שתף קטע נבחר

נפרדים מהמפכ"ל, לפני שאושר מחליפו: "ההתייעצויות יימשכו"

הוועדה למינוי בכירים, שדרשה מהמפכ"ל המיועד משה (צ'יקו) אדרי לעבור פוליגרף, הודיעה כי תמשיך בהתייעצויות בעניין מינויו לתוך הלילה. זאת, שעה לפני טקס הפרידה מקודמו אלשיך, שניסה לא אחת למנוע את מינוי אדרי. הוועדה מתמקדת כנראה בדו"ח המבקר נגדו מלפני שנתיים

משה צ'יקו אדרי (צילום: אוהד צויגנברג)
אדרי, עדיין מחכה(צילום: אוהד צויגנברג)

נפרדים מהמפכ"ל - לפני שמחליפו קיבל את האישור הרשמי: הוועדה המייעצת למינוי בכירים, בראשות השופט בדימוס אליעזר גולדברג, הודיעה היום (חמישי) כי תמשיך את ההתייעצויות בעניין מינוי המפכ"ל משה (צ'יקו) אדרי אל תוך הלילה. אין גם ודאות שהדיונים יסתיימו הלילה. ההודעה נמסרה שעה קלה לפני טקס הפרידה הרשמי מקודמו רנ"צ רוני אלשיך, שניסה לא אחת למנוע את מינוי אדרי. "מקווה שזה יסתיים מהר. אעזור לכל מי שייבחר", אמר המפכ"ל אלשיך והוסיף בתשובה לשאלה אם העיכוב הוא בגלל דברים שאני אמרתי: "לא נראה לי".

 

ככל הנראה הוועדה מתמקדת בדו"ח מבקר המדינה מלפני שנתיים, אז נמצא כי אדרי החליט לבטל שישה דו"חות תנועה נגד קצינים במשטרה - שניים שהוגשו בגינם כתבי אישום וארבעה שהופקו בגינם קנסות. המבקר מצא אז תרבות שקר בכל הרמות והדרגות במשטרה לצורך ביטול דו"חות התנועה של השוטרים. בוועדה סירבו לאשר או להכחיש את הדיווחים על חילוקי דעות בין החברים בנוגע למינוי.

ועידת המשפט השביעית של לשכת עורכי הדין בת
אלשיך. מחליף עדיין אין(צילום: מוטי קמחי)

בשבוע שעבר הודיעה הוועדה כי אדרי ייאלץ לעבור בדיקת פוליגרף: "אנו סבורים שכדי להגיע למסקנה שאכן מטרת הבדיקה הושגה במלואה, על אדרי לעבור בדיקת פוליגרף תעסוקתי, כנהוג במשטרת ישראל. בדיקה כזאת מחייבת הן על פי עקרון השוויון בין המועמדים, כששני מועמדים אחרים עברו בדיקה כזאת, והן כדי למנוע לזות שפתיים נגד המועמד, אם יתמנה לתפקיד, כאילו היה לו מה להסתיר. עננה כזאת ראוי לה שלא תהיה מעל ראשו של המפכ"ל. הוועדה תיתן את חוות דעתה לגבי המינוי שבנדון לאחר בדיקת הפוליגרף".

 

הוועדה קיימה כמה דיונים בנושא מינוי המפכ"ל, וראיינה את אדרי, את השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ואת המפכ"ל רוני אלשיך. עוד לפני שאדרי נבחן בפוליגרף, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט העביר את חוות דעתו לשר ארדן וקבע כי אין מניעה משפטית להעביר את מועמדותו של אדרי לוועדה.

 

 

ב-ynet וב"ידיעות אחרונות" פורסם כי בוועדה למינוי בכירים המפכ"ל המכהן אלשיך ניסה להסביר לחבריה את הסיבות מדוע אדרי לא ראוי לרשת אותו בתפקיד. הוא הרבה להסתמך על שמועות כשביקש לעדכן את חברי הוועדה במידע שהגיע אליו בנוגע לאדרי. אלשיך כבר הביע בעבר את הסתייגותו מהמינוי.

 

השר ארדן אמר לאחר שנודע על התנגדות אלשיך למינוי של אדרי, כי הוא "מקווה שהוועדה תתעלם מהשמועות והרכילות. לצערי, יש איזשהו נוהג ארוך שנים במשטרה לשלוח מכתבים אנונימיים, לנסות לסכל וליירט מינויים. אני לא יודע אם זה קורה כרגע, אני כן רואה שיש פרסומים מהעבר הרחוק שקשורים לניצב אדרי שאני לא חושב שיש בהם ממש. היועץ המשפטי לממשלה אישר את המועמדות וקבע כי אין מניעה להתקדם עם הליך המינוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ
משה (צ'יקו) אדרי
צילום: יריב כץ
מומלצים