שתף קטע נבחר

העימות הימי: רוסיה דנה מלחים אוקראינים לחודשיים בכלא

שלושה מ-24 המלחים האוקראינים שהיו על הספינות שתפסה רוסיה בים השחור נידונו למעצר של חודשיים. שירות הביטחון הרוסי פרסם סרטון ובו נראים שלושה מלחים מוסרים "הודאות", אם כי אחד מהם ככל הנראה מקריא מטלפרומפטר

 

 

בית משפט בחצי האי קרים, שאותו סיפחה רוסיה בשנת 2014 מאוקראינה, הורה היום (יום שלישי) על מעצר של חודשיים לשלושה מלחים אוקראינים שהיו על הספינות שתפסה רוסיה בים השחור. הרשויות ברוסיה הודיעו אתמול כי הן מחזיקות ב-24 מלחים שהיו על שלוש הספינות של חיל הים האוקראיני, שנתפסו במהלך העימות הימי שלשום.

 

אמש שידרה רשת החדשות הרוסית RT סרטון, שעל פי הדיווח פורסם על ידי שירות הביטחון הפדרלי הרוסי (ה-FSB), ובו נראות "הודאות" של שלושה מלחים שמוחזקים כעת בידי רוסיה. השלושה, אנדריי דראך, סרגיי צייביזוב וולדימיר לסובוי, עונים לכאורה בסרטון לשאלותיהם של אנשי שירות הביטחון. נראה כי אחד מהם מקריא מטלפרומפטר. לא ברור אם מדובר בשלושת המלחים שכבר נידונו למעצר של חודשיים.

רוסיה אוקראינה עימות הים השחור שלושה מלחים עצורים הודאות ()
מעצר לחודשיים. שלושה מ-24 המלחים האוקראינים שרוסיה עצרה

 

 

הפרלמנט באוקראינה אישר אתמול להחיל משטר צבאי בחלק מהמדינה למשך 30 יום, בעקבות העימות הימי עם רוסיה. המשטר הצבאי יחול רק באזורים הסמוכים לגבול עם רוסיה. קודם לכן חתם נשיא אוקראינה, פטרו פורושנקו, על צו המורה על החלת המשטר הצבאי, אחרי הירי וההשתלטות על שלוש ספינות של הצי האוקראיני בים אזוב. פורושנקו אמר כי הצו ייכנס לתוקף מחר, וכי במסגרתו לא יוטלו הגבלות על האזרחים.

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר אמש כי הוא אינו מרוצה מהתקרית. "אנחנו לא אוהבים את מה שקרה, ומקווים שהמצב ייפתר". טראמפ הוסיף כי הוא פועל יחד עם מנהיגים מאירופה למצוא פתרון. "הם לא מתלהבים, כולנו עובדים יחד".

 

אתמול הזהירה שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, את רוסיה כי תפיסת שלוש ספינות חיל הים האוקראיני על ידה היא "הפרה מקוממת של ריבונות אוקראינה". בדיון במועצת הביטחון של האו"ם הוסיפה היילי מדובר ב"פעולה שחצנית שהקהילה הבינלאומית חייבת לגנות", וקראה למוסקבה לפעול להפחתת המתיחות.

 

"כפי שהנשיא טראמפ אמר פעמים רבות בעבר, ארה"ב תקבל בברכה יחסים תקינים עם רוסיה. אבל פעולות מסוג זה המנוגדות לחוק הופכות את נרמול היחסים לדבר בלתי אפשרי", אמרה היילי.

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו  (צילום: EPA)
לא יוטלו הגבלות על האזרחים. פורושנקו בפרלמנט(צילום: EPA)

נשיא אוקראינה פטרו פורושנקו  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

שגריר אוקראינה באו"ם וולודימיר ילצ'נקו קרא בדיון להטיל סנקציות חדשות על רוסיה. הוא אמר כי הגדלת הלחץ הפוליטי על מוסקבה תסייע להפחית את המתיחות, והזהיר כי אוקראינה "מוכנה להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי לממש את זכותה להגן על עצמה".

 

סגן שגריר רוסיה באו"ם, דמיטרי פוליאנסקי, האשים את אוקראינה כי תכננה את התקרית מראש. לדבריו, הנשיא פורושנקו ביקש לזכות באהדת הציבור באמצעות תקרית מול מוסקבה, לקראת הבחירות שיתקיימו באוקראינה בשנה הבאה.

תיעוד ניגוח ספינה אוקראינית ע
תיעוד מהתקרית בים אזוב

תיעוד ניגוח ספינה אוקראינית ע

תיעוד ניגוח ספינה אוקראינית ע

הספינה הרוסית שחסמה את הגשר בים אזוב (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

נציבת זכויות האדם טטיאנה מוסק לקובה מסרה אתמול כי רוסיה עדיין מחזיקה ב-24 חיילים אוקראינים שהיו על הספינות שנתפסו. לדבריה, שלושה מהחיילים שנפצעו במהלך התקרית מטופלים בבית חולים, ולא נשקפת סכנה לחייהם.

 

אוקראינה דורשת לשחרר את החיילים שנתפסו ולהטיל סנקציות על רוסיה. משרד החוץ האוקראיני קרא לארצות המערב "לנקוט את כל הצעדים ההכרחיים כדי להרתיע את התוקף באמצעות סנקציות חדשות וחיזוק של הסנקציות הקיימות".

 

מדינות במערב צפויות לחדש את הקריאות להטיל סנקציות על רוסיה בגלל הפעילויות התוקפניות שלה. בריטניה גינתה את מוסקבה בעקבות התקרית ואמרה כי זו עוד הוכחה להתנהגות הבעייתית מצד רוסיה שמערערת את יציבות האזור. "אנחנו מגנים את המעשה התוקפני", אמרה ראש הממשלה תרזה מיי. "עמדתנו ברורה, חייבים לאפשר מעבר חופשי של ספינות בים אזוב לנמלים באוקראינה".

ה ספינות של אוקראינה שעליהן השתלטה רוסיה נמל קרץ' חצי האי קרים (צילום: רויטרס)
הספינות האוקראיניות בנמל בקרץ'(צילום: רויטרס)

ה ספינות של אוקראינה שעליהן השתלטה רוסיה נמל קרץ' חצי האי קרים (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הספינה הרוסית שחסמה את הגשר בים אזוב (צילום: רויטרס)
הספינה הרוסית שחסמה את הגשר בים אזוב(צילום: רויטרס)

פורושנקו שוחח אתמול בטלפון עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. לדבריו, הקנצלרית התחייבה בשיחה לפעול ככל יכולתה כדי למנוע הסלמה נוספת. "הקנצלרית הביעה דאגה עמוקה מהתוקפנות הרוסית תוך שימוש בנשק", הוסיף הנשיא האוקראיני.

 

מיכאל רוט, סגן שר החוץ הגרמני, אמר שמדובר בעניין "מסוכן מאוד". הוא הוסיף כי "הדבר האחרון שאנחנו צריכים הוא הסלמה נוספת ביחסי רוסיה ואוקראינה". כריסטיה פרילנד, שרת החוץ של קנדה, אמרה שארצה מגנה את התוקפנות הרוסית וקראה למוסקבה לשחרר את הספינות האוקראיניות.

 

בקייב התחדשו אתמול ההפגנות מחוץ לשגרירות רוסיה. עשרות בני אדם הציתו אש והשליכו ביצים לעבר המבנה. אחד העצים בתוך שטח השגרירות עלה באש. חלק מהמפגינים צעקו "מוות לרוסיה". בלילה התאספו כ-150 מפגינים מחוץ לשגרירות. הם הציתו מכונית ששייכת לשגרירות והבעירו צמיגים.

מפגינים מחוץ ל שגרירות רוסיה קייב אוקראינה עימות בים השחור (צילום: רויטרס)
הפגנה מחוץ לשגרירות רוסיה בקייב(צילום: רויטרס)

מפגינים מחוץ ל שגרירות רוסיה קייב אוקראינה עימות בים השחור (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מפגינים מחוץ ל שגרירות רוסיה קייב אוקראינה עימות בים השחור (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מפגינים מחוץ ל שגרירות רוסיה קייב אוקראינה עימות בים השחור (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

העימות הנוכחי בין שתי המדינות החל אמש עם דיווחים של חיל הים האוקראיני על כך שכוחות רוסים פתחו לעברם באש. בתקרית, חסמו כוחות רוסים בצורה פיזית שלושה כלי שיט אוקראיניים ולא אפשרו להם כניסה לים אזוב, הגובל בחצי האי קרים - שאותו סיפחה לשטחה בשנת 2014.

 

רוסיה חסמה את כלי השיט על ידי הצבת אוניית משא ענקית תחת גשר הנמצא בשליטתה במצר קרץ' - המפריד בין הים השחור לים אזוב. בתיעוד שפרסם השר לביטחון פנים האוקראיני, ארסן אבאקוב, נראית ספינה רוסית שניגחה ספינה אוקראינית.

 

"כלי השיט של משמר החופים הרוסי פעלו באגרסיביות נגד כלי שיט של חיל הים האוקראיני", מסרו בחיל האוקראיני לאחר התקרית, וטענו כי הפגיעה בגוררת האוקראינית גרמה לנזק למנוע, לגוף הספינה ולסירת ההצלה שעליה. בהודעת חיל הים האוקראיני נכתב כי הרוסים עודכנו מראש על מסעה המתוכנן של הספינה שנפגעה.

 

שלוש הספינות של חיל הים האוקראיני עגנו בנמל קרץ' אחרי ההשתלטות הרוסית. עדי ראייה אמרו לרויטרס שלא נראה שנגרם נזק לכלי השיט, ושאנשים במדים של חיל הים נראו בסביבתם.

 

ברוסיה אמרו כי משמר הגבול פתח בירי בגלל שהספינות חדרו למים הטריטוריאליים של רוסיה בים אזוב, והאוקראינים לא נענו לדרישה להתרחק מהאזור. ה-FSB מסר שחקירה פלילית נפתחה. בנוסף, משרד החוץ במוסקבה זימן את הדיפלומט האוקראיני הבכיר במדינה לשיחת נזיפה.

 

היחסים בין אוקראינה לרוסיה מתוחים מאז סיפוח חצי האי קרים והמלחמה במזרח אוקראינה, שם נאבק הצבא האוקראיני בבדלנים פרו-רוסים. האיחוד האירופי קרא לשתי המדינות לפעול באיפוק כדי למנוע הסלמה. בנאט"ו פרסמו בקשה דומה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים