שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  BDS ניסה לעצור וישראל הצליחה לעזור: כך אימצנו שכונת עוני בדרום אפריקה
  חרף לחצי הפעילים והמתיחות הדיפלומטית בין המדינות, ישראל אימצה את אחת משכונות העוני הקשות בפאתי יוהנסבורג - סמל המאבק באפרטהייד. אמש נחנך במקום מתנ"ס לילדים; הנציגים הישראלים התקבלו בריקודים

   

  שגריר ישראל ליאור קינן ב מעון BDS אימוץ שכונת עוני ב מתנ
  חניכת המתנ"ס בשכונת העוני

   

  הישג לישראל מול ה-BDS בדרום אפריקה: אתמול (יום רביעי) נחנך מתנ"ס חדש ומפואר באחת משכונות העוני הקשות ביותר בעיירה סווטו שבפאתי יוהנסבורג. המתנ"ס שופץ על ידי שגרירות ישראל חרף לחצי ארגון ה-BDS, ולמרות המתיחות הדיפלומטית בין המדינות שהגיעה לשיאה בהחזרת השגריר מתל אביב.

   

  ישראל אימצה לראשונה את אחת משכונות העוני הקשות בסווטו, הנחשבת לסמל המאבק נגד האפרטהייד בתום תהליך בן כמה חודשים. מחודש מאי האחרון קידמה שגרירת ישראל בפרטוריה, עיר הבירה של דרום אפריקה, פרויקטים חברתיים מול האוכלוסיות המקומיות ברחבי המדינה, בהם גם מיזמים בנושאי חקלאות ומים, העצמה נשית ועוד.

   

  אחד הפרויקטים התמקד בשכונות סווטו, שיזם דני אדנו אבבה, כתב ידיעות אחרונות לשעבר, המשמש שליח מרכזי של תנועת "הבונים דרור" העולמית והמועצה הציונית העולמית.

   

  במסגרת הפרויקט, שזכה לשם "השכנים שלך", קיים אבבה מפגש חודשי בין מאות ילדים יהודים ובני שליחים ישראלים - לבין הילדים המקומיים בשכונת העוני. המפגשים כללו הכנת שיעורי בית משותפת, ריקודים שבטיים ועוד.

   

  אלא שהיעדר גג לבניין המתנ"ס המקומי הקשה על הפעילות. הגשם הרטיב את הילדים, הגג המאולתר התמלא בעובש והציוד המוסיקלי נהרס מהרטיבות. 

   

  שגריר ישראל ליאור קינן ב מעון BDS אימוץ שכונת עוני ב מתנ
  כיתוב השגרירות הישראלית במתנ"ס החדש

  אבבה הזמין את שגריר ישראל בדרום אפריקה, ליאור קינן, לביקור בשכונה והציע לו להיפגש עם המנהיגות המקומית - שביקשה סיוע בתיקון הגג ההרוס. קינן התגייס, אך קיומו של הפרויקט החברתי שמפעיל אבבה עם הקהילה היהודית, והמעורבות הישראלית בתוכנית, נודעו לפעילי BDS מקומיים - שהפעילו לחצים על ההנהגה.

   

  הפעילים דרשו לוותר על הפרויקט הישראלי, וטענו כי מדובר ב"פרויקט יחסי ציבור במימון מדינת האפרטהייד במזרח התיכון".

   

  ואולם, לחץ ישראלי נגדי שכנע את הנהגה המקומית בסווטו לדחות את כל דרישותיהם מלהימנע מקשרים עם נציגים ישראלים. תושבי סווטו

  בחרו לשתף פעולה עם הסיוע הישראלי מתוך הבנה שפרויקטים משותפים בין ישראל לעיירת העוני מטיבים עם התושבים ואין סיבה להתנגד להם.  

   

  אתמול כאמור נחנך המתנ"ס המשופר והמתוקן ששופץ על ידי ישראל. השגרירות גם דאגה להגעתו של המאסטרו ניר ברנד, שניגן בפני הילדים, ולהקמת ספרייה מפוארת במקום.

   

  שגריר ישראל בדרום אפריקה ליאור קינן, ואבבה, התקבלו בשירה ובריקודים מסורתיים באירוע. במתנ"ס הוצב שלט שבו נכתב שהגג נתרם על ידי השגרירות הישראלית.

   

  אבבה סיפר שהמתנ"ס הוא מרכז החיים של יותר מ-400 ילדים בסווטו, שיוכלו לבלות בו ולהכין את שיעורי הבית - יבשים מגשם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים