שתף קטע נבחר

הביזיון באופוזיציה שתקע את קצבאות הקשישים: "סכין בלב"

על חודו של קול אחד בלבד נפלה אתמול ההצעה של ח"כ איציק שמולי להשוואת קצבאות הזקנה לשכר המינימום. ח"כ רוברט טיבייב מסתבך בשלל תירוצים וח"כ חיליק בר יחזור רק היום לארץ משמונה ימים בסין: "גבאי ולבני היו צריכים להורות לו לחזור כבר בשבוע שעבר"

 

 

אחרי ההפסד הצורם אתמול במליאת הכנסת, זעם ב"מחנה הציוני" על חבר הכנסת חיליק בר שאמור לחזור לארץ היום (יום חמישי) בצהריים אחרי שמונה ימים בסין. "אבי גבאי וציפי לבני היו צריכים להורות לו לחזור כבר בשבוע שעבר", אמרו חברי כנסת בסיעה.

 

חברי הכנסת זועמים גם על חבר הכנסת רוברט טיבייב, שהסתבך עם שלל גרסאות אתמול כשניסה לנמק מדוע לא נכנס להצבעה למרות ששהה צמוד למליאה - ובכך הכשיל את חבריו לסיעה. ח"כ איציק שמולי, יוזם הצעת החוק להעלאת קצבת הזקנה והשוואתה לשכר המינימום, אמר: "טיבייב תקע לי סכין בלב".

נאום איציק שמולי, חבר כנסת במפלגת העבודה, בדיון על חוק הפונדקאות במליאת הכנסת (צילום: אלכס קולומויסקי)
"טיבייב תקע סכין בלב". שמולי(צילום: אלכס קולומויסקי)

חבר הכנסת איציק שמולי חוק עלות קצבת הזקנה קשישים ביקור כנסת  ()
ח"כ שמולי עם נציגי גמלאים שהגיעו לכנסת

רוברט טיבייב וחיליק בר (צילום: הרצל יוסף, יואב דודקביץ)
רוברט טיבייב וחיליק בר(צילום: הרצל יוסף, יואב דודקביץ)

ההצעה של שמולי הייתה יכולה לעבור בקריאה טרומית אם חברי הכנסת טיבייב ובר היו מתגייסים לטובתה. היא נפלה על חודו של קול אחד בלבד - 56 בעד מול 57 נגד. ולמרות שהדרך עד לחקיקה סופית עוד ארוכה, במציאות הפוליטית שנוצרה, אומרים חברי כנסת, במקום להילחם נגד קואליציה מפוררת - חברי אופוזיציה מסוימים משחקים לטובתה.

 

היום, ולאחר שהגיש את ההצעה שנפלה מחדש, אמר שמולי: "נתתי את כל הנשמה בימים האחרונים כדי לגייס תמיכה, ובהחלט שיש בבוקר הזה תחושה צורבת של החמצה. העובדה שהחוק נפל לא רק בגלל רשעות של הקואליציה, אלא גם בגלל מחדל באופוזיציה, מקשה אפילו יותר".

 

שמולי הוסיף: "אינני מבין מדוע היה דחוף לרוברט לנהל את הוויכוחים הפוליטיים הקטנים האלה, שלא מעניינים אף אחד, דווקא בחוק הזה על גבם של הקשישים. זה כמו סכין בלב. מילא אני, אבל המבט של הקשישים המאוכזבים שישבו אתמול ביציע וידעו שיש סיכוי להצליח, לא יוצא לי מהראש. אני אמשיך להילחם בשבילם. גם חברי הכנסת והשרים שהצביעו נגדם אתמול יודעים שאין אפשרות לחיות בישראל מקצבה עלובה של 2,000 שקלים".

גינה את ההיעדרות. יואל חסון ()
גינה את ההיעדרות. יואל חסון

"כואב הלב על ההזדמנות שהוחמצה". יחימוביץ (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
"כואב הלב על ההזדמנות שהוחמצה". יחימוביץ(צילום: גיל יוחנן )

יו"ר הסיעה ומרכז האופוזיציה יואל חסון אמר הבוקר בריאיון לאולפן ynet כי הוא "מודה שהייתה לנו שבירת שורות". לדבריו, "אנחנו טיפלנו בצורה ברורה ונחושה ברוברט טיבייב והבהתנהגות שלו, הענשנו אותו בעונש חמור. זאת התנהגות שלא מקובלת עלינו. כולם צריכים להיו נוכחים בהצבעות. אנחנו צריכים להבטיח שבפעם הבאה הדברים האלה לא יקרו".

 

בעקבות האירוע, הושעה ח"כ טבייב מכל פעילותו הפרלמנטרית בחודש הקרוב והוא לא יוכל להעלות חוקים בכנסת. לגבי חיליק בר אמר חסון: "איתי הוא לא דיבר. אני מאמין שכשהוא יחזור, נשב ונדבר. בסוף כולנו עומדים במבחן הציבור. מצפים מאיתנו להביא אלטרנטיבה לשלטון הזה, להילחם בממשלה הזאת. אני בטוח שהם יעשו את זה. הייתה פה תקלה והיא תתוקן - ואם היא לא, מי שייפר את ההנחיות של האופוזיציה, יזכה לתגובות חמורות".

מלבד ח"כ חסון, שגינה את היעדרותם בקולו ובאופן ברור, רוב חברי הכנסת של "המחנה הציוני" וגם יושבי הראש גבאי ולבני לא התבטאו ולא אמרו מה עמדתם לגבי נסיעתו של בר. השניים אף לא דרשו ממנו לחזור לארץ בשבוע שעבר, כשהבינו שהמצב במליאת הכנסת צמוד.

 

הראשונה לומר את עמדתה היתה ח"כ שלי יחימוביץ, שלאחר שההצעה על קצבת הזקנה נפלה, אמרה: "כואב הלב על ההזדמנות שהוחמצה להעביר את החוק החשוב של איציק שמולי, שכל חברי הסיעה חתומים עליו. היעדרותם של חברי סיעה היום מההצבעה היא חרפה ובושה".

 

יחימוביץ הוסיפה: "המינימום שבמינימום הנדרש מחברי כנסת הוא להיות נוכחים בהצבעות. מי שמרשים לעצמם להיעדר בימים שבהם הממשלה תלויה על חודו של קול, ואפשר לעשות עבודה אופוזיציונית ראויה ולסדוק אותה או להפילה, אינו ראוי לקבל שכר מהציבור".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
איציק שמולי
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים