ממליצים להימנע מצריכה מוגברת של סוכר או שתיית אלכוהול כדי להגן על הלב, כך אנחנו ממליצים להימנע ממצב שבו העובד נתון תחת איומים או אלימות. על העובדים הסובלים מכך לבקש סיוע ותמיכה נפשית כדי להתמודד עם אותן תופעות ולא להקל בהן ראש, כי הדבר עלול לפגוע בבריאותם".

   

    

  ד"ר יצחק אבנד, קרדיולוג מומחה וסמנכ"ל רפואה בשחל, מוסיף: "מדובר במחקר ממושך ורחב היקף המעלה ממצאים חשובים. תחלואת הלב עולה ב־60% בקרב עובדים שנחשפו לאיומים ולהטרדות בהשוואה לאלה שלא סבלו מכך. יש חשיבות רבה להקניית תחושת ביטחון, ובמיוחד למניעה ולטיפול הולם בתופעות מסוג זה על מנת להבטיח את בריאות העובדים לאורך זמן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  המקצועות שעלולים לגרום להתקף לב
  צילום: shutterstock
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים