שתף קטע נבחר

מי מטפל בבעלי החיים הנטושים?

"לצערנו, לא נוכל לספר שיש במדינה שלנו גוף מסודר שאחראי על בעלי חיים נטושים וחיות שעבור התעללות, אבל לשמחתנו, יש קרן-אור אחת בסיפור". קמפיין גיוס ההמונים עבור חווה שיקומית המסייעת לבעלי חיים נטושים באמצעות מתנדבים בעלי צרכים מיוחדים, יסתיים היום (ה'). תנו כתף וסייעו להגדיל את האור

"חזיר, כלב ואווזה נכנסים לחווה בהוד השרון…" נשמע כמו התחלה של בדיחה? אז זהו שלא. מה קורה לבעלי החיים שנפלטים מתעשיית המזון? מי מטפל בחיות בית שנמצאות נטושות בצידי הדרכים לאחר שהוזנחו על ידי בעליהם? איפה משקמים בעלי חיים שעברו התעללות? לצערנו, לא נוכל לספר שיש במדינה שלנו גוף מסודר שאחראי על בעלי חיים נטושים וחיות שעבור התעללות, אבל לשמחתנו, יש קרן-אור אחת בסיפור.

 

חוות "קרן אור" הוקמה בשנת 2017 על ידי קרן-אור סולומון, קרן-אור, בחורה עדינה ומקסימה עם חיוך ענק ועיניים צוחקות מצילה מאות בעלי חיים בלי מימון וכמעט בלי עזרה. החווה החלה את דרכה בעקבות עסק של הפעלות חיות וחוגים לילדים, אותו הפעילה קרן-אור מתוך אהבה לעולם החי ורצון לחנך לחמלה לכל היצורים החיים.

 

 

קרן-אור מגיע מעולמות של חינוך ושיקום באמצעות בעלי חיים, בשנת 2015 הפסיקה לחלוטין לעבוד עם בעלי חיים קנויים והחלה לקחת לפעילויות ולמפגשים עם הילדים רק בעלי חיים פצועים ונטושים, "הפכתי את הקשר שנוצר בין הילדים לבעלי החיים לקשר מטפל-מטופל, אנחנו מתמקדים בטיפול בבעל החיים המשתקם ומאפשרים לילד לפתח רגשות של חמלה, אחריות וראיית האחר", היא מספרת.

 

בשנת 2016 נפתחה החווה לראשונה בכפר יונה, בשנת 2017 עברה למיקומה הנוכחי בהוד השרון, כחווה לשיקום הדדי - גם לחיות הרבות וגם למטפלים. היום בחווה למעלה מ-250 חיות שונות מחיות בית - כלבים, חתולים, ארנבונים ועוד - ועד חיות משק שנפלטו מתעשיות שונות כגון עיזים, חמורים, ואפילו חזיר בשם בייב.

 

בעלי חיים משוקמים בחוות קרן אור (חוות קרן אור)
בעלי חיים משוקמים בחוות קרן אור(חוות קרן אור)

 

את החווה מתפעלים קרן-אור וצוות של מתנדבים שמגיעים מאוכלוסיות מגוונות (מילדים ומשפחות ועד מתנדבים מקהילות בעלות צרכים מיוחדים). "אנחנו שומרים על כמה עקרונות פשוטים מאד שמובילים אותנו בכל העשייה בחווה", מפרטת קרן-אור "מעל הכל זה - להיות האחד שרואה את האחר, האכפתיות והחמלה, בנוסף - חשוב לנו מאד להיות בית חם לבעלי חיים ובני אדם, בית שאין בו שיפוטיות ואין בו ביקורת - בית תומך וסבלני".

 

לראות את האחר, פשוט כמשמעו

החיות בחווה מטיילות בחצר פתוחה, והחיבור שלהן לילדים ולמטפלים מבוצע על בסיס רצון חופשי של החיה ומתוך כיבוד החופש והנוחות שלה. "יש כאן בעלי חיים שנפגעו קשות, אם זה מתעשיות המזון, מנטישה או מהתעללות ישירה, חלק מהשיעור שניתן כאן לכולנו הוא שאין אצלנו פינת ליטופים, החיות מתקרבות למי שהן נותנות בו אמון, והילדים לומדים לגלות סבלנות, להבין את חששות החיה ושוב - לראות את האחר, פשוט כמשמעו", מסבירה סולומון.

 

בעלי חיים משוקמים בחוות קרן אור (חוות קרן אור)
בעלי חיים משוקמים בחוות קרן אור

 

חוות קרן אור נלחמת על השלב הבא שלה, הטיפול בחיות בשטח הפתוח, מאתגר ורחוק מאופטמלי, החיות בחווה דורשות טיפול וטרינרי בסביבה סטרילית עם ציוד ייעודי, קרן-אור חברה לווטרינרית ד"ר ליאורה יקיר במטרה להקים בחווה מרפאה וטרינרית שתשתמש בתפקיד כפול - ראשית דאגה לדרי החווה באופן שוטף, ושנית, המרפאה תאפשר לחווה שמתקיימת מתרומות מודל כלכלי בר קיימא על ידי קבלת חיות בית לטיפול וטרינרי, כאשר כלל ההכנסות מהמהרפאה יוקדשו לשלום החיות בחווה ובריאותן.

 

קרן-אור וד"ר יקיר יצרו קמפיין גיוס המונים שמטרתו לגייס כסף לטובת הקמת המרפאה, מפורסמים רבים התגייסו לטובת המהלך, בניהם ירדן הראל, מירי בוהדנה, ליאון רוזנברג, אודי סגל יערה בנבנישתי ועוד.

 

כך נראה ביקורם של הידוענים בחוות קרן אור:

 

הקמפיין הגיע ליעד המקורי 200,000 שקלים אך ממשיך כעת להשגת 40,000 שקלים נוספים שיסייעו ברכישת  מיני מעמיס (בובקאט). לחווה מגיעים מדי יום מאות קילוגרמים של פירות וירקות ובאלות חציר ששוקלות כמה מאות ק"ג.  בובקאט יסייע לקרן-אור, השוקלת 48 ק"ג, להרים את המשקלים כבדים, לעזור בעבודות חפירה וניקיון שבועיות במתחם הפרות והחמורים ועוד.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים